Буюк Британия Элчиси билан учрашув тўғрисида
2023 йилнинг 20 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири в.б. Бахтиёр Саидов Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Бирлашган Қироллигининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Тим Торлотни қабул қилди.
Икки томонлама муносабатларнинг бугунги ҳолати ва уни ривожлантириш истиқболлари юзасидан атрофлича фикр алмашилди.
Иқтисодий дипломатияни фаоллаштиришдан ўзаро манфаатдорлик билдирилди. Шу нуқтаи назардан, қўшма сармоявий лойиҳаларни амалга ошириш ҳамда ўзаро товар айирбошлашни кенгайтириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик айрим масалалар, хусусан, икки давлатнинг Афғонистон йўналишидаги ўзаро ҳамкорлиги муҳокама қилинди.
Учрашув кун тартибидан, шунингдек, фан-таълим йўналишидаги шериклик алоқаларини ривожлантириш, меҳнат миграцияси соҳасида ҳамкорликни йўлга қўйиш, маданий-гуманитар алоқаларни кенгайтириш ва парламентлараро мулоқотни янада мустаҳкамлаш масалалари ҳам ўрин олди.

О встрече с Послом Великобритании
20 января 2023 года и.о. Министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Тима Торлота.
Стороны провели обстоятельный обмен мнениями о текущем состоянии и перспективах развития двусторонних отношений.
Выражена взаимная заинтересованность в активизации экономической дипломатии. В данном контексте рассмотрены перспективы реализации конкретных совместных инвестиционных проектов, а также расширения торговли между сторонами.
Обсуждены отдельные вопросы международного и регионального характера, в частности взаимодействия двух стран в афганском направлении.
В повестку дня встречи также вошли вопросы развития партнерства в научно-образовательной сфере, налаживания сотрудничества в области трудовой миграции, расширения культурно-гуманитарных связей и дальнейшего укрепления межпарламентского диалога.