Энергетика вазирлигида «Huawei» компанияси билан ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди
2023-03-28 | Иқтисодиёт
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида вазир Жўрабек Мирзамаҳмудов ва «Huawei Digital Power» компаниясининг Яқин Шарқ ва Марказий Осиё бўйича вице-президенти жаноб Яо Цзин ўртасида жорий йилнинг февраль ойида Хитойнинг Шенжен шаҳрида жойлашган «Huawei» бош қароргоҳига ташриф чоғида эришилган келишувлар ва яшил энергетикани ривожлантириш бўйича келгусидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда томонлар уй хўжаликлари, давлат идоралари ва ижтимоий соҳа объектларидан тортиб йирик қуёш фотоэлектр станцияларигача бўлган ҳажмлардаги қуёш тизимлари учун рақамли технологияларни жорий этиш орқали Ўзбекистонда қайта тикланувчи энергетика соҳасини янада ривожлантириш масалаларига тўхталиб ўтдилар.
Ўзбекистонда қуёш қурилмалари учун инверторлар ва электромобиллар учун зарядловчи қурилмалар ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш имкониятларини кўриб чиқиш, қуёш энергияси бўйича ечимларни амалиётга татбиқ этишда муваффақият қозонган бошқа мамлакатларнинг қайта тикланувчи энергия масалалари бўйича вакиллари билан ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш ва бу борада кадрлар тайёрлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Жаноб Яо Цзин Ўзбекистоннинг яшил ривожланиш стратегияси доирасида амалга оширилаётган чора-тадбирларни юқори баҳолади ва бу борадаги ислоҳотларни қўллаб-қувватлашини билдирди: «Мамлакат раҳбарияти жамиятни тоза ва арзон энергия билан таъминлаш ва келажакда углерод нейтраллигига эришиш учун қайта тикланувчи энергетика соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш орқали энергетика тизимининг салоҳиятини жадаллик билан ривожлантириш режаларини белгилаб берди. Ўзбекистон аллақачон бу борадаги режаларни амалга оширишга улгурди. «Яшил стратегия» доирасида қуёш фотоэлектр станцияларини ишга тушириш бўйича қатор йирик лойиҳалар иккинчи йилдирки яхши натижаларни кўрсатмоқда», – деди Яо Цзин.
Музокаралар чоғида энергетика вазири Хитойдаги «Huawei» компаниянинг кўргазма зали ва инверторлар ҳамда аккумуляторлар ишлаб чиқариш қувватлари билан батафсил танишганини алоҳида таъкидлади.
Маълумот учун: «Huawei Digital Power» тоза энергия ишлаб чиқариш, транспортни электрлаштириш ва яшил АКТ инфратузилмаси каби соҳаларга эътибор қаратади. 2022 йил охирига келиб «Huawei» ўз мижозларига 695,1 миллиард кВт⋅соатдан ортиқ яшил энергия ишлаб чиқаришга ва энергия сарфини 19,5 миллиард кВт⋅соатга камайтиришга ёрдам берди, бу деярли 340 миллион тонна CО2 зарарли газлар чиқишининг олдини олишга тенг демакдир.

В Минэнерго обсуждено дальнейшее развитие сотрудничества с компанией «Huawei»
Во время встречи стороны затронули вопросы дальнейшего развития сферы возобновляемой энергетики в Узбекистане за счет внедрения цифровых технологий для солнечных установок различного типа предназначения, от частных домовладений, государственных учреждений и социальных объектов до крупномасштабных солнечных электростанций.
Особое внимание было уделено рассмотрению возможностей локализации производства инверторов для солнечных установок и зарядных устройств для электромобилей на территории Узбекистана, налаживания партнерских отношений с представителями ведущих стран, преуспевших во внедрении солнечных решений, и совместной подготовке кадров в данном направлении.
Г-н Яо Цзин глубоко оценил и выразил свою поддержку мерам, принимаемым в рамках стратегии «зеленого» развития Узбекистана. «Руководство страны обозначило планы по наращиванию и скорейшему увеличению мощности энергосистемы за счет реализации проектов в сфере возобновляемой энергетики для обеспечения населения чистой и доступной энергией и достижения углеродной нейтральности в будущем. В Узбекистане уже реализованы ряд крупных проектов по запуску солнечных электростанций, которые второй год демонстрируют хорошие результаты. Со своей стороны, мы постараемся на основе наших ценностей всесторонне внести свой вклад в дальнейшее укрепление энергосистемы страны и реализации «зеленой» стратегии», - отметил Яо Цзин.
В ходе переговоров Министр энергетики отметил посещение «шоу-рума» компании и производственных мощностей по производство инверторов и аккумуляторов на заводе Huawei Digital Power в Китае.
Для справки: Подразделение Huawei Digital Power фокусируется на таких областях, как экологически чистое производство электроэнергии, электрификация транспорта и построение зеленой инфраструктуры ИКТ. К концу 2022 года компания Huawei помогла своим клиентам выработать более 695,1 млрд кВтч «зеленой» энергии и снизить энергопотребление на 19,5 млрд кВтч, что эквивалентно предотвращению почти 340 млн тонн выбросов СО2.