Қишлоқ хўжалиги инфратузилмаси лойиҳаларини инвeстициялаш
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазири Азиз Воитовнинг Осиё инфратузилма инвестициялари банки (ОИИБ) инвестиция операциялари бўйича вице-президенти Константин Лимитовский билан учрашуви бўлиб ўтди.
Томонлар қишлоқ хўжалиги соҳасидаги инфратузилма лойиҳаларини инвестициялаш бўйича ҳамкорликнинг мумкин бўлган йўналишларини муҳокама қилдилар. Улар орасида ерларни ўзлаштириш, электр энергетикаси, қуёш энергияси, агрологистика ва бошқа йўналишлар ўрин олган.
— Осиё инфратузилма инвестициялари банки Ўзбекистонда кўплаб лойиҳаларни амалга оширмоқда. Ишончим комилки, яқин келажакда биз иккала томон учун ҳам қизиқарли йўналишларни
ишлаб чиқамиз. Биз ҳозир амалга ошираётган лойиҳалар асосан, янги иш ўринларини яратиш, тадбиркорларни қўллаб-қувватлашга қаратилган. Қишлоқ хўжалиги инфратузилмаси эса, алоҳида эътибор талаб қиладиган йўналишдир, – дея таъкидлади Азиз Воитов.
Ҳозирги вақтда республикамиз билан ҳамкорлик йўналишлари асосан Ўзбекистоннинг инклюзив ва барқарор бозор иқтисодиётига ўтишига қаратилган учта стратегик мақсадга қаратилган:
— Минтақавий инфратузилмани ривожлантиришга келсак, Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро вилояти ва Хоразмда маҳаллий аҳамиятга молик бўлган сув ва йўллар бўйича йирик дастурларни амалга оширмоқдамиз. Шунингдек, биз агрологистика марказларини молиялаштириш бўйича тажрибага эгамиз. Шунинг учун биз қишлоқ хўжалиги соҳасига яқинлашдик»,— деди Константин Лимитовский учрашувда.

Investment in infrastructure projects in the field of agriculture
Minister of Agriculture Aziz Voitov met with Vice President for Investment Operations of the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) Konstantin Limitovsky.
The parties discussed possible areas of cooperation in the field of investing in infrastructure projects in the field of agriculture. Among them are land development, electric power industry, solar energy, agrologistics and others.
— The Asian Infrastructure Investment Bank is implementing many projects in Uzbekistan. I am sure that in the near future we will work out areas of interest to both parties. The projects that we are currently implementing are mainly aimed at creating new jobs and supporting entrepreneurs. Agricultural infrastructure is a direction that requires special attention, Aziz Voitov noted during the meeting.
Currently, cooperation with our republic is focused mainly on three strategic goals aimed at the transition of Uzbekistan to an inclusive and sustainable market economy:
increasing inclusive employment in the private sector;
increasing prosperity and improving infrastructure links through investment;
promoting sustainable development through investments in the energy sector.
However, as Konstantin Limitovsky said, the AIIB's portfolio of projects also includes those related to agricultural infrastructure.
- As for the development of regional infrastructure, we are implementing major programs on water and local roads in the Bukhara region, Karakalpakstan and Khorezm. We also have experience in financing agricultural logistics centers. Therefore, we are still approaching agriculture,” said Konstantin Limitovsky.