Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби ўринбосари билан учрашув бўлиб ўтди
Табиат ресурслари вазирлигида Табиат ресурслари вазири Азиз Абдуҳакимов ва БМТ Бош котиби ўринбосари, БМТ Европа иқтисодий комиссияси ижрочи котиби Ольга Алгаерова ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Европа иқтисодий комиссияси билан атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида амалга оширилаётган қўшма лойиҳа ва ташаббуслар ҳамда келажакдаги ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.
Шунингдек, хорижий тажрибани ҳисобга олган ҳолда «яшил» иқтисодиётга босқичма-босқич ўтиш, рақамли технологияларни кенг жорий этиш, экологик таълим ва маданиятни юксалтириш, кадрлар салоҳиятини ошириш муҳимлиги таъкидланди.
Атроф-муҳитнинг ҳолати ва табиий ресурслардан фойдаланиш бўйича Ўзбекистоннинг миллий маърузасини тайёрлаш, ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва мамлакатимизнинг БМТ Европа иқтисодий комиссиясининг экологик конвенцияларига қўшилиш имкониятларига доир масалалар муҳокама қилинди.
– «Яшил энергия» соҳасида инновацион лойиҳаларни кенг жорий этиш, иқлим ўзгаришининг олдини олиш бўйича стратегик муҳим дастурларни ишлаб чиқиш ва экологик таълим борасида олиб борилаётган изчил ишлар ўзаро ҳамкорликни кенгайтиришда муҳим аҳамият касб этади, – деди Азиз Абдуҳакимов.
БМТ томони Ўзбекистон Республикасининг чўлланиш бўйича глобал тадбир (UNCCD CRIC-21), жорий йилнинг кузида Самарқандда бўладиган Ёввойи ҳайвонларнинг кўчиб юрувчи турларини сақлаб қолишга доир Конвенциясининг 14-Томонлар конференцияси (CMS COP-14) ва Бутунжаҳон туризм ташкилоти (UNWTO) Бош Ассамблеясининг 25-сессиясини ўтказиш ташаббусини юқори баҳолади ҳамда ушбу тадбирларда фаол иштирок этишга тайёрлигини билдирди.

10:04:02 (GMT+5)    18.04.2025
The Ministry of Natural Resources hosted a meeting between the Minister of Natural Resources Aziz Abdukhakimov and the UN Deputy Secretary General, Executive Secretary of the UN Economic Commission for Europe Olga Algayerova.
The meeting discussed joint projects and initiatives in the field of environmental protection implemented with the United Nations Economic Commission for Europe, as well as promising areas of cooperation for the future.
During the meeting, the importance of a phased transition to a "green" economy, the widespread introduction of digital technologies, the promotion of environmental education and culture, and the enhancement of institutional and human resources, taking into account foreign experience, were noted. Issues of preparing a national report of Uzbekistan on the state of the environment and the use of natural resources, strengthening cooperation and the country's ability to join the environmental conventions of the UN Economic Commission for Europe were discussed.
“The wide introduction of innovative projects in the field of green energy, the development of strategically important programs to prevent climate change and the consistent work carried out on environmental education will be important for expanding mutual cooperation,” said Aziz Abdukhakimov.
The UN side highly appreciated the initiative of the Republic of Uzbekistan to hold a global event on desertification (UNCCD CRIC-21), migratory species of wild animals (CMS COP-14) and the 25th session of the General Assembly of the World Tourism Organization (UNWTO), which will be held this autumn year in Samarkand, and also expressed her readiness to take an active part in these events.