Ўзбекистон Президенти Трансафғон темир йўл йўлагини барпо этиш лойиҳасини жадаллаштириш муҳимлигини қайд этди
2023-02-24 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 февраль куни икки томонлама Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги мажлиси доирасида мамлакатимизда бўлиб турган Покистон Ислом Республикаси молия вазири, комиссиянинг Покистон қисми раиси Исҳоқ Дорни қабул қилди.
Ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш, энг аввало, савдо, инвестиция ва транспорт соҳаларидаги лойиҳаларни амалга оширишнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди.
Исҳоқ Дор учрашув имконияти учун Ўзбекистон етакчисига миннатдорлик билдириб, Покистон Бош вазири Шаҳбоз Шарифнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда транзит ва преференциал савдо тўғрисида имзоланган муҳим битимларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Бундан ташқари, ҳукуматлараро музокаралар кун тартиби доирасида иқтисодиётнинг турли тармоқларида аниқ кооперация лойиҳаларини илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари икки томонлама автомобиль қатновларини ривожлантириш ҳамда Марказий ва Жанубий Осиёни Афғонистон орқали боғлайдиган ва Покистон портларига олиб чиқадиган темир йўл қурилиши лойиҳасини жадаллаштириш зарурлигига алоҳида тўхталди.

Президент Узбекистана отметил важность ускорения проекта строительства Трансафганского железнодорожного коридора
2023-02-24 | Политика
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 23 февраля принял министра финансов Исламской Республики Пакистан, председателя пакистанской части двусторонней Межправительственной комиссии Исхака Дара, находящегося в нашей стране в рамках программы проведения очередного заседания комиссии.
Были обсуждены практические аспекты дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества, прежде всего реализации проектов в сфере торговли, инвестиций и транспорта.
Исхак Дар выразил глубокую признательность лидеру Узбекистана за возможность проведения встречи и передал приветствия и добрые пожелания Премьер-министра Пакистана Шахбаза Шарифа.
На встрече особое внимание уделено практической реализации подписанных важных соглашений о транзитной и преференциальной торговле.
Кроме того, отмечена важность продвижения в рамках повестки межправительственных переговоров конкретных проектов кооперации в различных отраслях экономики.
Глава нашего государства отдельно остановился на необходимости развития автомобильного сообщения и ускорения проекта строительства железной дороги, соединяющей Центральную и Южную Азию через Афганистан с выходом на порты Пакистана.