TIIF-2023 да мутахассислар IoT ва унинг иқтисодиётга ижобий таъсири ҳақида сўз юритди
28 апрель куни йирик тадбир — Тошкент халқаро инвестиция форумининг иккинчи куни бўлиб ўтди, унда бизнес ва инвестиция соҳасидаги долзарб мавзулар кўтарилди.
«Industrial Internet of Things – иқтисодий ўсиш омили» давра суҳбатида таъкидланганидек, замонавий дунёда IoT (Industrial Internet of Things) саноат ва технологияни ўзида мужассамлаштирган соҳа ҳисобланади. У реал вақт режимида машиналар, ускуналар ва ишлаб чиқариш жараёнларининг ишлаши тўғрисидаги маълумотларни тўплаш имконини беради. Улар ускунанинг ишлашини оптималлаштириш ва яхшилаш, шунингдек ресурсларни тежаш учун ишлатилади.
IoT иқтисодий ўсишнинг асосий омилидир. Бундан ташқари, у инновацион маҳсулот ва хизматларни яратиш учун янги имкониятлар очади.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси рақамли технологиялар вазири Шерзод Шерматов, Future Tech IOT — AI — Cybersecurity, Bond Communications компанияси директори Митчелл Мобаед, «Sergek» асосчиси Ассет Ахметов, ва бошқа Mitsubishi корпорацияси вице-президенти Ясунори Сакамото, Digitex компаниясининг стратегик ҳамкорлик бўйича вице-президенти Леонид Билетский, BIKAL бош директори Раж Сандху, Huawei симсиз технологиялар бўйича эксперт Шуҳрат Мирзаев, KPMG Technology Consulting Group директорининг Марказий Осиё ва Кавказ бўйича ўринбосари Даврон Абдумўминовлар қатнашди. IDC вице-президенти Андрей Беклемишев модератор сифатида ишлади.
Маърузачилар саноат буюмлари интернетини ривожлантиришнинг асосий иқтисодий фойдалари, уни ривожлантиришнинг меҳнат унумдорлигига, таннархини пасайтиришга ва ишлаб чиқариш самарадорлигига таъсирини муҳокама қилди.
Бундан ташқари, IOTни ривожлантириш учун энг катта салоҳиятга эга бўлган иқтисодиёт тармоқлари ҳақида сўз юритилди.
Биринчи бўлиб Ўзбекистон Республикаси рақамли технологиялар вазири Шерзод Шерматов сўзга чиқди. У ўз сўзини Ўзбекистон аҳолисининг бир неча йил олдинги ва ҳозирги тезлигини таққослашдан бошлади:
«Беш-олти йил аввал интернет жуда қиммат эди, юқори тезликдаги интернет бойларнинг имтиёзи эди. Лекин биз уни ҳамма учун очиқ қилдик», — дейди Шерматов.
У келажакдаги режалари ҳақида ҳам гапирар экан, мамлакатнинг бориш қийин бўлган ҳудудларини юқори тезликдаги интернет билан таъминлаш бўйича янги лойиҳаларга сармоя киритиш кераклигини таъкидлади.
Республикада 5G Интернет ҳали ривожланиш босқичида ва фақат Самарқанд ҳам Тошкентда мавжуд. Аммо яқин келажакда уни мамлакат бўйлаб ривожлантириш режалаштирилган.
Future Tech IOT — AI — Cybersecurity, Bond Communications директори Митчелл Мобаед Ўзбекистонда ишлаганлик ҳақидаги таассуротлари билан ўртоқлашди:
«Бу ерда катта имкониятлар мавжуд. Биз бир неча йиллардан буён Ўзбекистон сармоя соҳасидаги шерикликни қандай мустаҳкамлаб бораётганини кузатмоқдамиз. Ушбу ҳудудда ишлаётганимиздан, янги технологияларни ишлаб чиқишимиз ва уларни амалиётга татбиқ этишимиз, ушбу ҳудуднинг салоҳиятини максимал даражада оширишимиздан жуда хурсандмиз», — дейди у.
KPMGнинг Марказий Осиё ва Кавказдаги технологиялар бўйича маслаҳат гуруҳи директори ўринбосари Даврон Абдумўминов Ўзбекистон иқтисодиёти ИОТни жорий этишга тайёрлигини таъкидлади. Бироқ, бунинг учун юқори малакали мутахассислар керак, чунки ИОТ маълумотлар тўплами бўлиб, тажриба талаб қилади.
«Sergek» жамоат ва йўл ҳаракати хавфсизлиги интеллектуал тизими асосчиси Ассет Ахметов Ўзбекистондаги фаолиятидан кўзланган мақсадларга тўхталиб ўтди.
«Бу ерда ишчи лойиҳамиз бор. У кичик, лекин у аллақачон мавжуд ва ишлайди. Тошкент шаҳрининг ўзи биз учун жуда муҳим ва маҳсулотимиз бунга ижобий таъсир кўрсатмоқда. Бизнинг мақсадимиз хавфсизлик. Биз уни юқори даражага олиб чиқишимиз мумкин. Бутун дунё учун тенденция шундаки, шаҳарлар ақлли бўлиши керак. Ишончим комилки, биз Ўзбекистонда ўз бизнесимизни ривожлантира оламиз», — дейди Ахметов.

Эксперты рассказали про IOT и его положительное влияние на экономику – TIIF-2023
28 апреля в Congress Hall проходит второй день масштабного мероприятия – Ташкентского международного инвестиционного форума, где поднимаются актуальные темы из сферы бизнеса и инвестиций.
В ходе панельной сессии «Промышленный интернет вещей – драйвер экономического роста» было отмечено, что в современном мире IOT (промышленный интернет вещей) представляет собой отрасль, объединяющую промышленность и технологии. Он позволяет собирать данные о работе машин, оборудования и производственных процессов в режиме реального времени. Их используют для оптимизации и повышения производительности оборудования, а также экономии ресурсов. IOT является ключевым фактором экономического роста. Кроме того, он открывает новые возможности для создания инновационных продуктов и услуг.
В мероприятии приняли участие министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов, директор Future Tech IOT — AI — Cybersecurity, Bond Communications Митчелл Мобайед, основатель «Сергек» Асет Ахметов, и.о. вице-президента Mitsubishi Corporation Ясунори Сакамото, вице-президент по стратегическому партнерству Digitex Леонид Билецкий, генеральный директор BIKAL Радж Сандху, эксперт по беспроводным технологиям Huawei Шухрат Мирзаев и заместитель директора консультационной группы по технологиям КПМГ в Центральной Азии и на Кавказе Даврон Абдумуминов. Модератором выступил вице-президент IDC Андрей Беклемишев.
Спикеры обсудили основные экономические выгоды от развития промышленного интернета вещей, влияние его разработки на производительность, снижение себестоимости и эффективность производства. Кроме того, были озвучены отрасли экономики, имеющие наибольший потенциал для развития IOT.
Первым выступил министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов. Свою речь он начал со сравнения доступа населения Узбекистана к высокоскоростному интернету несколько лет назад и сейчас:
- Еще пять-шесть лет назад интернет был очень дорогой, высокоскоростной интернет был привилегией богатых людей. Но мы добились того, что он стал доступен всем.
Он также рассказал о ближайших планах. Среди них - инвестирование новых проектов для обеспечения труднодоступных областей страны высокоскоростным интернетом. Кроме того, он должен быть во всех школах страны, так как это современное требование нашего мира.
5G-интернет в республике пока на этапе развития и имеется только в Самарканде и Ташкенте. Но в ближайшем будущем планируется его распространять.
Директор Future Tech IOT - AI - Cybersecurity, Bond Communications Митчелл Мобайед поделился своим впечатлением от работы в Узбекистане:
- Здесь огромные возможности. Мы уже несколько лет наблюдаем, как Узбекистан усиливает свое партнерство в области инвестиций. Мы очень счастливы работать в этом регионе, разрабатывать новые технологии и внедрять их, максимально использовать потенциал этого региона.
Заместитель директора консультационной группы по технологиям КПМГ в Центральной Азии и на Кавказе Даврон Абдумуминов отметил, что экономика Узбекистана готова к внедрению IOT. Однако для этого требуются высококвалифицированные специалисты, ведь IOT - это сбор данных, что требует наличие опыта.
Основатель интеллектуальной системы общественной и дорожной безопасности «Сергек»Асет Ахметов, рассказал о целях своей деятельности в Узбекистане»:
- У нас здесь есть рабочий проект. Он небольшой, но он уже существует и действует. Для нас очень важен сам город Ташкент, и чтобы наш продукт положительно влиял на него. Наша цель – безопасность. Мы можем поднять ее на высокий уровень. Тенденция для всего мира – города должны быть smart. Я уверен, что мы сможем развить свой бизнес в Узбекистане.