Тошкентда Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Грузия ҳукуматлараро комиссиясининг 9-йиғилиши бўлиб ўтди
2023-04-03 | Иқтисодиёт
Тошкентда Бош вазир ўринбосари Жамшид Ходжаев ҳамда Грузия Бош вазири ўринбосари, иқтисодиёт ва барқарор ривожланиш вазири Леван Давиташвили раислигида Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Грузия ҳукуматлараро комиссиясининг 9-йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда тегишли вазирлик ва идоралар, икки мамлакат ишбилармон доиралари вакиллари иштирок этди.
Учрашувда инвестициявий, саноат, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Ҳукуматлараро мулоқот доирасида ўзаро товар айирбошлаш ҳажми ўсишининг ижобий тенденцияси қайд этилди. Охирги 6 йил ичида икки давлат ўртасидаги ташқи савдо айланмаси қарийб икки баробар ошди. Биргина ўтган йилнинг ўзида Ўзбекистон ва Грузия ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 30 фоиздан ортиқ ошди. Томонлар яқин йилларда товар айирбошлаш ҳажмини 500 миллион долларга етказишга келишиб олдилар. Ушбу мақсадга эришиш учун икки ҳафта муддатда ўзаро савдо миссияларини, шунингдек, икки давлат саноат маҳсулотлари кўргазмаларини ташкил этиш чора-тадбирларини қамраб олган 2023-2024 йилларга мўлжалланган савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада чуқурлаштириш бўйича амалий чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш таклиф этилди.
Ҳудудлараро муносабатларни мустаҳкамлаш ҳақида сўз борар экан, Грузия ва Ўзбекистоннинг барча ҳудудларини қўшма лойиҳа ва ташаббусларга жалб этиб ҳамкорликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди. Шу муносабат билан биринчи босқичда Самарқанд ва Батуми, шунингдек, Бухоро ва Мтсхета ўртасида икки томонлама шериклик алоқаларини ўрнатиш таклиф этилди.
Томонлар саноат кооперациясини йўлга қўйиш долзарблигини, унинг доирасида илғор фармацевтика маҳсулотлари, тайёр қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари, минерал ўғитлар, шунингдек, алкоголли ичимликлар ишлаб чиқариш бўйича кластерлар яратиш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга ошириш имкониятларини кўриб чиқдилар.
Томонлар транспорт-логистика соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш, хусусан, Боку-Тбилиси-Карс транспорт йўлаги ва Грузиянинг ривожланган Қора денгиз порти инфратузилмасидан фойдаланишни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратдилар.
Тадбир якунлари бўйича қатор икки томонлама ҳужжатлар, жумладан, йиғилишнинг Якуний баённомаси, Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ва Грузия Ҳукумати ўртасида техник жиҳатдан тартибга солиш, стандартлаштириш, метрология ва мувофиқликни баҳолаш соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги Битим, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг Жаҳон савдо ташкилотига (ЖСТ) қўшилиши доирасида Грузия ва Ўзбекистон Республикаси ўртасида товар ва хизматлар бозорига чиқиш бўйича икки томонлама музокараларни якунлаш тўғрисидаги Баённома имзоланди.

The 9th meeting of the Uzbek-Georgian Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation was held in Tashkent
2023-04-03 | Economics
The 9th meeting of the Uzbek-Georgian Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation was held in Tashkent under the chairmanship of Jamshid Khodjayev, Deputy Prime Minister, and Levan Davitashvili, Deputy Prime Minister, Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia.
The event was attended by representatives of relevant ministries and departments, as well as the business community of the two countries.
During the meeting, issues of further development of cooperation in investment, industrial, trade, economic, cultural and humanitarian areas were discussed.
Within the framework of the intergovernmental dialogue, the positive dynamics of trade turnover growth was noted. Over the past 6 years, foreign trade between the two countries has almost doubled. Last year alone, trade between Uzbekistan and Georgia increased by more than 30%. The parties agreed to jointly increase the trade turnover to $500 million in the coming years. To achieve this goal, it was proposed to develop and approve within two weeks a Plan of Practical Measures to further deepen trade and economic cooperation during 2023-2024, including measures to organize mutual trade missions, as well as exhibitions of the industrial potential of the two countries.
On the interregional partnership, special emphasis was placed on the development of ties involving absolutely all regions of Georgia and Uzbekistan in joint projects and initiatives. In this regard, it was proposed to establish bilateral partnership relations between Samarkand and Batumi, as well as Bukhara and Mtskheta at the first stage.
The parties noted the relevance of establishing industrial cooperation, in the context of which the potential of implementing joint projects in the areas of production of advanced pharmaceuticals, finished agricultural products, mineral fertilizers, as well as the creation of clusters for the production of alcoholic beverages was considered.
The parties paid special attention to the development of transport and logistics partnership. In particular, the Baku-Tbilisi–Kars transport corridor and the developed Black Sea port infrastructure of Georgia.
Following the event, a number of bilateral documents were signed, including the Final Minutes of the meeting, an agreement between the Government of the Republic of Uzbekistan and the Government of Georgia on cooperation in the field of technical regulation, standardization, metrology and conformity assessment, as well as a Protocol on the completion of bilateral negotiations on access to the market of goods and services between Georgia and the Republic of Uzbekistan within the framework of the accession of Uzbekistan to the World Trade Organization (WTO).