Италия унивeрситeтлари билан тўғридан тўғри ҳамкорлик йўлга қўйилади
Бугун Олий таълим, фан ва инновациялар вазири Иброҳим Абдураҳмонов, шунингдек, Италиянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Агостино Пинна билан учрашди.
Учрашув давомида Ўзбекистон ва Италия ўртасида таълим, илм-фан соҳасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди. Хусусан, икки давлат университетлари ўртасида тўғридан тўғри ҳамкорликни йўлга қўйиш, олий таълим муассасалари ҳамкорлигида онлайн ва офлайн учрашувлар, конференция, форумлар, маҳорат дарслари, тренинглар ўтказиш масалалари бўйича фикр алмашилди.
Бундан ташқари, технопарклар, стартап лойиҳаларни қўллаб-қувватлашга қаратилган дастурларни ишлаб чиқиш лозимлиги қайд этилди.
Ўз навбатида, Италия университетлари профессор-ўқитувчилари, илмий жамоа ва талабаларининг Ўзбекистонга сафарларини ташкил этиш, уларни юртимизнинг бой илмий мероси билан таништириш лозимлиги қайд этилиб, ушбу таклифни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.

Будет налажено прямое сотрудничество с итальянскими университетами
Сегодня министр высшего образования, науки и инноваций Иброхим Абдурахмонов встретился также с Чрезвычайным и Полномочным послом Италии в Узбекистане Агостино Пинна.
В ходе встречи обсуждены вопросы укрепления отношений между Узбекистаном и Италией в сфере образования и науки. В частности, состоялся обмен мнениями по налаживанию прямого сотрудничества между вузами двух стран, проведению онлайн и оффлайн встреч, конференций, форумов, семинаров, тренингов в сотрудничестве с высшими образовательными учреждениями.
Кроме того отмечена необходимость разработки программ, направленных на поддержку технопарков и стартап-проектов.
В свою очередь, обсуждены вопросы реализации организации поездок профессорско-преподавательского состава, научных коллективов и студентов итальянских вузов в Узбекистан, для ознакомления с богатым научным наследием нашей страны.