Ҳамкорлик истиқболлари муҳокама этилди
Табиат ресурслари вазири Азиз Абдухакимов ва Ёввойи ҳайвонларнинг кўчиб юрувчи турларини сақлаб қолишга доир конвенциянинг Ижрочи котиби Эми Франкел хоним ўртасида онлайн учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда жорий йил 23-28 октябрь кунлари Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтиши режалаштирилаётган БМТ Ёввойи ҳайвонларнинг кўчиб юрувчи турларини муҳофаза қилиш тўғрисидаги конвенциясининг 14-томонлар конференцияси (CMS COP-14)ни юқори савияда ташкил этиш билан боғлиқ жараёнлар муҳокама этилиб, мазкур конференцияга БМТнинг экология ва атроф-муҳит масалалари билан шуғулланувчи ташкилот ва тузилмалари иштирокини таъминлашда ҳамкорликни йўлга қўйишга келишиб олинди.
Маълумот учун: БМТнинг ёввойи ҳайвонларнинг кўчиб юрувчи турларини сақлаш тўғрисидаги конвенцияси (Бонн конвенцияси ёки CMS конвенцияси) 1979 йилда Боннда қабул қилинган ва 1983 йилда кучга кирган. Бу глобал миқёсда ёввойи табиат ва ҳайвонларнинг яшаш жойларини сақлашга қаратилган БМТнинг Атроф-муҳит бўйича дастури (UNEP) доирасида тузилган халқаро шартномадир.
Ўзбекистон 1998 йилда Марказий Осиё давлатлари орасида биринчи бўлиб ушбу конвенцияга қўшилди ва сайғоқ, қор қоплони, бухоро буғуси, архар, қулон, жайрон, фламинго, оқ турна (sterx) ва бошқа ноёб кўчиб юрувчи ҳайвонлар ва қушлар турларини сақлашга катта ҳисса қўшмоқда.
Учрашувда мамлакатимизда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, биохилмахилликнинг ноёб турларини сақлаш борасида амалга оширилаётган ишлар юзасидан ҳам атрофлича маълумот берилди.

2023-03-25 | Экология
Состоялась онлайн-встреча между министром природных ресурсов Азизом Абдухакимовым и исполнительным секретарем Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных г-жой Эми Франкель.
На встрече рассмотрены процессы, связанные с организацией на высоком уровне 14-й Конференции Сторон Конвенции ООН по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS COP-14), которую планируется провести в Самарканде 23-28 октября т.г., обсуждены - достигнута договоренность о налаживании сотрудничества в обеспечении участия организаций и структур, занимающихся вопросами охраны окружающей среды.
Для справки: Конвенция ООН об охране мигрирующих видов диких животных (Боннская конвенция или Конвенция CMS ) была принята в Бонне в 1979 г. и вступила в силу в 1983 г. Это международный договор в рамках Программы Организации Объединенных Наций по окружающей среде (UNEP), направленный на сохранение дикой природы и среды обитания животных в глобальном масштабе.
В 1998 году Узбекистан первым среди стран Центральной Азии присоединился к этой конвенции и вносит большой вклад в сохранение сайгака, снежного барса, бухарского оленя, архара, кулона, джейрана, фламинго, белого журавля (sterx) и других редких мигрирующих видов. животных и птиц.
На встрече была дана подробная информация о проводимой в нашей стране работе по охране окружающей среды и сохранению уникальных видов биоразнообразия.