Туркия Ташқи ишлар вазири билан телефон орқали мулоқот тўғрисида
2022 йил 6 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири в.б. Бахтиёр Саидов ва Туркия Республикаси Ташқи ишлар вазири Мевлут Чавушўғли ўртасида телефон орқали мулоқот бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида Туркия ТИВ раҳбари Бахтиёр Саидовни юқори масъулиятли лавозимга тайинлангани билан табриклаб, унга муваффақиятлар тилади.
Ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва унинг ривожланиш истиқболларини кўриб чиқдилар.
Турли даража ва шаклларда бўлиб ўтадиган қўшма тадбирларнинг ташкилий жиҳатлари юзасидан фикр алмашилди.
Мулоқот чоғида ҳам икки томонлама шаклда, ҳам халқаро тузилмалар доирасида Ўзбекистон-Туркия алоқаларини янада мустаҳкамлаш ва кенгайтириш бўйича таклифлар муҳокама қилинди.

О телефонном разговоре с Министром иностранных дел Турции
6 января 2023 года состоялся телефонный разговор между и.о. Министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёром Саидовым и Министром иностранных дел Турецкой Республики Мевлютом Чавушоглу.
В начале беседы руководитель МИД Турции поздравил Бахтиёра Саидова с назначением на высокую ответственную должность и пожелал ему успехов.
Главы внешнеполитических ведомств двух стран рассмотрели текущее состояние и перспективы развития двустороннего сотрудничества.
Состоялся обмен мнениями по организационным аспектам предстоящих совместных мероприятий на различных уровнях и форматах.
На переговорах также обсуждены предложения по дальнейшему укреплению и расширению узбекско-турецкого взаимодействия, как в двустороннем формате, так и в рамках многосторонних структур.