Осиё Тараққиёт Банки: аграр соҳани ривожлантиришда ишончли ҳамкор
Ўзбекистон Қишлоқ хўжалиги вазири Азиз Воитов Осиё тараққиёт банкининг Марказий ва Ғарбий Осиё департаменти, Атроф-муҳит, табиий ресурслар ва қишлоқ хўжалиги бўлими директори Ясмин Сиддиқи билан учрашув ўтказди.
Унда Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги тизимида вазирлик томонидан соҳани модернизация қилиш, фермерларга хизмат кўрсатишнинг янги тизимини йўлга қўйиш, бутун озиқ-овқат занжирида иштирок этувчиларнинг имкониятларини ошириш ва ўзаро ҳамкорлигини мустаҳкамлаш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берилди.
Шунингдек, 2023 йилдан бошлаб, Давлатимиз раҳбари топшириғига асосан чорвачилик, ипакчилик, балиқчилик, ўсимликлар ҳимояси, ветеринария каби соҳаларда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ягона давлат сиёсатини юритувчи давлат ташкилотига айлантирилгани таъкидлаб ўтилди.
Мулоқот давомида Осиё тараққиёт банки Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги секторининг узоқ йиллик ва ишончли ҳамкори сифатида қайд этилиб, ҳозирги кунда Осиё тараққиёт банкининг вазирлик билан амалга ошираётган 3 та лойиҳасининг умумий қиймати 347 миллион долларни ташкил этиши ва бугунги кунга қадар, ушбу лойиҳа доирасида ижобий натижаларга эришилганлиги эътироф этилди.
Музокараларда, шунингдек, келгусида вазирлик ва Осиё тараққиёт банки ҳамкорлигида умумий қиймати 130 миллион долларлик 2 та янги лойиҳа ҳужжатлари ишлаб чиқилаётгани маълум қилинди.
Учрашув якунида Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва Осиё тараққиёт банки ўртасида қишлоқ хўжалигида қўшимча қиймат занжирини янада ривожлантириш ва озиқ-овқат тизимининг барқарорлигига эришиш учун ҳамкорликни янада кучайтиришга келишиб олинди.

Азиатский Банк Развития: надежный партнер для аграрной отрасли
Министр сельского хозяйства Узбекистана Азиз Воитов провел встречу с директором департамента Центральной и Западной Азии отдела окружающей среды, природных ресурсов и сельского хозяйства Азиатского банка развития Ясминой Сиддики.
В ходе мероприятия была представлена информация о проводимой министерством системной работе по модернизации отрасли, внедрению новых механизмов обслуживания всей цепочки участников процесса производства сельскохозяйственной продукции, расширению возможностей и укреплению взаимодействия с международными финансовыми институтами. Также было отмечено, что с 2023 года по поручению главы государства в прерогативу Министерства сельского хозяйства входит проведение единой государственной политики в таких сферах, как животноводство, шелководство, рыбоводство, защита растений и ветеринария.
В ходе диалога было отмечено, что Азиатский банк развития является давним и надежным партнером агропромышленного сектора Узбекистана, при этом общая сумма трёх проектов, реализуемых Азиатским банком развития с министерством, составляет 347 миллионов долларов, и на сегодняшний день в рамках этих проектов достигнуты хорошие результаты.
В рамках переговоров также было заявлено, что министерство и Азиатский банк развития совместно прорабатывают документы по двум новым проектам на общую сумму 130 миллионов долларов.
По итогам встречи было достигнуто соглашение о дальнейшем совершенствовании формирования цепочки добавленной стоимости в сельском хозяйстве и укреплении сотрудничества для достижения устойчивого развития системы производства сельскохозяйственной продукции.