Волгоград давлат тиббиёт университетида таҳсил олаётган ўзбекистонлик талабалар билан учрашув ўтказилди
2023-02-09 | Таълим
Мамлакатимизнинг Ростов-Дон шаҳридаги Бош консулхонаси вакиллари Волгоград давлат тиббиёт университетида (ВДТУ) таҳсил олаётган ўзбекистонлик талабалар билан учрашув ўтказди
Мазкур олий таълим масканида бугунги кунда 80 дан ортиқ ўзбекистонлик ёшлар тиббиёт сирларини ўрганмоқда. Учрашув чоғида уларга мамлакатимизда олиб борилаётган кенг кўламли ўзгаришлар жараёни, жумладан, Ўзбекистон Конституциясига киритиш таклиф этилаётган ўзгартиш ва қўшимчаларнинг мазмун-моҳияти ва аҳамияти ҳақида сўзлаб берилди.
Мулоқотда Бош консулхона ва университет ўқиётган ўзбек йигит-қизлари ўртасидаги алоқалар ва ҳамкорликни фаоллаштириш, турли маданий-маърифий тадбирлар истиқболлари ҳақида сўз юритилди. Хусусан, ВДТУ ҳузурида биргаликда “Ўзбекистон маданияти” марказини ташкил этиш таклифи муҳокама қилинди. Мазкур ташаббус университет раҳбарияти вакиллари томонидан ҳам қўллаб-қувватланди ва бундай марказ нафақат олий билим юрти жамоаси, балки Волгоград аҳолиси учун ҳам Ўзбекистоннинг бой маданияти, урф-одатлари ва анъаналари билан яқиндан танишиш имкониятини бериш таъкидланди.

Узбекские дипломаты встретились со студентами Узбекистана, обучающимися в Волгоградском государственном медицинском университете
2023-02-09 | Образование
Представители Генерального консульства нашей страны в Ростове-на-Дону провели встречу со студентами Узбекистана, обучающимися в Волгоградском государственном медицинском университете (ВГМУ)
Сегодня более 80 молодёжи из Узбекистана постигают секреты медицины в этом высшем учебном заведении. В ходе встречи им рассказали о процессе проводимых в нашей стране масштабных изменений, в том числе о содержании и значении предлагаемых изменений и дополнений в Конституцию Узбекистана.
В беседе были обсуждены перспективы различных культурно-просветительских мероприятий, а также развитие отношений и сотрудничества между Генеральным консульством и согражданами, обучающихся в университете. В частности, на ВГМУ обсуждалось предложение о совместном создании Центра культуры Узбекистана. Данную инициативу поддержали и представители руководства вуза, и было подчеркнуто, что такой центр даст возможность не только сообществу вуза, но и жителям Волгограда познакомиться с богатой культурой, обычаями и традиции Узбекистана.