Эрмитажда Ўзбекистоннинг ёш иқтидорли фотосуратчилари асарлари намойиш этилади
Пойтахт ҳокимлигида Ўзбекистон ижодкор ёшларининг Санкт-Петербургда ҳар йили ўтказиладиган «Маданиятлар мулоқоти» халқаро медиа форумида иштирок этиш имкониятлари муҳокама қилинди.
Учрашувда Тошкент шаҳар Туризм ва маданий мерос бош бошқармаси бошлиғи ўринбосари Санжар Тожиев ва «Журналистлар ҳамдўстлиги» медиаконгресси раиси Ашот Жазоян 2023 йилнинг 19-21 май кунлари Санкт-Петербургдаги Давлат Эрмитажида бўлиб ўтадиган ХВИИ «Маданиятлар мулоқоти» халқаро медиа форумида ўзбекистонлик ёш фотосураткашлар, ҳужжатли киноижодкорлари ва режиссёрларининг иштирокини муҳокама қилдилар.
«Маданиятлар мулоқоти» халқаро форуми 2004 йилдан буён Эрмитаж музейида ўтказиб келинаётган «Журналистлар ҳамдўстлиги» медиаконгрессининг энг йирик лойиҳасидир. Ўтган йиллар давомида унда дунёнинг 45 давлатидан 3000 дан ортиқ журналистлар иштирок этди. 2022 йил октабр ойида бўлиб ўтган ХВИ «Маданиятлар мулоқоти» форуми дунёнинг 11 давлатидан иштирокчиларни, жумладан, Ўзбекистондан ёш мухбирлар, сураткашлар, блогерлар ва операторларни бирлаштирди.
Мазкур форум доирасида Эрмитажнинг Бош штабида анъанавий тарзда «Мен шу ерда яшайман» фотокўргазмаси бўлиб ўтади. Унда турли мамлакатлар ва минтақалардан келган фотомухбирлар асарларида ўзлари яшаётган ўлкалар ва у ердаги инсонлар ҳақида ҳикоя қиладилар.
«Журналистлар ҳамдўстлиги» медиаконгресси раиси Ашот Жазоян Тошкентдаги ижобий ўзгаришлар ҳақида гапирар экан, «Ўзбек миллий муҳити Эрмитаждаги кўргазмамизда акс этиши керак!», дея алоҳида таъкидлади.
Шунингдек, томонлар ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантириш ва Тошкент шаҳрида жаҳоннинг етакчи ҳужжатли киноижодкорлари, фото усталари ва блогерлари иштирокида қўшма медиа лойиҳаларни ўтказиш истиқболларини муҳокама қилишди.

Работы молодых талантливых фотографов Узбекистана покажут в Эрмитаже
В столичном хокимияте обсудили возможность участия креативной молодёжи Узбекистана на ежегодном Международном медиафоруме «Диалог культур» в Санкт-Петербурге.
На встрече заместитель начальника Главного управления туризма и культурного наследия Ташкента Санжар Таджиев и председатель медиаконгресса «Содружество журналистов» Ашот Джазоян обсудили участие молодых документалистов, фотографов и режиссёров Узбекистана в XVII Международном медиа-форуме «Диалог Культур», который пройдет в Государственном Эрмитаже в Санкт-Петербурге с 19 по 21 мая 2023 года.
Международный форум «Диалог культур» — крупнейший проект медиаконгресса «Содружество журналистов», проходящий в Государственном Эрмитаже с 2004 года. За эти годы в нем приняли участие более 3000 журналистов из 45 стран мира. XVI форум «Диалог культур», прошедший в октябре 2022 года, собрал участников из 11 стран, в том числе и молодых корреспондентов, фотографов и блогеров, операторов из Узбекистана.
В рамках данного форума в Главном штабе Государственного Эрмитажа традиционно проходит фотовыставка «Я здесь живу», на которой фотокорреспонденты из разных стран и регионов рассказывают о самобытных местах, в которых живут они и герои их снимков.
Председатель медиаконгресса «Содружество журналистов» Ашот Джазоян отметил положительные изменения в Ташкенте и подчеркнул: «Узбекский колорит должен присутствовать на нашей выставке в Эрмитаже!».
Стороны также обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества и проведение совместных медиапроектов в Ташкенте с участием ведущих документалистов, фотографов и блогеров со всего мира.