Тошкентда Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Грузия ҳукуматлараро комиссиясининг 9-йиғилиши бўлиб ўтди
2023-04-03 | Иқтисодиёт
Тошкентда Бош вазир ўринбосари Жамшид Ходжаев ҳамда Грузия Бош вазири ўринбосари, иқтисодиёт ва барқарор ривожланиш вазири Леван Давиташвили раислигида Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Грузия ҳукуматлараро комиссиясининг 9-йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда тегишли вазирлик ва идоралар, икки мамлакат ишбилармон доиралари вакиллари иштирок этди.
Учрашувда инвестициявий, саноат, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Ҳукуматлараро мулоқот доирасида ўзаро товар айирбошлаш ҳажми ўсишининг ижобий тенденцияси қайд этилди. Охирги 6 йил ичида икки давлат ўртасидаги ташқи савдо айланмаси қарийб икки баробар ошди. Биргина ўтган йилнинг ўзида Ўзбекистон ва Грузия ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 30 фоиздан ортиқ ошди. Томонлар яқин йилларда товар айирбошлаш ҳажмини 500 миллион долларга етказишга келишиб олдилар. Ушбу мақсадга эришиш учун икки ҳафта муддатда ўзаро савдо миссияларини, шунингдек, икки давлат саноат маҳсулотлари кўргазмаларини ташкил этиш чора-тадбирларини қамраб олган 2023-2024 йилларга мўлжалланган савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада чуқурлаштириш бўйича амалий чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш таклиф этилди.
Ҳудудлараро муносабатларни мустаҳкамлаш ҳақида сўз борар экан, Грузия ва Ўзбекистоннинг барча ҳудудларини қўшма лойиҳа ва ташаббусларга жалб этиб ҳамкорликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди. Шу муносабат билан биринчи босқичда Самарқанд ва Батуми, шунингдек, Бухоро ва Мтсхета ўртасида икки томонлама шериклик алоқаларини ўрнатиш таклиф этилди.
Томонлар саноат кооперациясини йўлга қўйиш долзарблигини, унинг доирасида илғор фармацевтика маҳсулотлари, тайёр қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари, минерал ўғитлар, шунингдек, алкоголли ичимликлар ишлаб чиқариш бўйича кластерлар яратиш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга ошириш имкониятларини кўриб чиқдилар.
Томонлар транспорт-логистика соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш, хусусан, Боку-Тбилиси-Карс транспорт йўлаги ва Грузиянинг ривожланган Қора денгиз порти инфратузилмасидан фойдаланишни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратдилар.
Тадбир якунлари бўйича қатор икки томонлама ҳужжатлар, жумладан, йиғилишнинг Якуний баённомаси, Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ва Грузия Ҳукумати ўртасида техник жиҳатдан тартибга солиш, стандартлаштириш, метрология ва мувофиқликни баҳолаш соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги Битим, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг Жаҳон савдо ташкилотига (ЖСТ) қўшилиши доирасида Грузия ва Ўзбекистон Республикаси ўртасида товар ва хизматлар бозорига чиқиш бўйича икки томонлама музокараларни якунлаш тўғрисидаги Баённома имзоланди.

В Ташкенте прошло 9-е заседание Узбекско-Грузинской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству
2023-04-03 | Экономика
В г.Ташкенте под председательством заместителя Премьер-министра Жамшида Ходжаева и заместителя Премьер-министра, министра экономики и устойчивого развития Грузии Левана Давиташвили состоялось 9-е заседание Узбекско-Грузинской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
В нем приняли участие представители профильных министерств и ведомств, а также бизнес-сообщества двух стран.
В ходе заседания были обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества в инвестиционной, промышленной, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
В рамках межправительственного диалога была отмечена позитивная динамика роста товарооборота. За последние 6 лет внешняя торговля между двумя странами выросла практически в 2 раза. Только по итогам прошлого года торговля между Узбекистаном и Грузией увеличилась более чем на 30%. Стороны договорились в ближайшие годы совместными усилиями довести товарооборот до 500 млн долларов. Для достижения этой цели было предложено разработать и утвердить в двухнедельных срок План практических мер по дальнейшему углублению торгово-экономического сотрудничества на 2023-2024 годы с включением в него мероприятий по организации взаимных торговых миссий, а также выставок промышленного потенциала двух стран.
Говоря об укреплении межрегионального партнёрства, особый акцент сделан на развитии связей с вовлечением всех абсолютно регионов Грузии и Узбекистана в совместные проекты и инициативы. В этой связи, было предложено установить на первом этапе двусторонние партнёрские отношения между Самаркандом и Батуми, а также Бухарой и Мцхета.
Стороны отметили актуальность налаживания промышленной кооперации, в контексте чего был рассмотрен потенциал реализации совместных проектов в направлениях производства передовых фармацевтических препаратов, готовой сельскохозяйственной продукции, минеральных удобрений, а также создания кластеров по выпуску алкогольной продукции.
Отдельное внимание стороны уделили развитию транспортно-логистического партнерства, в частности, расширению использования транспортного коридора «Баку – Тбилиси – Карс» и развитой Черноморской портовой инфраструктуры Грузии.
По итогам мероприятия был подписан ряд двусторонних документов, включая Итоговый протокол заседания, Соглашение между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Грузии о сотрудничестве в сфере технического регулирования, стандартизации, метрологии и оценки соответствия, а также Протокол о завершении двусторонних переговоров по доступу на рынок товаров и услуг между Грузией и Республикой Узбекистан в рамках присоединения Республики Узбекистан к Всемирной торговой организации (ВТО).