Ёшларга оид давлат сиёсати ижроси кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев ёшлар бандлигини таъминлаш ва бўш вақтини мазмунли ташкил этиш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Мамлакатимизда ёшларга оид давлат сиёсати манзилли ва кенг қамровли. Хусусан, ўтган йили 9 минг 406 та маҳаллада ёшлар етакчилари фаолияти йўлга қўйилиб, уларнинг муаммоларини жойида ҳал этиш имконияти яратилди. Натижада ёшлар мурожаатларини кўриб чиқиш муддати 30 кундан 5 кунга қисқарди. Айни пайтда етакчиларнинг тавсияси асосида йигит-қизларга 25 та ёрдам турлари кўрсатилмоқда.
Ёш авлоднинг ижтимоий-иқтисодий муаммоларини ҳал этиш ва бандлигини таъминлаш мақсадида 14-30 ёшдаги 9 миллион нафар ёшларнинг баланси шакллантирилди. Бўш вақтини мазмунли ташкил этиш, иқтидорини юзага чиқариш мақсадида 5 босқичли “Беш ташаббус олимпиадаси” ўтказиб келинмоқда.
Йиғилишда бу борадаги ишларни давом эттириб, сифат жиҳатидан янги босқичга кўтариш зарурлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари битирувчиларни касб-ҳунарга ўргатиш ва иш билан таъминлашга қаратилган “Ҳаёт мактаби” дастурини амалга ошириш ташаббусини билдирди.
Ёшларни эътибор ва ғамхўрлик билан тўла қамраб олиш мақсадида улар “маҳалладан вазирликкача” тизими орқали давлат идораларига бириктирилиши белгиланди.
Ёшларга ажратилаётган маблағларнинг шаклланиши ва молиялаштириш жараёнларини рақамлаштириб, мақсадли йўналтириш вазифаси қўйилди. Йигит-қизларнинг тадбиркорлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш, бизнес кўникмаларини ривожлантириш бўйича кўрсатма берилди.
Ёшларимиз санъат, адабиёт, спорт соҳаларида ҳам интилувчан. Уларга бундай имкониятларни яқинлаштириш мақсадида ҳудудларда “Маданият карвони” тадбирлари, фестиваллар, интеллектуал ва спорт мусобақалари ўтказилади. Ёшлар сайлгоҳлари, креатив парклар ташкил этилади.
Ёшларни ёт ғоялар хуружидан ишончли ҳимоя қилиш учун муқобил ахборот ресурслари яратиб, бойитиб бориш муҳимлиги айтилди.

Рассмотрен ход реализации государственной молодежной политики
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам обеспечения занятости и содержательной организации досуга молодежи.
Государственная молодежная политика в нашей стране характеризуется адресностью и широким охватом. В частности, в прошлом году в 9 406 махаллях бала налажена деятельность лидеров молодежи, создана возможность проблем молодых людей непосредственно в махалле. В результате продолжительность рассмотрения обращений молодежи сократился с 30 до 5 дней. В настоящее время юношам и девушкам по рекомендации лидеров оказывается 25 видов помощи.
В целях решения жизненно важных вопросов и обеспечения занятости молодого поколения проанализировано социальное положение 9 миллионов молодых людей в возрасте 14-30 лет. Для содержательной организации досуга и раскрытия талантов молодежи проводится «Олимпиада Пяти инициатив».
На совещании подчеркнута необходимость продолжения и выведения этой работы на качественно новый уровень.
Глава нашего государства выдвинул инициативу о реализации программы «Школа жизни», направленной на профессиональное обучение и трудоустройство выпускников школ.
Определено, что для полного охвата молодежи вниманием и поддержкой, она будет закрепляться за государственными органами посредством системы «от махалли до министерства».
Поставлена задача цифровизации процессов формирования и финансирования средств, выделяемых молодежи, обеспечения адресности этих ассигнований. Даны указания по поддержке предпринимательских инициатив, развитию деловых навыков юношей и девушек.
Наша молодежь проявляет большой интерес к искусству, литературе и спорту. Чтобы расширить доступ к условиям, создаваемым в этих сферах, на местах будут проведены мероприятия «Караван культуры», фестивали, интеллектуальные и спортивные соревнования. Будут организованы молодежные аллеи и творческие парки.
Отмечена важность создания и регулярного обновления альтернативных информационных ресурсов для надежной защиты молодежи от деструктивного влияния.