Вазирнинг Тошкент Халқаро Вестминстер университети талабалари билан очиқ мулоқоти
Олий таълим, фан ва инновациялар вазири Иброҳим Абдураҳмонов Тошкент Халқаро Вестминстер университети талабалари билан очиқ мулоқот ўтказди.
Вазир дастлаб таклиф учун миннатдорлик билдирди. Вазирнинг ташрифига бир гуруҳ университет талабаларининг мурожаати сабаб бўлди. – Муассасамизга ташрифингиз Президентимиз Ш.Мирзиёев стратегиясининг амалий натижаси бўлишига ишончимиз комил, зеро президентимиз таъкидлаганидек, «Ёшлар – мамлакат келажаги». Биз юртимизда яратилаётган шарт-шароитлар учун президент ва ҳукумат миннатдорлик билдирар эканмиз ташрифингиз институтимиз талабалари учун Ватан фаровонлиги йўлида шахс сифатида шаклланишимиз ва бунёдкорлик йўлида аҳамиятли эканига ишончимиз комил», — дейилади вазирга йўлланган мурожаатда.
Мулоқотда вазир барқарор ва самарали инновацион экотизимда сифатли таълим, илмий изланишлар ва ишланмаларнинг Ўзбекистон иқтисодиётига таъсири ҳақида маъруза ўқиди. Айланма иқтисодиётга тўхталар экан, вазир кейинги йилларда Ўзбекистонда инновацион инфратузилма ва экотизим яратилиб, инновацион ишланмалар ва илм-фанни молиялаштиришнинг замонавий механизмлари жорий этилгани, илмий тадқиқотларга давлат харажатлари сезиларли даражада оширилганини таъкидлади. Жаҳон мамлакатларида бугунги кунда креатив иқтисодиёт устуворлик эгалламоқда. Унинг валютаси эса ғоя. Шу боис ёшлар ўз ғояларини, жумладан, стартаплар орқали амалга оширишлари муҳим, деди вазир.
Савол-жавоблар сессиясида иқтисодиёт, сиёсат, олий таълимдан кейинги таълим, хусусий ОТМ лар келажаги, хотин-қизларнинг STEM йўналишидаги ўрни каби масалалар кўтарилди. Хусусан, Швецияда инновациялар билан шуғулланмоқчи бўлган одамлар яратилган енгилликлар масаласида вазир Ўзбекистон тажрибасида академик таътиллар жорий қилинганини таъкидлади. Ҳорижий тажриба ҳам ўрганилиб, Швеция, Швейцария каби мамлакатлар тажрибасига кўра мамлакатимизда «Мирзо Улуғбек ворислари» танлови ўтказилаётганини маълум қилди.
Талабалар ChatGPT мисолида сунъий интеллектнинг мамлакатимизда ривожи ҳақида ҳам қизиқишди. Вазир ўз ўрнида сунъий интеллект технологиялари кундан кунга ривожланиб, такомиллашиб, бу борада қатъий белгиланган этика қоидалари лозимлигини таъкидлади. Технологиялар бугун бўлмаса, эртага жамиятимиздаги ҳар бир шахснинг ҳаётига аралашиши мумкин. Мана шу аралашувнинг сарҳадларини белгилаш устида ҳам сизу биз ишлашимиз даркор, - деди вазир.
Талабаларнинг халқаро танловларда иштироки ҳам муҳокама қилинар экан, И.Абдураҳмонов вазирлик томонидан ташкиллаштирилиб келаётган қатор танловлар ҳақида гапириб ўтди. Хусусан, ҳар йили InnoWeek.uz халқаро инновацион ғоялар ҳафталиги доирасида Robotic Challenge мусобақаси, Туркий дунё ёшларининг илм-фан ва инновациялар халқаро конгресси, Туркияда ўтказилиши кўзда тутилган TechnoFest каби танловлар ҳақида маълумот бериб ўтди ва талабаларни уларда фаол иштирок этишга чақирди.
Вазир университетда ташкил этилган Bloomberg Terminal платформасини бошқа университетларда ҳам жорий қилиш ва бунда WIUT тажрибасига таяниш лозимлигини қайд этди.

Открытая беседа министра со студентами Ташкентского международного Вестминстерского университета
Министр высшего образования, науки и инноваций Иброхим Абдурахмонов провёл открытую беседу со студентами Ташкентского международного Вестминстерского университета.
Министр поблагодарил студентов за приглашение. Его визит состоялся по следам обращения группы студентов университета. "Ваш приход в наше заведение станет исполнением стратегии президента Ш.Мирзиёева, ведь как отметил президент "Молодёжь - будущее нашей страны". Мы благодарны президенту и правительству за созданные условия в нашем образовательном учреждении. И уверены, что ваш визит станет одним из ключевых моментов для студентов нашего заведения на пути становления и созидания на благо Родины" - отмечается в обращении студентов к министру.
Министр прочитал студентам гостевую лекцию. Рассказывая о циркулярной экономике, министр подчеркнул, что за последние годы в Узбекистане создана инновационная инфраструктура и экосистема, внедрены современные механизмы финансирования инновационных разработок и науки, а также значительно увеличены государственные расходы на научно-исследовательские работы. - В странах мира креативная экономика сегодня стала приоритетным направлением. Валюта креативной экономики - идея. Поэтому молодёжи важно реализовывать свои идеи, в том числе через стартапы, - отметил министр.
В ходе сессии "Q&A" были подняты вопросы по экономике, политике, поствузовскому образованию, частным университетам, роли женщин в STEM. В частности, министр отметил, что по опыту таких стран, как Швеция и Швейцария, в нашей стране проводится конкурс «Наследники Мирзо Улугбека», который широко проводится по всей республике.
Студентов также интересовало развитие искусственного интеллекта в нашей стране на примере ChatGPT. В свою очередь министр подчеркнул, что технологии искусственного интеллекта развиваются и совершенствуются день ото дня, и в связи с этим необходимы строгие этические нормы. Технологии могут вмешиваться в жизнь каждого человека в нашем обществе, если не сегодня, то завтра. «Мы с вами должны работать над определением границ этой интервенции», — сказал министр.
Обсуждая участие студентов в международных конкурсах, И.Абдурахманов рассказал о ряде конкурсов, организуемых министерством. В частности, он отметил конкурс Robotic Challenge, Международный конгресс науки и инноваций молодежи тюркского мира, а также TechnoFest, который проводится в Турции и призвал студентов к активному участию в них.
Министр также ознакомился с работой по платформе Bloomberg Terminal, организованной в университете и подчеркнул необходимость ее внедрения в других вузах по опыту WIUT.