Конституцияга таклифлар якунлари бўйича маслаҳатлашув бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 март куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ва Сенати аъзолари, Олий суд раҳбарияти билан учрашди.
Учрашувда Конституцияга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш юзасидан халқимиз томонидан келиб тушган таклифлар якунлари бўйича маслаҳатлашув бўлиб ўтди.
Депутатлар жамоатчилик томонидан юборилган 200 мингдан ортиқ таклифларнинг ҳар бирини синчиклаб ўрганиб чиқишди, бунда халқаро тажриба ҳам инобатга олинди, турли соҳалардан етук мутахассислар ва экспертлар жалб этилди.
Бир неча ой давом этган ўрганишлар натижасида Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги Конституциявий қонун лойиҳасининг якуний таҳрири тайёрланди.
Мазкур қонун лойиҳасида ижтимоий-иқтисодий, сиёсий ва давлат бошқаруви соҳаларига оид ўта муҳим ўзгаришлар акс этгани сабабли қонун лойиҳасини референдумга қўйишдан аввал депутатлар Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 83-моддасида белгиланган қонунчилик ташаббусига эга субъектлар билан маслаҳатлашувлар ўтказмоқда.
Бунда парламент ва ҳукумат, жамоатчилик вакиллари қонун лойиҳасига ўз таклифлари ва фикр-мулоҳазаларини билдирмоқда.
Шунингдек, мазкур қонун лойиҳаси Конституциявий суд томонидан алоҳида кўриб чиқилиши ва хулоса берилиши қайд этилди.

Consultations on the study of proposals for amendments to the Constitution
On March 6, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting with deputies of the Legislative Chamber, members of the Senate of the Oliy Majlis, and the leadership of the Supreme Court.
Consultations took place following the study of proposals received from the country’s people on introducing amendments and additions to the Constitution.
The deputies carefully studied each of more than 200 thousand proposals directed by the public, while the international experience was taken into account, leading specialists and experts from various sectors were involved.
Following several months of study, the final edition of the draft constitutional law on introducing amendments and additions to the Constitution of the Republic of Uzbekistan was prepared.
Since the draft law contains the most important changes in the socio-economic, political spheres and public administration, deputies are consulting with the legislative initiative subjects defined in Article 83 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan before introducing it to the referendum.
In this process, the Parliament and Government, public representatives are expressing their proposals and opinions on the draft law.
It was noted that this draft law will be considered by the Constitutional Court, which will give its conclusion.