Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби ўринбосари билан учрашув бўлиб ўтди
Табиат ресурслари вазирлигида Табиат ресурслари вазири Азиз Абдуҳакимов ва БМТ Бош котиби ўринбосари, БМТ Европа иқтисодий комиссияси ижрочи котиби Ольга Алгаерова ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Европа иқтисодий комиссияси билан атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида амалга оширилаётган қўшма лойиҳа ва ташаббуслар ҳамда келажакдаги ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.
Шунингдек, хорижий тажрибани ҳисобга олган ҳолда «яшил» иқтисодиётга босқичма-босқич ўтиш, рақамли технологияларни кенг жорий этиш, экологик таълим ва маданиятни юксалтириш, кадрлар салоҳиятини ошириш муҳимлиги таъкидланди.
Атроф-муҳитнинг ҳолати ва табиий ресурслардан фойдаланиш бўйича Ўзбекистоннинг миллий маърузасини тайёрлаш, ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва мамлакатимизнинг БМТ Европа иқтисодий комиссиясининг экологик конвенцияларига қўшилиш имкониятларига доир масалалар муҳокама қилинди.
– «Яшил энергия» соҳасида инновацион лойиҳаларни кенг жорий этиш, иқлим ўзгаришининг олдини олиш бўйича стратегик муҳим дастурларни ишлаб чиқиш ва экологик таълим борасида олиб борилаётган изчил ишлар ўзаро ҳамкорликни кенгайтиришда муҳим аҳамият касб этади, – деди Азиз Абдуҳакимов.
БМТ томони Ўзбекистон Республикасининг чўлланиш бўйича глобал тадбир (UNCCD CRIC-21), жорий йилнинг кузида Самарқандда бўладиган Ёввойи ҳайвонларнинг кўчиб юрувчи турларини сақлаб қолишга доир Конвенциясининг 14-Томонлар конференцияси (CMS COP-14) ва Бутунжаҳон туризм ташкилоти (UNWTO) Бош Ассамблеясининг 25-сессиясини ўтказиш ташаббусини юқори баҳолади ҳамда ушбу тадбирларда фаол иштирок этишга тайёрлигини билдирди.

Состоялась встреча с заместителем генерального секретаря ООН
В Министерстве природных ресурсов состоялась встреча министра природных ресурсов Азиза Абдухакимова и заместителя генерального секретаря ООН, исполнительного секретаря Европейской экономической комиссии ООН Ольги Алгаеровой.
На встрече обсуждались совместные проекты и инициативы в области охраны окружающей среды, осуществляемые с Европейской экономической комиссией ООН, а также перспективные направления сотрудничества на будущее.
В ходе встречи была отмечена важность поэтапного перехода к «зелёной» экономике, широкого внедрения цифровых технологий, продвижения экологического образования и культуры, повышения институционального и кадрового потенциала с учетом зарубежного опыта. Были затронуты вопросы подготовки национального доклада Узбекистана о состоянии окружающей среды и использовании природных ресурсов, укрепления сотрудничества и возможности страны в присоединении к природоохранным конвенциям Европейской экономической комиссии ООН.
«Широкое внедрение инновационных проектов в области зеленой энергетики, разработка стратегически важных программ по предотвращению изменения климата и последовательные работы, проводимые по вопросам экологического образования, будут иметь важное значение для расширения взаимного сотрудничества», - отметил Азиз Абдухакимов.
Сторона ООН высоко оценила инициативу Республики Узбекистан по проведению мероприятия глобального уровня на тему опустынивания (UNCCD CRIC-21), мигрирующих видов диких животных (CMS COP-14) и 25-ой сессии Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации (ЮНВТО), которые пройдут осенью текущего года в Самарканде, а также выразила готовность принять активное участие в этих мероприятиях.