30 январь, Тошкент шаҳри. Анъанадагидек, Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасига кенг жамоатчилик йиғилди.
Президент Шавкат Мирзиёев бу ерга ташриф буюриб, Ислом Каримов ҳайкали пойига гулчамбар қўйди.
Олий Мажлис палаталари, Президент Администрацияси ва ҳукумат вакиллари, илм-фан ва маданият намояндалари, зиёлилар ҳам Биринчи Президентимиз хотирасига ҳурмат кўрсатди.
Эл фидойиларини унутмаслик, яхши ишларини эслаш ва қадрлаш миллатнинг миллатлигини кўрсатадиган жиҳат. Бу кейинги авлодлар учун ҳам ибрат, ҳам фазилатдир.
Маросимда ана шундай эҳтиром намоён бўлди. Қуръон оятлари ўқилиб, дуо қилинди. Биринчи Президентимизнинг мамлакатимиз манфаати йўлидаги тарихий ишлари, олижаноб хислатлари ёдга олинди.

Почтена память Первого Президента
30 января, город Ташкент. По традиции, в этот день в Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Ислама Каримова собралась широкая общественность.
Комплекс посетил Президент Шавкат Мирзиёев. Он возложил цветы к подножию памятника Исламу Каримову.
Память Первого Президента нашей страны почтили также представители палат Олий Мажлиса, Администрации Президента и правительства, деятели науки и культуры, интеллигенция.
Беречь память о самоотверженных сынах народа, чтить их добрые дела – наши национальные ценности. Они служат примером и ориентиром для будущих поколений.
Воплощением такого высокого уважения стала и сегодняшняя церемония. Были прочитаны аяты из Корана, произнесены дуа. Говорилось об исторических заслугах Первого Президента во благо и в интересах нашего народа, его благородных человеческих качествах.