Вазир Тошкент давлат иқтисодиёт университетида муқобил энергия манбаларидан фойдаланиш ҳолати билан танишди
2023-02-16 | Таълим
Олий таълим, фан ва инновациялар вазири Иброҳим Абдураҳмонов Тошкент давлат иқтисодиёт университетида қайта тикланувчи муқобил энергия манбаларидан фойдаланиш ҳолати ҳамда бу борада амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
Университет ректори Қўнғиротбой Шарипов 2022 йилда 1-сонли ўқув биноси том қисмига қуввати 150 кВт/соат бўлган 287 дона қуёш панеллари ўрнатилгани ҳақида ахборот берди. Қайд этилишича, ўтган йили университетда 2,4 млн кВт/соат электр энергия истеъмол қилинган бўлиб, жорий йилда электр энергияга бўлган эҳтиёжни қуёш панеллари орқали тўлиқ қоплаш режа қилинган. Бунинг учун 1 кВт/соат электр энергия ишлаб чиқаришга мўлжалланган қуёш панеллари 1 йилда ўртача 2 000 кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқиши ҳисобга олиниб, университетга ўртача 1 200 кВт/соат электр энергия ишлаб чиқариш қувватига эга 2 296 дона қуёш панелини ўрнатиш талаб этилади.
Шундан келиб чиқиб, 2023 йили июль ойига қадар қўшимча яна 900 кВт қувватга эга бўлган 1 722 дона қуёш панелини ўрнатиш мўлжалланган. Бунинг ҳисобига бир йилда 2,4 млн кВт/соат учун тўланиши лозим бўлган 1,920 млрд сўм миқдоридаги маблағ тежалиши кутилмоқда.
Бундан ташқари, Сергели туманидаги университет ҳузуридаги Тошкент иқтисодиёт ва саноат техникуми, Қорақалпоғистонда жойлашган Тўрткўл филиали ҳамда бошқа ҳудудлардаги олий ва профессионал таълим муассасаларида ҳам қуёш панелларини ўрнатиш режалаштирилгани таъкидланди.
Ўз навбатида, университет талабалар турар жойлари ҳам қуёш сув иситиш қурилмалари билан жиҳозланиши кўзда тутилгани айтилди.
Вазир ўрнатилган ва ўрнатилиши режалаштирилган қуёш панелларининг эксплуатациясига алоҳида эътибор қаратилиши лозимлигини таъкидлади. Электр энергиядан самарали фойдаланиш учун университет биноларини энергоаудитдан ўтказиш бўйича кўрсатма берди. Республикамизда аввалдан қуёш панелларидан фойдаланиб келаётган объектлар тажрибасини ўрганиб, уларда кузатилган камчиликларни олдиндан бартараф этиш, аномал совуқ ва жазирама иссиқ шароитида қуёш панелларининг фойдали иш коэффициент кўрсаткичларини инобатга олиш кераклиги кўрсатиб ўтилди.

Министр ознакомился с использованием альтернативных источников энергии в Ташкентском государственном экономическом университете
2023-02-16 | Образование
14 февраля министр высшего образования, науки и инноваций Иброхим Абдурахмонов ознакомился с использованием альтернативной энергеи и возобновляемых источников энергии и работами, проводимыми в этой сфере в Ташкентском государственном экономическом университете.
Ректор вуза Конгратбай Шарипов сообщил, что в 2022 году на крыше учебного корпуса №1 установлено 287 солнечных панелей мощностью 150 кВт/ч. В 2022 году вуз потреблял 2,4 млн кВт·ч электроэнергии, а в 2023 году планируется полностью покрыть потребность в электроэнергии за счет солнечных батарей. Для этого университету необходимо установить 2296 солнечных панелей со средней мощностью производства электроэнергии 1200 кВтч, принимая во внимание, что 1 кВтч солнечных панелей производит в среднем 2000 кВтч электроэнергии за 1 год.
В феврале 2023 года на крыше учебного корпуса №7 планируется установить 287 солнечных панелей мощностью 150 кВт/ч. Также к июлю текущего года планируется установить 1722 солнечные панели дополнительной мощностью 900 кВт. Таким образом, ожидается достижение экономии в размере 1.920 млрд сумов.
Кроме того, в 2023 году планируется установить 150 солнечных панелей мощностью 75 кВт/ч в корпусах Ташкентского экономического и промышленного технического университета при Ташкентском государственном экономическом университете в Сергелийском районе. В 2022 году среднегодовое потребление электроэнергии техникумом составило 170 000 кВтч или 136 млн. сумов. Ожидается экономия данных средств в результате установки солнечных панелей.
В 2023 году на зданиях Турткульского факультета Ташкентского государственного экономического университета, расположенных в Республике Каракалпакстан, будет установлено 50 солнечных панелей мощностью 25 кВт/ч, на здании академического лицея при Ташкентском государственном экономическом университете - 287 солнечных панелей мощностью 150 кВт/ч, на здании Ташкентского государственного экономического университета в Бахмальском районе Джизакской области - 50 солнечных панелей мощностью 25 кВт/ч. Ожидается, что в результате установки солнечных батарей потребности этих учебных заведений в электроэнергии будут полностью покрыты.
В свою очередь отмечено, что студенческие общежития Ташкентского государственного экономического университета планируется оборудовать солнечными водонагревателями.
Министр подчеркнул, что особое внимание следует уделить эксплуатации установленных и планируемых к установке солнечных панелей. Отмечена необходимость пользования услугами специалистов и специальных служб для очистки панелей, чтобы не допустить снижения эффективности солнечных батарей. Он дал указания по проведению энергоаудита университетских зданий на предмет эффективного использования электроэнергии. После изучения опыта объектов, эксплуатирующих солнечные батареи в нашей республике, принято решение заблаговременно устранить выявленные в них дефекты, учесть показатели ФИК солнечных батарей в аномальных холодных и жарких условиях.