Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши борасидаги ишларнинг бориши муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 28 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев раислигида Жаҳон савдо ташкилоти (ЖСТ) билан ишлаш бўйича Идоралараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда 2022 йилда амалга оширилган ишлар якунлари сарҳисоб қилинди ва жалб қилинган вазирлик ва идоралар кесимида ЖСТга аъзо бўлиш доирасида 2023 йилга мўлжалланган асосий вазифалар белгилаб олинди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг Олий Мажлисга ва Ўзбекистон халқига мурожаатида белгиланганидек, Ташкилотга аъзо бўлиш бўйича барча асосий музокараларни 2023 йил охиригача якунлаш, шунингдек, миллий қонунчиликни ЖСТ қоидалари ва меъёрларига мувофиқлаштириш ва янги стандартларни жорий этиш бўйича ишларни жадаллаштиришга доир комплекс чора-тадбирларни кўриш муҳимлиги. алоҳида таъкидланди.
Учрашув давомида республиканинг ЖСТга аъзо бўлишининг ҳозирги ҳолати ва Ўзбекистоннинг Ташкилотга аъзо бўлиши бўйича Ишчи гуруҳнинг 6-йиғилишини ташкил этишга тайёргарлик кўриш масалалари ҳам муҳокама қилинди. Маълум қилинишича, ҳозирга қадар ЖСТга аъзо давлатлар режалаштирилган музокараларни ташкил этиш учун барча зарур ҳужжатларни олган. Бундан ташқари, ЖСТга аъзо давлатлар ва Ташкилот Котибияти билан аввал эришилган келишувларни ўз вақтида амалга ошириш юзасидан икки томонлама музокаралар ва маслаҳатлашувлар ўтказилмоқда.
Таҳлил натижаларига кўра, Идоралараро комиссия аъзоларига Ишчи гуруҳнинг 6-йиғилишига ҳар томонлама тайёргарлик кўриш, барча топшириқларнинг ўз вақтида бажарилишини таъминлаш ва тайёрланаётган ҳужжатлар сифатини ошириш юзасидан аниқ топшириқлар берилди. Шунингдек, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларига барча зарур ҳужжатларни тайёрлаш ва ЖСТга аъзо давлатлар билан аниқ муддатларда икки томонлама музокараларни якунлаш бўйича индивидуал режалар ишлаб чиқиш топширилди.
Йиғилиш якунлари бўйича Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши бўйича Ишчи гуруҳ йиғилишларини ва Ташкилотга аъзо давлатлар билан икки томонлама музокараларни ўз вақтида ташкил этиш бўйича ишларни мувофиқлаштириш мақсадида тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари иштирокида мунтазам равишда йиғилиш ва муҳокамаларни ўтказиш бўйича топшириқ берилди.

Обсужден ход работ по вступлению Узбекистана в ВТО
28 декабря текущего года под председательством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева состоялось очередное заседание Межведомственной комиссии по работе со Всемирной торговой организацией (ВТО).
В ходе заседания подведены итоги осуществлённой работы в 2022 году и определены основные задачи на 2023 год в рамках вступления в ВТО в разрезе вовлечённых министерств и ведомств. Особо отмечена важность принятия комплексных мер по завершению проведения всех основных переговоров по вступлению в Организацию до конца 2023 года, а также ускорения работы по гармонизации национального законодательства с нормами и правилами ВТО и внедрению новых стандартов в соответствии с Посланием Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису и народу Узбекистана.
В ходе заседания также обсужден текущий статус вступления республики в ВТО и вопросы подготовки к организации 6-го заседания Рабочей группы по присоединению Узбекистана к Организации. Озвучено, что к настоящему времени странам-членам ВТО были переданы все необходимые документы для организации запланированных переговоров. Кроме того, на постоянной основе ведутся двусторонние переговоры со странами-членами ВТО и консультации с Секретариатом Организации для своевременной реализации ранее достигнутых договоренностей.
По результатам проведённого анализа, членам Межведомственной комиссии даны конкретные указания по всесторонней подготовке к 6-му заседанию Рабочей группы, обеспечению своевременной реализации всех задач и повышению уровня качества подготавливаемых документов. Также руководителям профильных министерств и ведомств поручено разработать индивидуальные планы по подготовке всех необходимых документов и завершению двусторонних переговоров со странами-членами ВТО с конкретными сроками исполнения.
По итогам заседания дано поручение по проведению на регулярной основе встреч и совещаний с участием профильных руководителей министерств и ведомств в целях координации работы по своевременной организации заседаний Рабочей группы по вступлению Узбекистана в ВТО и двусторонних переговоров со странами-членами Организации.