Ўзбекистон-Италия: аграр соҳадаги ҳамкорлик йўналишлари
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазири Азиз Воитов Италиянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Агостино Пинна билан учрашди.
Учрашувда вазир бугунги кунда мамлакатларимиз ўртасида аграр соҳадаги ҳамкорлик фаол суръатларда ривожланиб бораётганини ва бу масалаларни муҳокама қилиш имконига эга бўлганидан мамнун эканлигини таъкидлади.
Бундан ташқари, Азиз Воитов қишлоқ хўжалигини механизациялаш ва сувни тежашнинг замонавий тизимларидан фойдаланиш бўйича ҳамкорликда ишлаш йўналишларини белгилаб берди.
Учрашувда жорий йилнинг июн ойи бошида Италия Қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат ва ўрмон сиёсати вазирлиги билан олий даражадаги ташриф олдидан алоқа ўрнатиш масаласи муҳокама қилинди. Кейинги мавзу 2023-йил 8-11-май кунлари Миланда бўлиб ўтадиган “TuttoFood- 2023” кўргазмасига тўхталинди. Таъкидланишича, Ўзбекистон аста-секин қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини экспортчи давлатларидан бирига айланиб бормоқда ва бугунги кунда 100 тага яқин давлатга 80 дан ортиқ турдаги янги ва қайта ишланган мева-сабзавот маҳсулотларини етказиб бермоқда.
Ушбу кўргазмада “Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган” стендида мамлакатимиздан 10 нафар тадбиркор ўз маҳсулотларини намойиш этади. “Шунингдек, биз мамлакатларимиз тадбиркорлари ўртасида тўғридан-тўғри муносабатларни ўрнатиш учун Италиядаги бошқа кўргазмаларда иштирок этиш ниятидамиз. Бундан ташқари, биз мамлакатимизда ўтказиладиган кўргазмаларда Италия бизнес вакилларини қабул қилишга тайёрмиз”, – деди Азиз Воитов.
Учрашувнинг навбатдаги масаласи Италиянинг озиқ-овқат соҳасидаги етакчи компаниялари билан ҳамкорликни йўлга қўйиш билан боғлиқ бўлди. Масалан, Parmalat (сут маҳсулотлари, айланмаси 6,6 миллиард доллар), Cremonini (гўшт ва гўшт маҳсулотлари, 4,0 миллиард доллар), Ferrero (қандолат маҳсулотлари, 12 миллиард доллар), Lavazza (қаҳва, 1,1 миллиард доллар), Barilla holding (макарон, 3,9 миллиард доллар), Iritec (сувни тежайдиган технологиялар) каби таниқли компаниялар.
Ўзбекистон томон меҳмонлардан ушбу компаниялар билан учрашувларни ташкил этишда кўмаклашишни сўради.
Мамлакатимизнинг Жиззах вилояти Бахмал туманида “Opera SRL” ва “BMB Trade Group” билан заъфарон етиштириш бўйича ҳамкорликнинг муваффақиятли намунаси мавжуд. Кейинчалик режа асосида узумчилик ва виночиликни ривожлантириш масаласи ҳам муҳокама қилинди. Узумчилик агротуризмнинг асоси – Ўзбекистон учун янги йўналиш ҳисобланади. Яқин келажакда мамлакатимизда ушбу соҳани янги босқичга кўтариш режалаштирилган.
Учрашувда таълим соҳасидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди. Таъкидланишича, 2022-йилда Қишлоқ хўжалигида билим ва инноватсиялар Миллий Маркази, Милан университети ва Италиянинг CREA қишлоқ хўжалиги маркази ўртасида Меморандум имзоланган. Ушбу келишувлар доирасида ўзбекистонлик ва италиялик олимлар узумчилик, ўсимликларни ҳимоя қилиш, мева-сабзавотчилик соҳасида илмий лойиҳаларни амалга оширишни бошладилар. Шу нуқтаи назардан, қишлоқ хўжалиги соҳасида бизнинг университетларимизнинг профессор-ўқитувчиларини малакасини ошириш учун Италия университетлари билан алоқаларни ўрнатиш муҳимдир.
Учрашув якунида томонлар режалаштирилган лойиҳаларни амалга ошириш учун кейинги ўзаро келишув шаклини ишлаб чиқишга келишиб олдилар.

Узбекистан-Италия: направления сотрудничества в аграрной сфере
Министр сельского хозяйства Узбекистана Азиз Воитов провел встречу с Чрезвычайным Полномочным Послом Италии в Узбекистане Агостино Пинна.
Он отметил, что сегодня активными темпами развивается сотрудничество между нашими странами в аграрной сфере и он искренне рад возможности обсудить вопросы развития этого сотрудничества.
Далее Азиз Воитов обозначил направления совместной работы в сферах механизации сельского хозяйства и использования современных систем водосбережения.
Стороны обсудили вопрос налаживания связи с Министерством сельскохозяйственной, продовольственной и лесной политики Италии, в предверии визита на высшем уровне в начале июня текущего года.
Далее повестка дня была посвящена предстоящей выставке «TuttoFood 2023», которая пройдет в Милане с 8 по 11 мая 2023 года. Было отмечено, что Узбекистан постепенно становится одним из крупных экспортеров сельхозпродукции и сегодня поставляет более 80 видов свежей и переработанной плодоовощной продукции около 100 странам.
На выставке стенд «Сделано в Узбекистане» свою продукцию представят 10 предпринимателей из нашей страны.
«Мы также намерены принимать участие и в других выставках в Италии для налаживания прямых отношений между предпринимателями наших стран. Кроме того, готовы принимать представителей итальянского бизнеса на выставках, проводимых в нашей стране», – отметил Азиз Воитов.
Следующий вопрос повестки был посвящен налаживанию партнерских отношений с ведущими Итальянскими компаниями в продовольственном секторе, такими как: Parmalat (молочная продукция, оборот $6,6 млрд), Cremonini (мясо и мясная продукция $4,0 млрд), Ferrero (кондитерская продукция $12 млрд), Lavazza (кофе $1,1 млрд), Barilla holding (паста $3,9 млрд), Iritec (водосберегающие технологии).
Узбекская сторона просила оказать содействие в организации встреч с упомянутыми компаниями.
В данном направлении в нашей стране уже есть успешный пример сотрудничества по выращиванию шафрана в Бахмальском районе Джизакской области с Opera SRL и BMB Trade Group.
Далее по плану обсудили вопрос развития виноградарства и виноделия. Виноградарство является основой агротуризма – нового направления для Узбекистана. В ближайшей перспективе планируется вывести эту отрасль в нашей стране на новый уровень.
Особое внимание уделили сотрудничеству в сфере образования. Было отмечено, что в 2022 году был подписан меморандум между Национальным центром знаний и инноваций в сельском хозяйстве, Миланским университетом и Итальянским центром сельского хозяйства CREA. В рамках этих договоренностей узбекские и итальянские ученые начали реализацию научных проектов в области виноградарства, защиты растений, плодоовощеводства. В этом контексте актуально установление связей с университетами Италии в областях сельского хозяйства для повышения квалификации профессорско-преподавательского состава наших вузов.
По итогам встречи стороны договорились выработать формат дальнейшего взаимодейтвия для реализации запранированных проектов.