ТИВда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари билан учрашув бўлиб ўтди
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Бахтиёр Саидов БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Волькер Турк билан учрашди.
Волькер Турк Ўзбекистонда амалга оширилаётган, жумладан, фуқароларнинг қонуний ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, турмуш фаровонлигини оширишга қаратилган ислоҳотларни ижобий баҳолади.
Олий комиссарга мамлакатимизда бошланган конституциявий ислоҳотлар ҳақида сўнгги маълумотлар тақдим этилди.
Учрашувда Ўзбекистон билан БМТ ва унинг тузилмалари ўртасида инсон ҳуқуқлари соҳасида ҳамкорликни янада фаоллаштириш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Ўзбекистонга уч кунлик ташрифи давомида қатор вазирлик ва идораларда  ҳамда фуқаролик жамияти вакиллари билан учрашув ва музокаралар ўтказишни режалаштирган.

В МИД состоялась встреча с Верховным комиссаром ООН по правам человека
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов провел встречу с Верховным комиссаром ООН по правам человека Фолькером Тюрком.
Фолькер Тюрк позитивно оценил проводимые в Узбекистане преобразования, в том числе по обеспечению законных прав и интересов граждан, повышению их благосостояния. До Верховного комиссара доведена актуальная информация о ходе запущенной в стране Конституционной реформы.
На встрече также рассмотрены вопросы дальнейшей интенсификации сотрудничества Узбекистана с ООН и ее профильными структурами в сфере прав человека.
В ходе трехдневного визита в Узбекистан Верховный комиссар ООН по правам человека планирует провести встречи и переговоры в ряде министерств и ведомств, представителями гражданского общества.