Президент Шавкат Мирзиёев 24 март куни давлат мулкини хусусийлаштириш ишларининг ижроси ва бу борада жорий йилги режалар муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди.
Хусусийлаштириш – иқтисодиётда давлат иштирокини камайтириб, мулкдорлар кўпайишига йўл очади. Шу мақсадда юртимизда бу соҳада катта ишлар амалга оширилмоқда. Жумладан, ўтган ўн йилда 1,2 триллион сўмлик давлат активлари сотилган бўлса, 2022 йилнинг ўзида бу кўрсаткич 11,3 триллион сўмга етди. Яъни, сўнгги бир йилда ўн йил давомида қилинган ишлардан 10 карра кўп натижага эришилди.
Хусусийлашган мулклар самарадорлиги ҳам ошмоқда. Мисол учун, узоқ йиллар ишламаган Андижон тажриба синов заводи негизида 18 миллион доллар инвестиция ҳисобига тўқимачилик корхонаси ташкил этилиб, мингта иш ўрни яратилган, 40 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинган. Қўқон суперфосфат заводини хорижий инвестор олиб, 40 миллион доллар инвестиция киритган, ишлаб чиқариш ҳажмини 4 бараварга оширган. “Ипотека банк” 324 миллион долларга ва “Кока-кола” компаниясидаги давлат улуши 252 миллион долларга сотилгани ҳам охирги йиллардаги энг йирик битимлар бўлди.
Бу борадаги ишлар ҳамма жойда ҳам бир маромда кетмаяпти. Масалан, Тошкент вилоятида 112 та объект сотилиб, уларнинг негизида 150 та тадбиркорлик субъекти ва мингдан зиёд янги иш ўрни пайдо бўлган. Лекин Қорақалпоғистон Республикаси, Қашқадарё, Наманган, Сурхондарё ва Сирдарёда ўтган йили савдога чиқарилган мулкларнинг 30 фоизи ҳам сотилмаган. Тармоқлар кесимида айтганда, “Ўздонмаҳсулот” акциядорлик компанияси таркибидаги мулкларнинг хусусийлаштирилиши суст.
Умуман, жорий йил бошида 30 мингдан ортиқ давлат объектида ўтказилган хатлов бу борада ишлар ҳали кўплигини кўрсатган.
Шу боис бугун давлатимиз раҳбарининг қарори билан хусусийлаштириш дастури тасдиқланди. Унда учта йўналишда – акция, кўчмас мулк ва IPO бўйича хусусийлаштириш режалари белгиланган.
Биринчидан, 1 мингта корхонадаги давлат акция пакетлари сотувга чиқарилади.
Иккинчидан, 1 мингта кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга қўйилади. Уларда 600 гектар ер ва 1 миллион квадрат метрли бино-иншоотлар мавжуд. Энг муҳими, инфратузилма билан таъминланган ва аҳоли пунктларига яқин.
Ушбу объектларни сотишни тезлаштириш учун мулкларни сотишга тайёрлаш муддати ҳозирги 80 кундан 48 кунга қисқартирилади. 2 минг квадрат метргача бўлган объектларни тадбиркорларнинг мурожаати асосида тўғридан-тўғри савдога чиқаришга рухсат берилади.
Учинчидан, 40 та йирик корхона ва банклардаги давлат улуши “халқчил IPO” орқали сотилади. Жумладан, илк бор Навоий ва Олмалиқ комбинатлари, Металлургия комбинати, “Ўзтелеком”, Миллий банк, Саноатқурилишбанк каби йирик корхоналарнинг ўртача 2 фоиз акциялари аҳолига таклиф этилади. Бунда аҳолига акцияларни тўғридан-тўғри сотиб олиш имконияти яратилади. Акциялари сотилган корхоналар беш йил давомида соф фойдасининг камида 30 фоизи дивиденд тўлашга йўналтиради.
Ҳисоб-китобларга кўра, мазкур дастур самарасида жорий йилда 13 триллион сўм тушум таъминланади, 3 мингта янги корхона ташкил этиш ва 50 мингта иш ўрни яратиш имконияти пайдо бўлади.
Йиғилишда ушбу вазифалар барча ҳудуд ва тармоқлар кесимида муҳокама қилинди. Мутасаддилар дастур ижросини таъминлаш бўйича ҳисобот берди.
Хусусийлаштириладиган давлат мулклари имкониятини аҳоли ва тадбиркорлар ўртасида тарғибот қилиш, ҳужжатларни расмийлаштиришда уларга кўмаклашиш муҳимлиги таъкидланди. Йирик давлат компанияларини капитал бозорига олиб чиқиш, инвестиция лойиҳалари самарадорлигини ошириш бўйича кўрсатмалар берилди.

07:36:58 (GMT+5)    25.04.2025
On March 24, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting to discuss the progress of state property privatization and plans for the current year.
Privatization reduces the presence of the state in the economy and creates conditions for an increase in the number of private owners. To this end, large-scale work in this direction is being carried out in the country. So, if over the past ten years, state assets worth 1.2 trillion were sold, then in 2022 alone this figure reached 11.3 trillion UZS. That is, over the past year, a 10 times greater effect has been achieved in this area than in ten years.
The efficiency of privatized facilities is also growing. For example, based on the Andijan Experimental Plant, which has been inactive for many years, a textile enterprise has been organized with investments worth $18 million. A thousand jobs have been created, and products worth $40 million have been exported. A foreign investor purchased the Kokand Superphosphate Plant, and by investing $40 million, increased production by 4 times. The sale of the state stake in Ipoteka Bank for $324 million and in Coca-Cola Uzbekistan for $252 million was also the largest transaction in recent years.
However, the privatization process is not moving dynamically in all regions and industries. For example, 112 facilities have been implemented in Tashkent region, based on which 150 business entities and more than a thousand new jobs have appeared. However, in Karakalpakstan, Kashkadarya, Namangan, Surkhandarya and Syrdarya regions, even 30 percent of the property put up for sale last year was not sold. In the context of industries, the privatization of the assets of Uzdonmakhsulot JSC is the slowest.
In general, the inventory carried out in more than 30,000 state facilities at the beginning of this year showed that much remains to be done in privatization.
In this regard, today the Head of state approved by his resolution a new privatization program, which defines measures in three areas – the sale of shares, real estate and the organization of an IPO.
First, state-owned stakes in 1,000 enterprises will be put up for sale.
Second, 1,000 real estate objects will be put up for public auction. They include 600 hectares of land and buildings with a total area of 1 million square meters. Most importantly, they are provided with infrastructure and are located close to settlements.
The period for preparing objects for sale will be reduced from the current 80 days to 48 days to speed up the implementation of these objects. It will be allowed to put up for sale objects with an area of up to 2,000 square meters at the direct request of entrepreneurs.
Third, the state's share in 40 large enterprises and banks will be realized through a “People’s IPO”. In particular, for the first time, the population will be offered shares with an average yield of 2 percent of such large enterprises as Navoi and Almalyk mining and metallurgical, Uzbek metallurgical plants, Uztelecom, the National Bank, Sanoatqurilishbank. The population will have the opportunity to buy shares directly from enterprises. Companies whose shares are acquired through an IPO will spend at least 30 percent of their net profit on dividend payments for five years.
According to estimates, this program will provide revenues for 13 trillion UZS this year and will contribute to the creation of 3,000 new enterprises and 50,000 jobs.
At the meeting, these tasks were discussed in the context of regions and industries. Responsible persons informed about the implementation of the program.
The importance of broadly informing the population and entrepreneurs about the possibility of privatizing state property and assisting them with paperwork was emphasized.
Instructions were given to bring large state-owned companies to the capital market and improve the efficiency of investment projects.