Ҳамкорлик истиқболлари муҳокама этилди
Табиат ресурслари вазири Азиз Абдухакимов ва Ёввойи ҳайвонларнинг кўчиб юрувчи турларини сақлаб қолишга доир конвенциянинг Ижрочи котиби Эми Франкел хоним ўртасида онлайн учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда жорий йил 23-28 октябрь кунлари Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтиши режалаштирилаётган БМТ Ёввойи ҳайвонларнинг кўчиб юрувчи турларини муҳофаза қилиш тўғрисидаги конвенциясининг 14-томонлар конференцияси (CMS COP-14)ни юқори савияда ташкил этиш билан боғлиқ жараёнлар муҳокама этилиб, мазкур конференцияга БМТнинг экология ва атроф-муҳит масалалари билан шуғулланувчи ташкилот ва тузилмалари иштирокини таъминлашда ҳамкорликни йўлга қўйишга келишиб олинди.
Маълумот учун: БМТнинг ёввойи ҳайвонларнинг кўчиб юрувчи турларини сақлаш тўғрисидаги конвенцияси (Бонн конвенцияси ёки CMS конвенцияси) 1979 йилда Боннда қабул қилинган ва 1983 йилда кучга кирган. Бу глобал миқёсда ёввойи табиат ва ҳайвонларнинг яшаш жойларини сақлашга қаратилган БМТнинг Атроф-муҳит бўйича дастури (UNEP) доирасида тузилган халқаро шартномадир.
Ўзбекистон 1998 йилда Марказий Осиё давлатлари орасида биринчи бўлиб ушбу конвенцияга қўшилди ва сайғоқ, қор қоплони, бухоро буғуси, архар, қулон, жайрон, фламинго, оқ турна (sterx) ва бошқа ноёб кўчиб юрувчи ҳайвонлар ва қушлар турларини сақлашга катта ҳисса қўшмоқда.
Учрашувда мамлакатимизда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, биохилмахилликнинг ноёб турларини сақлаш борасида амалга оширилаётган ишлар юзасидан ҳам атрофлича маълумот берилди.

02:09:51 (GMT+5)    26.04.2025
An online meeting was held between the Minister of Natural Resources, Aziz Abdukhakimov, and the Executive Secretary of the Convention on the Conservation of Migratory Species of Wild Animals, Ms. Amy Fraenkel.
At the meeting, the processes related to the high-level organization of the 14th Conference of the Parties to the UN Convention on the Conservation of Migratory Species of Wild Animals (CMS COP-14), which is planned to be held in Samarkand on October 23-28 this year, were discussed, an agreement was reached on establishing cooperation in ensuring the participation of organizations and structures involved in environmental protection.
For reference: The UN Convention on the Protection of Migratory Species of Wild Animals (Bonn Convention or CMS Convention) was adopted in Bonn in 1979 and entered into force in 1983. This is an international treaty within the framework of the United Nations Environment Program (UNEP), aimed at the conservation of wildlife and animal habitats on a global scale.
In 1998, Uzbekistan was the first among the countries of Central Asia to join this convention and makes a great contribution to the conservation of the saiga, snow leopard, Bukhara deer, argali, pendant, goitered gazelle, flamingo, white crane (sterx) and other rare migratory species. animals and birds.
At the meeting, detailed information was given on the work carried out in our country to protect the environment and preserve unique species of biodiversity.