Ўзбекистон Президенти Трансафғон темир йўл йўлагини барпо этиш лойиҳасини жадаллаштириш муҳимлигини қайд этди
2023-02-24 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 февраль куни икки томонлама Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги мажлиси доирасида мамлакатимизда бўлиб турган Покистон Ислом Республикаси молия вазири, комиссиянинг Покистон қисми раиси Исҳоқ Дорни қабул қилди.
Ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш, энг аввало, савдо, инвестиция ва транспорт соҳаларидаги лойиҳаларни амалга оширишнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди.
Исҳоқ Дор учрашув имконияти учун Ўзбекистон етакчисига миннатдорлик билдириб, Покистон Бош вазири Шаҳбоз Шарифнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда транзит ва преференциал савдо тўғрисида имзоланган муҳим битимларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Бундан ташқари, ҳукуматлараро музокаралар кун тартиби доирасида иқтисодиётнинг турли тармоқларида аниқ кооперация лойиҳаларини илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари икки томонлама автомобиль қатновларини ривожлантириш ҳамда Марказий ва Жанубий Осиёни Афғонистон орқали боғлайдиган ва Покистон портларига олиб чиқадиган темир йўл қурилиши лойиҳасини жадаллаштириш зарурлигига алоҳида тўхталди.

The President of Uzbekistan notes the importance of accelerating the construction project of the Trans-Afghan railway corridor
2023-02-24 | Politics
On February 23, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Minister for Finance and Revenue of the Islamic Republic of Pakistan, Chairman of the Pakistani part of the bilateral Intergovernmental Commission, Ishaq Dar, who arrived in Uzbekistan to attend the next meeting of the commission.
The practical aspects of further enhancing mutually beneficial cooperation, primarily the implementation of projects in trade, investment and transport, were discussed.
Ishaq Dar expressed his deep gratitude to the Leader of Uzbekistan for the opportunity to hold the meeting and conveyed the greetings and good wishes of the Prime Minister of Pakistan Shehbaz Sharif.
At the meeting, the main attention was paid to the practical implementation of the signed important agreements on transit and preferential trade.
In addition, the importance of promoting concrete cooperation projects in various sectors of the economy within the framework of the agenda of intergovernmental talks was noted.
The Head of state dwelled separately on the need for developing road communication and accelerating the construction of a railway connecting Central and South Asia through Afghanistan with access to the ports of Pakistan.