Ўзбекистон Президенти Озарбайжон билан амалий ҳамкорлик кўламини янада кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
2023-02-24 | Сиёсат
23 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев қўшма Ҳудудлар форумининг биринчи йиғилиши ва Ишбилармонлар кенгашининг учрашувида иштирок этиш учун Озарбайжон делегацияси бошчилигида мамлакатимизга келган иқтисодиёт вазири, икки томонлама Ҳукуматлараро комиссия ҳамраиси Микойил Жабборовни қабул қилди.
Олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида иқтисодиёт вазири Микойил Жабборов давлатимиз раҳбарига Озарбайжон Президенти Илҳом Алиевнинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Суҳбатда автомобилсозлик, тўқимачилик ва ипакчилик тармоқларида кооперация лойиҳалари жадал амалга оширилаётгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди. Қўшма инвестиция жамғармасини тузиш тўғрисида битим имзоланмоқда. Нефть-газ тармоғида, транспорт ва логистика соҳаларида истиқболли лойиҳалар тайёрланмоқда.
Икки мамлакат ўртасидаги амалий ҳамкорлик кўламини, жумладан, амалга оширилаётган маҳаллийлаштириш дастури доирасида янада кенгайтириш муҳим экани қайд этилди.

The President of Uzbekistan notes the importance of further enhancing the portfolio of practical cooperation with Azerbaijan
2023-02-24 | Politics
On February 23, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Minister of Economic Development of Azerbaijan, Co-Chairman of the bilateral Intergovernmental Commission Mikayil Jabbarov, who arrived in Uzbekistan to attend the first meeting of the joint Forum of Regions and the Business Council Meeting.
Issues of practical implementation of the agreements reached the highest level were considered.
The Minister of Economic Development Mikayil Jabbarov conveyed the sincere greetings and best wishes of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev to the President of Uzbekistan.
During the conversation, progress was noted with particular satisfaction in the implementation of cooperation projects in the automotive industry, the textile industry, and sericulture. An agreement on the establishment of a joint Investment Fund is signed. Preparations are underway for promising projects in the oil and gas sector, transport, and logistics.
The importance of further increasing the portfolio of practical cooperation between the two countries, including within the framework of the ongoing localization program, was emphasized.