Италия унивeрситeтлари билан тўғридан тўғри ҳамкорлик йўлга қўйилади
Бугун Олий таълим, фан ва инновациялар вазири Иброҳим Абдураҳмонов, шунингдек, Италиянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Агостино Пинна билан учрашди.
Учрашув давомида Ўзбекистон ва Италия ўртасида таълим, илм-фан соҳасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди. Хусусан, икки давлат университетлари ўртасида тўғридан тўғри ҳамкорликни йўлга қўйиш, олий таълим муассасалари ҳамкорлигида онлайн ва офлайн учрашувлар, конференция, форумлар, маҳорат дарслари, тренинглар ўтказиш масалалари бўйича фикр алмашилди.
Бундан ташқари, технопарклар, стартап лойиҳаларни қўллаб-қувватлашга қаратилган дастурларни ишлаб чиқиш лозимлиги қайд этилди.
Ўз навбатида, Италия университетлари профессор-ўқитувчилари, илмий жамоа ва талабаларининг Ўзбекистонга сафарларини ташкил этиш, уларни юртимизнинг бой илмий мероси билан таништириш лозимлиги қайд этилиб, ушбу таклифни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.

Direct cooperation with universities in Italy will be established
Today, Minister of Higher Education, Science and Innovation Ibrokhim Abdurakhmonov also met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to Uzbekistan Agostino Pinna.
During the meeting, issues of strengthening relations between Uzbekistan and Italy in the field of education and science were discussed. In particular, an exchange of views took place on establishing direct cooperation between the universities of the two countries, holding online and offline meetings, conferences, forums, seminars, trainings in cooperation with higher educational institutions.
In addition, the need to develop programs aimed at supporting technology parks and start-up projects was noted.
In turn, the issues of implementing the organization of trips of the teaching staff, research teams and students of Italian universities to Uzbekistan to get acquainted with the rich scientific heritage of our country were discussed.