Қишлоқ хўжалиги инфратузилмаси лойиҳаларини инвeстициялаш
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазири Азиз Воитовнинг Осиё инфратузилма инвестициялари банки (ОИИБ) инвестиция операциялари бўйича вице-президенти Константин Лимитовский билан учрашуви бўлиб ўтди.
Томонлар қишлоқ хўжалиги соҳасидаги инфратузилма лойиҳаларини инвестициялаш бўйича ҳамкорликнинг мумкин бўлган йўналишларини муҳокама қилдилар. Улар орасида ерларни ўзлаштириш, электр энергетикаси, қуёш энергияси, агрологистика ва бошқа йўналишлар ўрин олган.
— Осиё инфратузилма инвестициялари банки Ўзбекистонда кўплаб лойиҳаларни амалга оширмоқда. Ишончим комилки, яқин келажакда биз иккала томон учун ҳам қизиқарли йўналишларни
ишлаб чиқамиз. Биз ҳозир амалга ошираётган лойиҳалар асосан, янги иш ўринларини яратиш, тадбиркорларни қўллаб-қувватлашга қаратилган. Қишлоқ хўжалиги инфратузилмаси эса, алоҳида эътибор талаб қиладиган йўналишдир, – дея таъкидлади Азиз Воитов.
Ҳозирги вақтда республикамиз билан ҳамкорлик йўналишлари асосан Ўзбекистоннинг инклюзив ва барқарор бозор иқтисодиётига ўтишига қаратилган учта стратегик мақсадга қаратилган:
— Минтақавий инфратузилмани ривожлантиришга келсак, Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро вилояти ва Хоразмда маҳаллий аҳамиятга молик бўлган сув ва йўллар бўйича йирик дастурларни амалга оширмоқдамиз. Шунингдек, биз агрологистика марказларини молиялаштириш бўйича тажрибага эгамиз. Шунинг учун биз қишлоқ хўжалиги соҳасига яқинлашдик»,— деди Константин Лимитовский учрашувда.

Инвестирование инфраструктурных проектов в области сельского хозяйства
Cостоялась встреча министра сельского хозяйства Азиза Воитова с вице-президентом по инвестиционным операциям Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ) Константином Лимитовским.
Стороны обсудили возможные направления сотрудничества в области инвестирования инфраструктурных проектов в сфере сельского хозяйства. В их числе – освоение земель, электроэнергетика, солнечная энергетика, агрологистика и другие.
— Азиатский банк инфраструктурных инвестиций реализует в Узбекистане немало проектов. Уверен, что в ближайшей перспективе мы проработаем направления интересные обеим сторонам. Проекты, которые мы сейчас реализуем в основном нацелены на создание новых рабочих мест, поддержку предпринимателей. Инфраструктура сельского хозяйства – направление, требующее особого внимания, — отметил в ходе встречи Азиз Воитов.
В настоящее время сотрудничество с нашей республикой сосредоточено в основном на трёх стратегических целях, направленных на переход Узбекистана к инклюзивной и устойчивой рыночной экономике:
• увеличение инклюзивной занятости в частном секторе;
• повышение благосостояния и улучшение инфраструктурных связей путём инвестиций;
• содействие устойчивому развитию за счёт инвестиций в энергетический сектор.
Однако, как рассказал Константин Лимитовский, в портфеле проектов АБИИ есть также те, которые связаны с инфраструктурой сельского хозяйства.
— Что касается развития региональной инфраструктуры, то мы реализуем крупные программы по воде и дорогам местного значения в Бухарской области, Каракалпакстане и Хорезме. У нас также есть опыт финансирования аграрных логистических центров. Поэтому к сельскому хозяйству мы все же приблизились, — отметил Константин Лимитовский.