Корея Республикаси билан экология соҳасида сармоявий ҳамкорлик муҳокама қилинди
Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлигида Корея Республикаси атроф-муҳитни муҳофаза қилиш вазири ўринбосари Ю Чже Чол билан экология соҳасида икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилишга бағишланган музокаралар ўтказилди.
Хусусан, «Жиззах вилоятида санитария полигонлари ва қайта юклаш станцияларини қуриш» ҳамда «Оҳангарон» ва «Майдонтол» полигонларида ҳосил бўладиган чиқинди газини қайта ишлаш орқали электр энергияси ишлаб чиқаришни ташкил этиш» лойиҳаларини амалга оширилиши кўриб чиқилди. Томонлар лойиҳаларни муваффақиятли ва ўз вақтида фойдаланишга топширишга ҳар томонлама кўмак беришга тайёр эканликларини билдирдилар.
Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги (KOICA) ва Глобал яшил ривожланиш институти (GGGI) билан ҳамкорликда Оролбўйида экологик барқарорликни таъминлашга қаратилган лойиҳалар яқин ҳамкорликда муваффақиятли амалга оширилаётганлиги қайд этилди.
Маълумот учун: Лойиҳаларда иқлимга чидамли агробизнесни ривожлантириш, табиий офатлар хавфини камайтириш ва озиқ-овқат хавфсизлигини яхшилаш орқали Қорақалпоғистон қишлоқ хўжалиги иқтисодиётини тиклаш кўзда тутилган.
Музокаралар якунлари бўйича иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш, қайта тикланадиган энергия манбаларига ўтиш орқали энергия, сув ва ер ресурсларидан самарали фойдаланишни таъминлашга қаратилган икки томонлама мулоқотни давом эттириш бўйича келишувга эришилди.

Обсуждено инвестиционное сотрудничество с Республикой Корея в сфере экологии
В Министерстве инвестиций, промышленности и торговли состоялись переговоры с заместителем министра окружающей среды Республики Корея Ю Же-Чоль, посвящённые обсуждению перспектив расширения двустороннего сотрудничества в экологической сфере.
В частности, рассмотрен ход реализации проектов «Строительство санитарных полигонов и перегрузочных станций в Джизакской области» и «Организация производства электроэнергии за счет преобразования свалочного газа, образующегося на полигонах бытовых отходов «Ахангаран» и «Майдонтол». Стороны выразили готовность оказать всестороннее содействие успешному и своевременному вводу проектов в эксплуатацию.
Отмечено успешное взаимодействие в рамках реализации проектов, направленных на улучшение экологического благосостояния в регионе Приаралья совместно с Корейским агентством по международному сотрудничеству (KOICA) и Глобальным институтом зелёного роста (GGGI).
Справочно: Проектами предусмотрено восстановление аграрной экономики Каракалпакстана путем развития климатоустойчивого агробизнеса, снижения риска стихийных бедствий и повышения продовольственной безопасности.
По итогам переговоров достигнута договорённость продолжать двусторонний диалог, направленный на смягчение последствий изменения климата и обеспечение эффективного использования энергетических, водных и земельных ресурсов путем перехода на возобновляемые источники энергии.