Ўзбекистон – Сингапур: Кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантиришнинг янги уфқлари
Бугун, 17 январь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Сингапурга давлат ташрифи доирасида олий даражадаги тадбирлар – ушбу мамлакат Президенти Ҳалима Яқуб ва Бош вазири Ли Сянь Лун билан музокаралар бўлиб ўтди.
Ўзбекистон-Сингапур саммитидан аввал Сингапур Президентининг “Истана” саройида давлатимиз раҳбарини расмий кутиб олиш маросими бўлди.
Сарой олдидаги майдонда олий мартабали меҳмон шарафига Фахрий қоровул саф тортди. Ҳарбий оркестр икки давлат мадҳияларини ижро этди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Сингапур Президенти Ҳалима Яқуб Фахрий қоровул сафи олдидан ўтиб, расмий делегациялар аъзоларини қутладилар.
Сўнг Ўзбекистон Республикаси Президенти шарафига Сингапурнинг миллий рамзи бўлган орхидея гулининг янги навига ном бериш маросими бўлиб ўтди. Бундай тадбирлар анъанавий равишда ушбу мамлакатнинг олий мартабали меҳмонлари ва таниқли арбобларга юксак ҳурмат ва эҳтиром белгиси сифатида ўтказилади.
Анъанага кўра, Президент Шавкат Мирзиёев гулнинг ёнига янги турдаги орхидеянинг номи - “Шавкат Мирзиёев орхидеяси” деб ёзилган тахтачани жойлаштирди.
Ушбу кўркам ва ёйилиб ўсувчи гул Encbi Purple ва Kila Blue орхидеяларининг гибриди ҳисобланади. Узунлиги 45 сантиметр бўлган қат-қат япроқли қўшгуллар, уларнинг ҳар бирида 17 тадан 20 тагача гул ҳосил қилади, ҳар бир гулнинг эни 5 сантиметр атрофида. Оч сиёҳранг барглар ва косачабаргларнинг чети майин бинафшаранг.
Шундан сўнг Президентлар икки томонлама учрашув ўтказдилар.
Ўзбекистон ва Сингапур ўртасидаги муносабатларни янада чуқурлаштириш истиқболлари, ижтимоий-сиёсий ҳаётни демократлаштириш борасидаги ислоҳотлар юзасидан фикр алмашилди.
Таълим соҳасида фаол ҳамкорлик қилинаётгани мамнуният билан қайд этилди. Тошкентда Сингапур менеджментни ривожлантириш институти ҳамда Сингапур технологиялар, менеджмент ва коммуникациялар академияси муваффақиятли фаолият юритмоқда.
Икки мамлакатнинг Марказий ва Жануби-Шарқий Осиёда минтақавий ҳамкорлик ва интеграцияни кенгайтириш борасидаги тажрибаси батафсил кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ва Сингапур халқаро майдонларда минтақавий барқарорлик ва изчил тараққиёт масалаларида бир-бирини англаши ва бу борадаги ташаббусларни илгари суришда ўзаро кўмаклашаётгани қайд этилди.
Учрашув якунида ҳамкорликнинг асосий йўналишлари белгилаб олинди.
Шавкат Мирзиёв Ҳалима Яқубни ўзига қулай бўлган вақтда мамлакатимизга ташриф билан келишга таклиф этди.
Сўнг “Истана” қароргоҳида Президентимиз Сингапур Бош вазири Ли Сянь Лун билан музокара ўтказди.
Етакчилар ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболларини ҳар томонлама кўриб чиқдилар, устувор йўналишлардаги алоқалар жадал суръат билан ривожланиб бораётганини таъкидладилар.
Жумладан, савдо-иқтисодий соҳада сезиларли натижаларга эришилди. Кейинги йилларда товар айирбошлаш икки баробарга ошди. Ўзбекистонда Сингапур капитали иштирокидаги корхоналар сони 4 карра кўпайди. Ушбу мамлакатдан юртимиз иқтисодиётига тўғридан-тўғри инвестициялар ҳажми 700 миллион долларга етган.
Кўплаб соҳаларда амалий ҳамкорликни кенгайтириш учун катта захиралар мавжудлиги қайд этилди.
Сингапур – Осиё-Тинч океани минтақасининг иқтисодий маркази. Кўп йиллардан буён ушбу мамлакат электроника, кимё саноати, биотехнологиялар, банк соҳаси, логистика ва транспорт машинасозлиги каби муҳим тармоқлардаги муваффақиятларига таяниб, жаҳондаги энг йирик ва ривожланган иқтисодиётлардан бири бўлиб келмоқда.
Шуларни ҳисобга олиб, давлатимиз раҳбари Сингапур билан яқин истиқболдаги ҳамкорликнинг бешта асосий йўналишини кўрсатиб ўтди.
Биринчиси – инсон капиталини ривожлантириш ва давлат бошқаруви учун юқори малакали кадрлар тайёрлаш. Ли Куан Ю номидаги Давлат сиёсати мактаби иштирокида бошқарув, шаҳарсозлик, инфратузилмани ривожлантириш, рақамли трансформация, инновациялар, таълим ва соғлиқни сақлаш соҳаларида биргаликда давлат хизматчиларини тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш дастурини амалга оширишга келишиб олинди. Шунингдек, Ўзбекистон Давлат бошқаруви академияси негизида Сингапурнинг етакчи экспертларини жалб қилган ҳолда давлат хизматчиларини интенсив қайта тайёрлаш дастури ишга туширилади.
Иккинчи йўналиш Сингапурни Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнларига жалб қилишга қаратилган. Шу маънода, музокараларда Сингапурнинг етакчи компаниялари илғор тажрибаси, замонавий технологиялари ва бошқарув усулларидан фойдаланган ҳолда Ўзбекистоннинг йирик корхоналарини хусусийлаштириш дорасидаги лойиҳаларни амалга ошириш истиқболлари муҳокама қилинди. Давлат корхоналарини трансформация қилиш ва таркибий ўзгартириш, кейинчалик уларни IPOга чиқариш ва ташқи инвестицияларни жалб қилиш учун қўшма Инвестиция жамғармасини тузиш таклиф қилинди.
Учинчи устувор йўналиш сифатида илғор “яшил” технологиялар ва рақамли ечимларни жалб қилиш белгиланди. Сингапурнинг рақамлаштириш соҳасидаги ютуқларини жорий қилиш, шунингдек, ушбу мамлакатнинг “яшил” ривожланиш бўйича инновациялари ва технологияларини қўллаш имкониятлари муҳокама қилинди.
Тўртинчиси – шаҳар инфратузилмаси ва коммуникацияларни такомиллаштириш. Шаҳарларни режалаштириш ва қурилиш, кўкаламзорлаштириш, коммунал хўжалик соҳаларида ҳамкорлик бўйича тадбирлар келишиб олинди. Ўзбекистонда инфратузилма ва тармоқ лойиҳаларини амалга ошириш бўйича қўшма Лойиҳалаштириш ва инжиринг марказини ташкил этиш бўйича келишув бу борадаги биринчи қадам бўлди.
Ҳамкорликнинг бешинчи йўналиши доирасида инвестициялар ва ўзаро савдони кенгайтириш, Сингапурнинг етакчи компаниялари билан қўшма лойиҳаларни илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.
Устав капитали 500 миллион доллар бўлган Ўзбекистон-Сингапур инвестиция компаниясини ташкил этиш юзасидан келишувга эришилди.
Бундан ташқари, томонлар халқаро ва минтақавий кун тартибининг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашдилар.
Очиқ ва дўстона муҳитда ўтган учрашув якунида Шавкат Мирзиёев Ли Сянь Лунни ўзига қулай вақтда мамлакатимизга ташриф билан келишга таклиф этди.
Музокаралардан сўнг икки томонлама ҳужжатларни алмашиш маросими бўлди.
Делегациялар раҳбарлари ҳузурида икки мамлакат ҳукуматлари, вазирлик ва идоралари даражасида Ўзбекистон-Сингапур ҳамкорлигини янада кенгайтиришга қаратилган 8 та ҳужжат алмашилди.
Хусусан, таълим, транспорт, соғлиқни сақлаш, кадрлар, шу жумладан давлат хизматчиларини тайёрлаш соҳаларида ҳамкорлик тўғрисида битимлар қабул қилинди.
Шунингдек, савдо-иқтисодий шериклик ҳамда икки мамлакат прокуратуралари ўртасидаги ҳамкорлик бўйича келишувларга эришилди.
Куннинг иккинчи ярмида давлатимиз раҳбари Ли Куан Ю номидаги Давлат сиёсати мактабига ташриф буюради ва Сингапурнинг етакчи компаниялари раҳбарлари билан учрашув ўтказади. Бугуннинг ўзида Президент Шавкат Мирзиёев Тошкентга жўнаб кетади.

Uzbekistan – Singapore: New horizons for the development of multifaceted cooperation
On January 17, within the framework of the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Singapore, negotiations were held with the President of this country Halimah Yacob and Prime Minister Lee Hsien Loong.
An official welcoming ceremony for the President of Uzbekistan took place in the Istana Palace of the President of Singapore.
A guard of honor lined up in honor of the distinguished guest on the square in front of the palace. The military band played the national anthems of the two countries.
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Singapore Halimah Yacob walked around the Guard of Honor and greeted members of official delegations.
Then, a ceremony was held to name a new variety of orchids in honor of the President of the Republic of Uzbekistan – a flower that is the national symbol of Singapore. Such events are traditionally held as a sign of high respect and honor to the distinguished guests of this country and outstanding figures.
By tradition, President Shavkat Mirziyoyev personally placed a sign with the name of a new variety of orchids – “Shavkat Mirziyoyev’s Orchid” near the flower.
This is a beautiful and free flowering hybrid of Encbi Purple and Kila Blue orchids. It produces semi-double inflorescences about 45 cm long, bearing 17 to 20 flowers, each flower about 5 cm across. Lilac-purple petals and sepals have an orchid-purple border.
Then the Presidents held a bilateral meeting.
Views were exchanged on the prospects for further deepening relations between Uzbekistan and Singapore, cooperation in the reforms for further democratization of social and political life.
Active cooperation in education was noted with satisfaction. The Management Development Institute of Singapore and the TMC Academy successfully operate in Tashkent.
The experience of the two countries in regional cooperation and integration in Central and Southeast Asia was considered in detail.
A high level of mutual understanding and mutual support on international platforms in promoting the initiatives of Uzbekistan and Singapore on current issues of regional stability and sustainable development was noted.
Following the meeting, key areas for the development of interaction were defined.
Shavkat Mirziyoyev invited Halimah Yacob to visit Uzbekistan at any time convenient for her.
Then, at the Istana residence, the President of Uzbekistan held talks with the Prime Minister of Singapore, Lee Hsien Loong.
The current state and prospects for interaction were considered in detail, and the positive dynamics of the development of cooperation in priority areas were noted.
Thus, tangible progress has been made on the trade-economic track. In recent years, the trade turnover has doubled. The number of enterprises operating in Uzbekistan with Singaporean capital has increased 4 times. Direct investments from this country into the Uzbekistan economy amounted to $700 million.
The presence of large reserves for building up practical interaction in many areas was emphasized.
Singapore is the economic center of the Asia-Pacific region. For several years now, the country has maintained the status of one of the largest and most developed economies in the world, relying on its success in such key industries as electronics, chemicals, biotechnology, banking, logistics and transport engineering.
Taking this into account, the President of Uzbekistan identified five key areas of cooperation with Singapore shortly.
The first is the development of human capital and the training of highly qualified personnel for public administration. An agreement was reached on the implementation, with the participation of the Lee Kuan Yew School of Public Policy, of a joint program to train and improve the skills of civil servants in management, urban planning, infrastructure development, digital transformation, innovation, education and healthcare. An intensive retraining program for civil servants will be launched at the Public Administration Academy of Uzbekistan, with the involvement of leading Singaporean experts.
The second area is to involve the Singaporean side in the privatization process in Uzbekistan. In this context, the prospects for the implementation of new projects with the involvement of best practices, modern technologies and the management of leading Singaporean companies as part of the privatization of large enterprises in Uzbekistan were discussed. It was proposed to create a joint Investment Fund for the transformation and restructuring of state-owned enterprises to further launch IPOs and attract foreign investment.
The third priority is the attraction of advanced green technologies and digital solutions. Opportunities for introducing Singapore’s achievements in digitalization, as well as the application of innovations and technologies of this country in green development, were discussed.
The fourth is the improvement of urban infrastructure and communications. Measures for cooperation in urban planning and construction, landscaping, and public utilities have been agreed upon. The first step in this direction was an agreement on the establishment in Uzbekistan of a joint Design and Engineering Center for the implementation of infrastructure and industry projects.
Within the framework of the fifth area of cooperation, the importance of supporting investments and expanding mutual trade by promoting joint projects with leading Singaporean companies was noted.
An agreement was reached on the establishment of an Uzbekistan – Singapore investment company with an authorized capital of $500 million.
The parties exchanged views on the current issues of the international and regional agenda.
Following the meeting, which was held in an open and friendly atmosphere, Shavkat Mirziyoyev invited Lee Hsien Loong to visit Uzbekistan at any time convenient for him.
Following the talks, a bilateral documents exchange ceremony took place.
In the presence of the heads of delegations, 8 documents providing for further enhancing cooperation between Uzbekistan and Singapore were exchanged.
In particular, agreements on cooperation in education, transport, healthcare, and training of personnel, including civil servants, were adopted.
Agreements were also reached on trade and economic cooperation and interaction between the prosecutor’s offices of the two countries.
In the afternoon, the President of Uzbekistan will visit the Lee Kuan Yew School of Public Policy and hold a meeting with the heads of leading Singaporean companies. Today, President Shavkat Mirziyoyev will depart for Tashkent.