Ўзбекистон меҳмонхоналар уюшмаси ҳамкорларининг бизнес нонуштаси бўлиб ўтди
24 декабрь куни Тошкентдаги «Wyndham Tashkent» меҳмонхонасида Ўзбекистон меҳмонхоналар уюшмаси ҳамкорларининг бизнес-нонуштаси ташкил этилди.
Ушбу тадбир Ўзбекистон меҳмонхоналар уюшмаси ташаббуси билан 2022 йил якунларини сарҳисоб қилиш мақсадида ўтказилади. Шунингдек, тадбирда уюшма фаолияти ва келгуси йил режалари ҳам муҳокама қилинди.
Тадбирни Бош вазир ўринбосари - Туризм ва маданий мерос вазири Азиз Абдуҳакимов очиб берди.
«2022 йил ноябрь ойи ҳолатига кўра, Ўзбекистонда 113 570 ўринли 4879 та жойлаштириш воситаси фаолият кўрсатмоқда. Шундан 939 таси меҳмонхона бўлиб, 55 471 кишига мўлжалланган. Шунингдек, 27 836 ўринга эга 3180 та оилавий меҳмон уйи, 18 761 ўринли 556 та ҳостел меҳмонларга хизмат кўрсатмоқда, — деди Азиз Абдуҳакимов. — 2022 йилда Ўзбекистонга хорижий мамлакатлардан 4 млн 700 нафар сайёҳ ташриф буюрган. 2023 йилда хорижий сайёҳлар сонини - 7 миллионга, маҳаллий сайёҳлар сонини эса 12 миллион нафарга етказиш режалаштирилган».
Тадбирда Ўзбекистон меҳмонхоналар уюшмаси раиси Фарангиз Абдуллаева ҳам сўзга чиқди. У юртимизда жойлаштириш воситаларини амалдаги ягона давлат стандартларига мослаштириш, хизмат сифатини янада яхшилаш борасида қатор ишлар амалга оширилаётганини қайд этди.
Тадбир давомида ҳамкорлар меҳмонхона соҳасида фойдали бўлиши мумкин бўлган лойиҳаларини тақдим этдилар.
Қолаверса, ҳар бир иштирокчи музокаралар ва мунозара ўтказиш, тажрибали соҳа мутахассислари билан танишиш, шунингдек, «Энг яхши нонушта» номинацияси доирасида мазали нонушта қилиш имконига эга бўлишди.
Маълумот учун, 2022 йил якунига кўра, Тошкент шаҳрида меҳмонхона хизматлари соҳасида "Hilton Worldwide", "InterContinental Hotel Groups", "Hyatt Hotels Corporation", "Accor Hotel Group", "Marriott International", "Radisson Hotel Group", "Reikartz Hotel Group", "Azimut Hotels", "Wyndham Hotel Group", "Lotte Hotels&Resorts", "ATEKA Hotels" каби халқаро брендлар фаолият юритмоқда.
2022 йилда "Reikartz» Андижон, Бухоро, Қўқон, Самарқанд, Тошкент, Урганч ва Термиз шаҳарларида 9 та меҳмонхона очиб, Ўзбекистондаги энг йирик меҳмонхоналар тармоғига айланди.
«Accor» халқаро француз бренди ҳам 2022 йилда ўзини фаол намоён этиб, Тошкентда «Mercure» меҳмонхонасини ишга туширди. Шу билан бирга, Бухоро ва Самарқандда меҳмонларни қабул қилишга тайёргарлик қилмоқда. 2025 йилда эса Хивада ушбу тармоқ меҳмонхонасини ишга тушириш режалаштирилган.
Шунингдек, 2022 йилда Самарқандда кўп профилли "Silk Road Samarkand» туристик комплекси ўз фаолиятини бошлади. 260 гектар майдонда жойлашган мажмуа жаҳонга машҳур меҳмонхоналарни ўз ичига олган.
Trilliant комплексига кирувчи "Intercontinental» меҳмонхонаси 2023 йилда фаолият бошлаш учун сўнгги босқич ишларини амалга оширмоқда. Бу Ўзбекистондаги биринчи LEED GOLD (бутун дунёда қўлланувчи «яшил» биноларни сертификатлаш дастури) сертификатига эга лойиҳа бўлишини алоҳида таъкидлаш зарур.
Бу ишларнинг бари Ўзбекистонда меҳмонхоналар саноатининг барқарор ва тўхтовсиз ўсишига йўналтирилган.

Состоялся бизнес-завтрак партнеров Ассоциации Отельеров Узбекистана
24 декабря в Ташкентском отеле “Wyndham Tashkent” был организован бизнес-завтрак партнеров Ассоциации отельеров Узбекистана.
Данное мероприятие проводится по инициативе Ассоциации отельера Узбекистана с целью подведения итогов 2022 года. На мероприятии также обсуждалась деятельность ассоциации и планы на следующий год.
Мероприятие открыл заместитель Премьер-министра, министр туризма и культурного наследия Азиз Абдухакимов.
"По состоянию на ноябрь 2022 года в Узбекистане функционируют 4879 средств размещения на 113 570 мест. Из них 939-гостиницы, рассчитанные на 55 471 человек. Также гостей обслуживают 3180 семейных гостевых домов на 27 836 мест, 556 общежитий на 18 761 место, — сказал Азиз Абдухакимов. — В 2022 году Узбекистан посетили 4 млн 700 туристов из зарубежных стран. В 2023 году планируется довести количество иностранных туристов до 7 миллионов, а число местных до 12 миллионов".
На мероприятии также выступила председатель Ассоциации отельер Узбекистана Фарингиз Абдуллаева. Он отметил, что в нашей стране ведется работа по приведению средств размещения в соответствие с действующими едиными государственными стандартами, дальнейшему повышению качества услуг.
В ходе мероприятия партнеры представили свои проекты, которые могут оказаться полезными в гостиничном секторе. Кроме того, у каждого участника была возможность провести переговоры и дискуссии, познакомиться с опытными профессионалами отрасли, а также вкусно позавтракать в рамках номинации “Лучший завтрак”.
Для справки, по итогам 2022 года в сфере гостиничных услуг в городе Ташкенте будут работать Hilton Worldwide, InterContinental Hotel Group, Hyatt Hotels Corporation, Accor Hotel Group, Marriott International, Radisson Hotel Group, Reikartz Hotel Group, Azimut Hotels, Wyndham Hotel Group, Lotte работают международные бренды, такие как Hotels&Resorts, Ateka Hotels.
В 2022 году Reikartz открыла 9 отелей в Андижане, Бухаре, Коканде, Самарканде, Ташкенте, Ургенче и Термезе, став крупнейшей гостиничной сетью в Узбекистане.
Международный французский бренд Accor также активно проявил себя в 2022 году, запустив отель Mercure в Ташкенте. Одновременно готовится к приему гостей в Бухаре и Самарканде. А в 2025 году планируется запустить отель этой сети в Хиве.
Также в 2022 году в Самарканде начал свою работу многопрофильный туристический комплекс Silk Road Samarkand. Комплекс площадью 260 акров включает в себя всемирно известные отели.
Отель Intercontinental, входящий в комплекс Trilliant, завершает работу, чтобы начать работу в 2023 году. Отдельно стоит отметить, что это будет первый в Узбекистане проект, имеющий сертификат LEED Gold (программа сертификации “зеленых” зданий, которая применяется во всем мире).