Ўзбекистон-Тожикистон ректорларининг биринчи форуми натижалари
Жорий йил 14 март куни Душанбе шаҳридаги Тожикистон миллий университетида «Ўзбекистон Республикаси ва Тожикистон Республикаси олий таълим, фан ва инновациялар соҳасидаги икки томонлама алоқалар миллий иқтисодиётни ривожлантириш асоси» мавзусида икки мамлакат ректорларнинг биринчи форуми бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазири И.Абдураҳмонов бошчилигидаги 20 га яқин олий таълим муассасасидан ректор ва проректорлардан иборат делегация иштирок этди. Ушбу тадбир Ўзбекистон ва Тожикистон Президентларининг икки томонлама алоқаларни янада ривожлантиришдаги ўзаро саъй-ҳаракатлари ҳамда стратегик шерикликнинг яна бир мисолидир. Анжуманда Тожикистоннинг 40 дан ортиқ олий ўқув юрти ректорлари, ва илмий доира вакиллари, жами 300 дан зиёд иштирокчи қатнашди.
Форумни Тожикистон Республикаси Таълим ва фан вазири Р. Саидзода ва Ўзбекистон Олий таълим, фан ва инновациялар вазири И. Абдураҳмонов кириш сўзи билан очди. Вазирлар форумни икки давлат зиёлилари ўртасида мулоқот ўрнатиш учун яратилган имкониятларнинг самараси сифатида баҳолаб, эндиги навбат икки давлат олимлари ва профессор-ўқитувчилари ўртасида дўстликни мустаҳкамлаш эканини таъкидладилар.
– Ўзбекистон-Тожикистон ректорларнинг биринчи форуми узоқ кутилган тадбирлардан бири ва у университетлар ўртасида янги лойиҳаларни амалга оширишга хизмат қилади, –деди Р.Саидзода.
Шунингдек, Тожикистон миллий университети ректори Қ. Ҳушвақтзода сўнгги йилларда ўзаро алоқаларда ижобий динамика кузатилаётганини, бунда давлатларимиз раҳбарларининг узоқни кўзлаб олиб бораётган сиёсатлари, ўзаро ишончга асосланган очиқ мулоқотлари ҳамда ушбу учрашувлар чоғида эришилган келишувлар муҳим аҳамият касб этаётганини таъкидлади.
Шу билан бирга, расмий очилишда Тожикистон миллий университети ректори Қ. Хушвақтзода Ўзбекистон Президентининг икки томонлама муносабатларда мавжуд бўлган барча масалаларни ечиш бўйича амалга оширган саъй-ҳаракатлари Тожикистонда юксак қадрланишини, икки мамлакат ўртасидаги чегаралар очилиб, транспорт тизимлари тикланиб, фуқароларнинг эркин борди-келди қилишлари учун имкониятлар яратилгани, бугунги кунда Тожикистон миллий университетидаги ўзбек талабаларнинг сони ошганлигидан кўриш мумкинлигини айтди.
Иштирокчилар форумнинг «Олий таълим соҳасида икки томонлама ҳамкорлик: устувор вазифалар ва ривожланиш йўналишлари» ҳамда Илмий ва инновацион ҳамкорлик янги иқтисодиётни ривожлантиришнинг асоси» мавзулардаги шўбаларда ўз маърузалари билан иштирок этдилар. Икки мамлакат ОТМ раҳбарлари чиқишида Ўзбекистон олий таълим тизимининг жаҳон таълим маконига интеграциялашуви, Тожикистон университетлари билан ҳамкорлик стратегияси, биргаликда қўшма лойиҳаларни йўлга қўйиш ва уларнинг муваффақиятлари юзасидан алоқаларнинг муҳим жиҳатлари қайд этилди.
Музокаралар натижасида 28 та англашув меморандуми, битим ва «Йўл хариталари» имзоланди. Анжуман доирасида U-2-U (университет-университет) форматида ректорлар учрашуви ўтказилиб, уларда ҳам қатор ҳужжатлар имзоланди.
Шунингдек, томонлар икки давлат таълим муассасалари ўртасида қўшма таълим дастурларини кўпайтириш, ўзбек-тожик қўшма университетини ташкил этиш масаласини ўрганиб чиқиш, ректорларнинг иккинчи форумини Тошкентда ташкил қилишга келишди.
Тожикистон миллий университети ректори Қ. Хушвақтзода билан бўлиб ўтган учрашув давомида мазкур университет ҳамда Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон миллий университети билан қўшма таълим дастурини йўлга қўйиш ҳамда Тожикистон фуқароларининг Ўзбекистон олий таълим муассасаларида таълим олишлари учун грантлар ажратиш, шунингдек, мазкур университет ходимлари учун қисқа муддатли ўқув курсларини ташкил этиш масаласи муҳокама этилди. Тожикистон миллий университетида Тожикистон ОТМда таҳсил олаётган 300 нафардан ортиқ ўзбекистонлик ёшлар иштирокида очиқ мулоқот ташкил этилди.
Тадбир чоғида ўзбекистонлик талабалар мамлакатимизда олий таълим тизимида амалга оширилаётган ислоҳотлар ва унинг самарадорлигини янада ошириш бўйича ўз таклиф ва мулоҳазаларини билдирдилар.

Итоги первого форума ректоров Узбекистана-Таджикистана
14 марта текущего года в Национальном университете Таджикистана в г. Душанбе состоялся первый форум ректоров двух стран на тему «Двусторонние отношения между Республикой Узбекистан и Республикой Таджикистан в сфере высшего образования, науки и инновации как основа развития национальной экономики».
В нем приняла участие делегация ректоров и проректоров около 20 высших учебных заведений во главе с министром высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан И.Абдурахмановым. Данное мероприятие является еще одним примером взаимных усилий Президентов Узбекистана и Таджикистана по дальнейшему развитию двусторонних отношений и стратегического партнерства. В конференции приняли участие более 40 ректоров вузов Таджикистана и представители научных кругов, более 300 участников.
Форум открыл Министр образования и науки Республики Таджикистан Р. Саидзода и министр высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан И. Абдурахманов. Министры оценили форум как результат созданных возможностей для налаживания диалога между интеллигенцией двух стран и отметили, что теперь настала очередь укрепить дружбу между учеными и профессорами двух стран.
- Первый форум ректоров Узбекистана-Таджикистана является одним из долгожданных мероприятий и служит реализации новых проектов между вузами, - сказал Р.Саидзода.
Также ректор Национального университета Таджикистана К. Хушватзода отметил, что в последние годы наблюдается положительная динамика во взаимоотношениях, в которых большое значение имеет дальновидная политика руководителей наших стран, открытые диалоги, основанные на взаимном доверии, договоренности, достигнутые в ходе этих встреч.
В то же время на официальном открытии ректор Национального университета Таджикистана К. Хушвакзаде сообщил, что в Таджикистане высоко оценивают усилия Президента Узбекистана по решению всех вопросов в двусторонних отношениях, что границы между двумя странами открыты, транспортная система восстановлена, созданы возможности для приезда граждан и ходят свободно, а число узбекских студентов в Национальном университете Таджикистана сегодня увеличилось.
Участники форума приняли участие в ветках форума по темам «Двустороннее сотрудничество в сфере высшего образования: приоритетные задачи и направления развития» и «Научно-инновационное сотрудничество как основа развития новой экономики». В выступлениях руководителей высших учебных заведений двух стран были отмечены интеграция системы высшего образования Узбекистана в мировое образовательное пространство, стратегия сотрудничества с вузами Таджикистана, создание совместных проектов и их успешность .
По итогам переговоров подписано 28 меморандумов о взаимопонимании, соглашений и «Дорожных карт». В рамках конференции состоялось совещание ректоров U-2-U (университет-вуз), подписан ряд документов.
Также стороны договорились увеличить совместные образовательные программы между учебными заведениями двух стран, проработать вопрос создания совместного узбекско-таджикского университета, организовать второй съезд ректоров в Ташкенте.
Ректор Национального университета Таджикистана К. В ходе встречи с Хушватзода был рассмотрен вопрос о создании совместной образовательной программы с этим университетом и Национальным университетом Узбекистана имени Мирзо Улугбека, а также о выделении грантов для граждан Таджикистана на обучение в высших учебных заведениях Узбекистана, а также организации краткосрочных -курсы повышения квалификации для сотрудников этого вуза. В Национальном университете Таджикистана был организован открытый диалог с участием более 300 молодых людей из Узбекистана, обучающихся в высшем учебном заведении Таджикистана.
В ходе мероприятия узбекские студенты высказали свои предложения и замечания по реформам, реализуемым в системе высшего образования нашей страны и дальнейшему повышению ее эффективности.