Корея Республикаси билан экология соҳасида сармоявий ҳамкорлик муҳокама қилинди
Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлигида Корея Республикаси атроф-муҳитни муҳофаза қилиш вазири ўринбосари Ю Чже Чол билан экология соҳасида икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилишга бағишланган музокаралар ўтказилди.
Хусусан, «Жиззах вилоятида санитария полигонлари ва қайта юклаш станцияларини қуриш» ҳамда «Оҳангарон» ва «Майдонтол» полигонларида ҳосил бўладиган чиқинди газини қайта ишлаш орқали электр энергияси ишлаб чиқаришни ташкил этиш» лойиҳаларини амалга оширилиши кўриб чиқилди. Томонлар лойиҳаларни муваффақиятли ва ўз вақтида фойдаланишга топширишга ҳар томонлама кўмак беришга тайёр эканликларини билдирдилар.
Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги (KOICA) ва Глобал яшил ривожланиш институти (GGGI) билан ҳамкорликда Оролбўйида экологик барқарорликни таъминлашга қаратилган лойиҳалар яқин ҳамкорликда муваффақиятли амалга оширилаётганлиги қайд этилди.
Маълумот учун: Лойиҳаларда иқлимга чидамли агробизнесни ривожлантириш, табиий офатлар хавфини камайтириш ва озиқ-овқат хавфсизлигини яхшилаш орқали Қорақалпоғистон қишлоқ хўжалиги иқтисодиётини тиклаш кўзда тутилган.
Музокаралар якунлари бўйича иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш, қайта тикланадиган энергия манбаларига ўтиш орқали энергия, сув ва ер ресурсларидан самарали фойдаланишни таъминлашга қаратилган икки томонлама мулоқотни давом эттириш бўйича келишувга эришилди.

Investment cooperation with the Republic of Korea in the field of ecology was discussed
The Ministry of Investments, Industry and Trade hosted a meeting with Vice Minister of Environment of the Republic of Korea Yoo Je-Chul to discuss prospects for expanding bilateral cooperation in the ecological sphere.
In particular, the implementation status of projects for construction of sanitary landfills and transshipment stations in the Jizzakh region and organisation of electricity production through conversion of landfill gas generated from household waste in Akhangaran and Maydontol was considered. The parties expressed mutual readiness to provide comprehensive assistance to the successful and timely execution of projects.
Successful cooperation was noted in the framework of projects aimed at improving environmental well-being in the Aral Sea region together with the Korean Agency for International Cooperation (KOICA) and the Global Green Growth Institute (GGGI).
For reference: The projects envisage the restoration of the agrarian economy of Karakalpakstan by developing climate-resistant agribusiness, reducing the risk of natural disasters and improving food security.
Following the meeting, an agreement was reached to continue the bilateral dialogue aimed at mitigating the effects of climate change and ensuring the efficient use of energy, water and land resources by switching to renewable energy sources.