30 январь, Тошкент шаҳри. Анъанадагидек, Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасига кенг жамоатчилик йиғилди.
Президент Шавкат Мирзиёев бу ерга ташриф буюриб, Ислом Каримов ҳайкали пойига гулчамбар қўйди.
Олий Мажлис палаталари, Президент Администрацияси ва ҳукумат вакиллари, илм-фан ва маданият намояндалари, зиёлилар ҳам Биринчи Президентимиз хотирасига ҳурмат кўрсатди.
Эл фидойиларини унутмаслик, яхши ишларини эслаш ва қадрлаш миллатнинг миллатлигини кўрсатадиган жиҳат. Бу кейинги авлодлар учун ҳам ибрат, ҳам фазилатдир.
Маросимда ана шундай эҳтиром намоён бўлди. Қуръон оятлари ўқилиб, дуо қилинди. Биринчи Президентимизнинг мамлакатимиз манфаати йўлидаги тарихий ишлари, олижаноб хислатлари ёдга олинди.

The memory of the First President honored
January 30, Tashkent city. By tradition, on this day, the general public gathered at the Scientific and Enlightenment Memorial Complex named after Islam Karimov.
President Shavkat Mirziyoyev visited the Complex. He laid flowers at the monument to Islam Karimov.
The ceremony was attended by representatives of the Chambers of the Oliy Majlis, the Presidential Administration and the Government, scientists and cultural figures, and representatives of the intelligentsia.
Preserving the memory of selfless sons of the people, honoring their good deeds are our national values. They serve as an example and guide for future generations.
Today’s ceremony has become the embodiment of such high respect. Verses from the Quran and dua were recited. The deeds of Islam Karimov for the benefit and the interests of our people, his high human qualities were noted.
The Head of state got acquainted with the progress of work on creating the Islam Karimov Museum in the Complex.