Ҳиндистонда ўтказилган ШҲТ давлатлари бадиий ва телефильмлар фестивалида ўзбек актрисаси «Энг яхши аёл образи» йўналишида ғолибликни қўлга киритди
2023-02-03 | Маданият
Ўзбекистонда хизмат кўрсатган артист Раъно Шодиева Ҳиндистоннинг Мумбай шаҳрида бўлиб ўтган Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатларнинг бадиий ва телефильмлари фестивалида (NFDC) «Энг яхши аёл образи»  номинацияси ғолиби сифатида эътироф этилди
Киноматография агентлиги маълумотига кўра, Раъно Шодиева  агентлик, «Central Asian Trade Company» (CATC) ҳамда «Dilshoh media»  киностудиялари ҳамкорлигида суратга олинган «Аёл қисмати» бадиий фильмидаги  Сожида  образи учун тақдирланди.
Ушбу фильм ҳаётда содир бўлган реал воқеликларга асосланган. Кино асар Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев  топшириғига кўра, 2019-2020 йилларда амалга оширилган инсонпарварликнинг энг олий намунаси - «Меҳр» операцияси доирасида Суриядан олиб чиқилган юзлаб аёллардан бири - Сожиданинг аянчли тақдирини  жуда таъсирли тарзда экранда гавдалантирган.
«Бу мўъжаз ишдир, дея олмайман, катта меҳнат қилдик. Лекин бу меҳнатнинг мана бундай ёқимли дақиқалари бўлади, - деди   Раъно Шодиева. - Мен бундан жуда ҳам хурсандман. Танловга қўйилган барча фильмлар жуда юксак даражадаги асарлар эди, унда роль ижро этган актёрлар ҳам жуда истеъдодли, маҳоратли, лекин уларнинг орасидан мени танлашганидан бошим осмонга етди. Бу нафақат менинг, балки ўзбек киносининг ҳам муваффақиятидир.
Маълумот учун: «Аёл қисмати» бадиий фильми Туркиянинг Бурса шаҳрида бўлиб ўтган «2-Қўрқут ота» кинофестивалида «гран при» мукофотини қўлга киритиб, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган артист Раъно Шодиева ҳакамлар ҳайъатининг махсус мукофотига сазовор бўлган эди.
Шунингдек, 2022 йил 24 декабрда бўлиб ўтган «Олтин Ҳумо» Миллий кино тақдимотида ҳам Раъно Шодиева «Энг яхши аёл актриса» номинациясида ғолиб бўлган эди.

Узбекская актриса победила в номинации «Лучший женский образ» на кинофестивале ШОС в Индии
Заслуженная артистка Узбекистана Раъно Шодиева стала победительницей в номинации «Лучший женский образ» фестиваля художественных и телевизионных фильмов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) в индийском городе Мумбай
Художественный фильм «Судьба женщины», снятый совместно с Агентством кинематографии Узбекистана, киностудиями «Central Asian Trade Company» (CATC) и «Dilshoh media», основан на реальных событиях. В нем рассказывается о судьбе женщины Сожиды, одной из 100 женщин, возвращенных из Сирии в рамках операции «Мехр», которая явилась высшим образцом гуманизма, проведенной в 2019-2020 годах по распоряжению Президента Шавката Мирзиёева.
Раъно Шодиева: «Я была вне себя от радости, когда выбрали именно меня среди стольких участников. Это достижение не только для меня, но и для всей нашей группы. На данном фестивале мы удостоились одной из 8 наград. Это является победой всего узбекского кинематографа. Такое признание необходимо творческому человеку, оно вдохновляет творить лучше».
Художественный фильм «Судьба женщины» получил «Гран-при» на 2-м кинофестивале «Коркут Ата» в Бурсе, Турция, а заслуженная артистка Раъно Шодиева получила специальный приз жюри.
Также на состоявшейся 24 декабря 2022 года национальной кинопремии «Олтин хумо» в номинации «Лучшая женская роль» победила Раъно Шодиева.
Напомним, в рамках фестиваля художественных и телевизионных фильмов ШОС также прошел «круглый стол» относительно перспективных проектов сотрудничества, на котором генеральный секретарь министра информации и телекоммуникаций Индии Неерджа Секхар остановилась на вопросах, связанных с развитием киносферы, и подчеркнула важность реализации новых проектов для будущего сотрудничества с Узбекистаном. В рамках мероприятия также состоялись переговоры о возобновлении показа индийских фильмов в кинотеатрах Узбекистана.