Ўзбекистон-Тожикистон ректорларининг биринчи форуми натижалари
Жорий йил 14 март куни Душанбе шаҳридаги Тожикистон миллий университетида «Ўзбекистон Республикаси ва Тожикистон Республикаси олий таълим, фан ва инновациялар соҳасидаги икки томонлама алоқалар миллий иқтисодиётни ривожлантириш асоси» мавзусида икки мамлакат ректорларнинг биринчи форуми бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазири И.Абдураҳмонов бошчилигидаги 20 га яқин олий таълим муассасасидан ректор ва проректорлардан иборат делегация иштирок этди. Ушбу тадбир Ўзбекистон ва Тожикистон Президентларининг икки томонлама алоқаларни янада ривожлантиришдаги ўзаро саъй-ҳаракатлари ҳамда стратегик шерикликнинг яна бир мисолидир. Анжуманда Тожикистоннинг 40 дан ортиқ олий ўқув юрти ректорлари, ва илмий доира вакиллари, жами 300 дан зиёд иштирокчи қатнашди.
Форумни Тожикистон Республикаси Таълим ва фан вазири Р. Саидзода ва Ўзбекистон Олий таълим, фан ва инновациялар вазири И. Абдураҳмонов кириш сўзи билан очди. Вазирлар форумни икки давлат зиёлилари ўртасида мулоқот ўрнатиш учун яратилган имкониятларнинг самараси сифатида баҳолаб, эндиги навбат икки давлат олимлари ва профессор-ўқитувчилари ўртасида дўстликни мустаҳкамлаш эканини таъкидладилар.
– Ўзбекистон-Тожикистон ректорларнинг биринчи форуми узоқ кутилган тадбирлардан бири ва у университетлар ўртасида янги лойиҳаларни амалга оширишга хизмат қилади, –деди Р.Саидзода.
Шунингдек, Тожикистон миллий университети ректори Қ. Ҳушвақтзода сўнгги йилларда ўзаро алоқаларда ижобий динамика кузатилаётганини, бунда давлатларимиз раҳбарларининг узоқни кўзлаб олиб бораётган сиёсатлари, ўзаро ишончга асосланган очиқ мулоқотлари ҳамда ушбу учрашувлар чоғида эришилган келишувлар муҳим аҳамият касб этаётганини таъкидлади.
Шу билан бирга, расмий очилишда Тожикистон миллий университети ректори Қ. Хушвақтзода Ўзбекистон Президентининг икки томонлама муносабатларда мавжуд бўлган барча масалаларни ечиш бўйича амалга оширган саъй-ҳаракатлари Тожикистонда юксак қадрланишини, икки мамлакат ўртасидаги чегаралар очилиб, транспорт тизимлари тикланиб, фуқароларнинг эркин борди-келди қилишлари учун имкониятлар яратилгани, бугунги кунда Тожикистон миллий университетидаги ўзбек талабаларнинг сони ошганлигидан кўриш мумкинлигини айтди.
Иштирокчилар форумнинг «Олий таълим соҳасида икки томонлама ҳамкорлик: устувор вазифалар ва ривожланиш йўналишлари» ҳамда Илмий ва инновацион ҳамкорлик янги иқтисодиётни ривожлантиришнинг асоси» мавзулардаги шўбаларда ўз маърузалари билан иштирок этдилар. Икки мамлакат ОТМ раҳбарлари чиқишида Ўзбекистон олий таълим тизимининг жаҳон таълим маконига интеграциялашуви, Тожикистон университетлари билан ҳамкорлик стратегияси, биргаликда қўшма лойиҳаларни йўлга қўйиш ва уларнинг муваффақиятлари юзасидан алоқаларнинг муҳим жиҳатлари қайд этилди.
Музокаралар натижасида 28 та англашув меморандуми, битим ва «Йўл хариталари» имзоланди. Анжуман доирасида U-2-U (университет-университет) форматида ректорлар учрашуви ўтказилиб, уларда ҳам қатор ҳужжатлар имзоланди.
Шунингдек, томонлар икки давлат таълим муассасалари ўртасида қўшма таълим дастурларини кўпайтириш, ўзбек-тожик қўшма университетини ташкил этиш масаласини ўрганиб чиқиш, ректорларнинг иккинчи форумини Тошкентда ташкил қилишга келишди.
Тожикистон миллий университети ректори Қ. Хушвақтзода билан бўлиб ўтган учрашув давомида мазкур университет ҳамда Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон миллий университети билан қўшма таълим дастурини йўлга қўйиш ҳамда Тожикистон фуқароларининг Ўзбекистон олий таълим муассасаларида таълим олишлари учун грантлар ажратиш, шунингдек, мазкур университет ходимлари учун қисқа муддатли ўқув курсларини ташкил этиш масаласи муҳокама этилди. Тожикистон миллий университетида Тожикистон ОТМда таҳсил олаётган 300 нафардан ортиқ ўзбекистонлик ёшлар иштирокида очиқ мулоқот ташкил этилди.
Тадбир чоғида ўзбекистонлик талабалар мамлакатимизда олий таълим тизимида амалга оширилаётган ислоҳотлар ва унинг самарадорлигини янада ошириш бўйича ўз таклиф ва мулоҳазаларини билдирдилар.

Results of the first forum of rectors of Uzbekistan-Tajikistan
On March 14 this year, the National University of Tajikistan in Dushanbe hosted the first forum of rectors of the two countries on the topic "Bilateral relations between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Tajikistan in the field of higher education, science and innovation as the basis for the development of the national economy."
It was attended by a delegation of rectors and vice-rectors of about 20 higher educational institutions headed by the Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan I. Abdurakhmanov. This event is another example of the mutual efforts of the Presidents of Uzbekistan and Tajikistan to further develop bilateral relations and strategic partnership. The conference was attended by more than 40 rectors of universities in Tajikistan and representatives of the scientific community, more than 300 participants.
The forum was opened by the Minister of Education and Science of the Republic of Tajikistan R. Saidzoda and the Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan I. Abdurakhmanov. The ministers assessed the forum as a result of the created opportunities for establishing a dialogue between the intelligentsia of the two countries and noted that now it was the turn to strengthen friendship between scientists and professors of the two countries.
- The first forum of rectors of Uzbekistan-Tajikistan is one of the long-awaited events and serves to implement new projects between universities, - said R. Saidzoda.
Also, the rector of the National University of Tajikistan K. Khushvatzoda noted that in recent years there has been a positive trend in relations in which the far-sighted policy of the leaders of our countries, open dialogues based on mutual trust, agreements reached during these meetings are of great importance.
At the same time, at the official opening, the rector of the National University of Tajikistan K. Khushvakzade said that Tajikistan highly appreciates the efforts of the President of Uzbekistan to resolve all issues in bilateral relations, that the borders between the two countries are open, the transport system has been restored, opportunities have been created for the arrival of citizens and freely, and the number of Uzbek students at the National University of Tajikistan has increased today.
The participants of the forum took part in the branches of the forum on the topics "Bilateral cooperation in the field of higher education: priority tasks and directions of development" and "Scientific and innovative cooperation as a basis for the development of a new economy." In the speeches of the heads of higher educational institutions of the two countries, the integration of the higher education system of Uzbekistan into the world educational space, the strategy of cooperation with the universities of Tajikistan, the creation of joint projects and their success were noted.
As a result of the negotiations, 28 memorandums of understanding, agreements and road maps were signed. Within the framework of the conference, a meeting of rectors of U-2-U (university-university) was held, a number of documents were signed.
The parties also agreed to increase joint educational programs between educational institutions of the two countries, work out the issue of creating a joint Uzbek-Tajik university, and organize a second congress of rectors in Tashkent.
Rector of the National University of Tajikistan K. During the meeting with Khushvatzoda, the issue of creating a joint educational program with this university and the National University of Uzbekistan named after Mirzo Ulugbek, as well as the allocation of grants for citizens of Tajikistan for studying in higher educational institutions of Uzbekistan, as well as organizing short-term - advanced training courses for employees of this university. An open dialogue was organized at the National University of Tajikistan with the participation of more than 300 young people from Uzbekistan studying at a higher educational institution in Tajikistan.
During the event, Uzbek students expressed their proposals and comments on the reforms being implemented in the higher education system of our country and further improving its efficiency.