“KOFIH” жамғармаси билан ҳамкорликда тиббиёт йўналишида янги лойиҳалар амалга оширилади
Соғлиқни сақлаш вазири Амрилло Иноятов Корея халқаро соғлиқни сақлаш жамғармаси (KOFIH) Президенти Ким Чан Ёп билан мулоқот ўтказди.
Дўстона руҳда ўтган учрашувда ўзаро ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш ва кенгайтириш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, KOFIH — Корея Республикасининг соғлиқни сақлаш ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш вазирлиги ҳузуридаги жамғарма бўлиб, бугунги кунда мазкур ташкилот дунёнинг қатор мамлакатларида тиббиёт тизимини ривожлантириш бўйича илғор лойиҳаларни амалга ошириб келмоқда.
Кейинги йилларда Ўзбекистонда ҳам ушбу жамғарма томонидан соғлиқни сақлаш ҳамда тиббиёт кадрларини тайёрлаш бўйича олиб борилаётган ишлар юртимизда шошилинч тиббий ёрдам, оналар ва болалар саломатлигини муҳофаза қилиш, аҳолининг репродуктив саломатлигини мустаҳкамлашда муҳим аҳамият касб этяпти.
Биргина Республика тез тиббий ёрдам маркази ва унинг Самарқанд ҳудудий филиалида “Шифохонагача шошилинч тиббий ёрдам хизмати салоҳиятини ошириш” грант лойиҳаси доирасида симуляцион марказларнинг ташкил этилиши аҳолига ушбу йўналишда кўрсатилаётган хизмат сифатини янада яхшилашга замин яратди.
Шунингдек, Республика вирусология илмий-текшириш институти ҳамда KOFIH ҳамкорлигида Тошкент шаҳри, Самарқанд ва Андижон вилоятларида истиқомат қилувчи аёллар ўртасида одам папиллома вирусини аниқлаш ва бачадон бўйни саратони касаллиги диагностикасини такомиллаштириш бўйича пилот лойиҳа йўлга қўйилди.
Пойтахтимиздаги Болалар миллий тиббиёт марказида мамлакатимиз Президенти топшириғига асосан тиббиёт соҳасида бошқарув йўналишида кадрлар салоҳияти ва малакасини ошириш ҳамда у орқали болалар саломатлигини янада мустаҳкамлаш борасида жорий этилган янгиликларни ҳам икки томонлама ҳамкорликнинг самараси, дея баҳолаш мумкин.
Учрашувда “Шифохонагача шошилинч тиббий ёрдам хизмати салоҳиятини ошириш” лойиҳасининг 2-босқичини амалга ошириш, Тошкент тиббиёт академиясида юқори технологияли муолажаларга ихтисослашган малакали кадрларни тайёрлаш ҳамда аёллар орасида одам папиллома вирусини аниқлаш ва бачадон бўйни саратони касаллиги диагностикасини такомиллаштириш бўйича ишларни мутлақо янгича руҳда ва янада самарали механизмлар асосида давом эттиришга келишиб олинди.

Корейский фонд KOFIH реализует новые проекты в области медицины Узбекистана
Министр здравоохранения Амрилло Иноятов провел встречу с президентом Корейского Международного фонда здоровья (KOFIH) Ким Чан Ёпом.
На встрече, прошедшей в дружеском духе, подробно обсуждались вопросы дальнейшего укрепления и расширения взаимодействия.
Было отмечено, что KOFIH-это фонд при Министерстве здравоохранения и социальной защиты Республики Корея, который сегодня реализует передовые проекты по развитию медицинской системы в ряде стран мира.
В последующие годы и в Узбекистане работа, проводимая этим фондом в области здравоохранения и подготовки медицинских кадров, приобретает важное значение для оказания неотложной медицинской помощи, охраны здоровья матери и ребенка, укрепления репродуктивного здоровья населения.
Создание симуляционных центров в рамках грантового проекта “наращивание потенциала доврачебной службы скорой медицинской помощи” в одном Республиканском центре скорой медицинской помощи и его Самаркандском территориальном филиале создало предпосылки для дальнейшего повышения качества услуг, оказываемых населению в этом направлении.
Также в сотрудничестве с Республиканским научно-исследовательским институтом вирусологии и KOFIH был запущен пилотный проект по выявлению вируса папилломы человека и улучшению диагностики рака шейки матки среди женщин, проживающих в Ташкенте, Самаркандской и Андижанской областях.
Нововведения, внедренные в столичном детском Национальном медицинском центре в соответствии с поручением Президента нашей страны в области управления в области медицины в направлении повышения кадрового потенциала и квалификации, а также дальнейшего укрепления здоровья детей, также можно охарактеризовать как результат двустороннего сотрудничества.
На встрече была достигнута договоренность о продолжении работы по реализации 2-го этапа проекта ”наращивание потенциала службы скорой доврачебной помощи", подготовке в Ташкентской медицинской академии квалифицированных кадров, специализирующихся на высокотехнологичных методах лечения, а также по совершенствованию диагностики рака шейки матки и выявлению вируса папилломы человека среди женщин на основе более эффективных механизмов.