Ўзбекистон ва Тожикистон Душанбе шаҳрида икки мамлакат ректорлари биринчи форумини ўтказишга тайёргарлик кўрмоқда
2023-03-09 | Таълим
Ўзбекистон олий таълим, фан ва инновациялар вазири Иброҳим Абдураҳмонов Тожикистон элчиси Абдужаббор Раҳмонзодани қабул қилди
Учрашувда олий таълим, фан ва инновациялар соҳасидаги истиқболли ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш, жумладан, Ўзбекистон ва Тожикистон университетлари ректорлари ҳамда талабалар форумларини ташкил қилиш, факультетлараро академик алмашинувини кўпайтириш каби томонларни қизиқтирган бир қатор масалалар муҳокама қилинди.
Сўнгги йилларда Президент Шавкат Мирзиёев бошчилигида мамлакатимиз олий таълим, илм-фан соҳасида олиб борилаётган ислоҳотлар юқори баҳоланди.  Шунингдек, Тожикистон билан алоқалар янги босқичга кўтарилгани, жумладан ўқитувчи ва талабалар алмашинуви, илмий конференсиялар, кенгашлар ишида ўзаро иштироклар, ўқитувчилар малакасини ошириш, таълимга рақамли технологияларни жорий этиш сезиларли даражада фаоллашгани қайд этилди.
Бундан ташқари, томонлар таълим жараёнини самарали ташкил этишда ўзаро тажриба алмашиш, таълимга янги технологияларни жорий этиш, икки давлат талабалари ўртасида фан олимпиадаларини ўтказиш, ёшларнинг илм-фан ва инновацион ғояларини рўёбга чиқаришда ҳамкорликни янада жадаллаштиришдан манфаатдор эканликларини билдиришди.
Мулоқот давомида истиқболдаги режаларга алоҳида эътибор қаратилди. Хусусан, 13-15 март кунлари Душанбе шаҳрида Ўзбекистон ва Тожикистон университетлари ректорларининг форумини ўтказиш бўйича Тожикистон Таълим ва фан вазирлиги ҳамда Тожикистон Миллий университети билан биргаликда қилинаётган ишлар юзасидан маълумот берилди.

Узбекистан и Таджикистан готовятся к проведению в Душанбе первого Форума ректоров двух стран
Министр высшего образования, науки и инноваций Иброхим Абдурахмонов принял посла Таджикистана Абдужаббора Рахмонзаде
На встрече обсужден ряд вопросов, как расширение перспективных отношений сотрудничества в сфере высшего образования, науки и инноваций, в том числе организация форумов ректоров вузов и студентов Узбекистана и Таджикистана, а также увеличение межфакультетских академических обменов.
В начале беседы высоко оценены реформы, проводимые под руководством Президента Шавката Мирзиёева в сфере высшего образования и науки нашей страны. Как отечалось, на новый уровень перешли отношения с Таджикистаном, в том числе по обмену преподавателями и студентами, научным конференциям, существенно активизировалось взаимное участие в работе научных советов, повышении квалификации преподавателей, внедрении цифровых технологий в образование.
Кроме того, стороны выразили заинтересованность в дальнейшем ускорении работ по обмену опытом эффективной организации учебного процесса, внедрению новых технологий в образование, проведении научных олимпиад между студентами двух стран, сотрудничестве в реализации научных и инновационных идей молодежи.
Состоялся обмен мнениями и обсуждены перспективные планы. В частности, таджикская сторона проинформировала о проведении 13-15 марта в г. Душанбе форума ректоров вузов Узбекистана и Таджикистана при содействии Министерства образования и науки Таджикистана и Национального университета Таджикистана.
В настоящее время в 5 высших образовательных учреждениях страны готовятся кадры для школ, лицеев и высших учебных заведений, где обучение ведется на таджикском языке. Также действуют кафедры таджикского языка и литературы в Самаркандском государственном университете, таджикской филологии и восточных языков в Термезском государственном университете.