Ўзбекистон ва Озарбайжон раҳбарлари ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларини муҳокама қилдилар
2022-12-24 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 декабрь куни Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Озарбайжон етакчисини таваллуд куни билан самимий қутлаб, унга мустаҳкам соғлик, бахт-саодат ва янги зафарлар, қардош Озарбайжон халқига эса тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади.
Олий даражадаги мунтазам ва самарали мулоқотлар туфайли Ўзбекистон-Озарбайжон стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатлари барча йўналишларда жадал ривожланиб бораётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Хусусан, йил бошидан товар айирбошлаш 50 фоизга ошди. Турли йўналишларда, шу жумладан энергетика соҳасида, автомобиллар ишлаб чиқаришни кенгайтириш, пахта-тўқимачилик ва ипакчилик кластерларини ташкил этиш, қурилиш материаллари ва бошқа маҳсулотларни ишлаб чиқариш бўйича кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Истиқболли лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш учун қўшма инвестиция фонди ташкил этилмоқда.
Давлат раҳбарлари тўғридан-тўғри савдо шартномалари ва узоқ муддатли инвестиция битимларининг портфелини кенгайтириш муҳимлигини қайд этдилар.
Шу кунларда Ўзбекистон Республикаси делегацияси ҳамкорлик лойиҳаларининг амалга оширилишини тезлаштириш чораларини келишиш учун Боку шаҳрида бўлиб тургани алоҳида таъкидланди.
Ўзбекистон ва Озарбайжон Президентларининг телефон орқали мулоқоти ҳар доимгидек самимий, очиқ ва дўстона руҳда ўтди.

Главы Узбекистана и Азербайджана обсудили вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества
2022-12-24 | Политика
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 декабря провел телефонный разговор с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил лидера Азербайджана с днем рождения, тепло пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и новых успехов, а также мира и процветания братскому азербайджанскому народу.
С глубоким удовлетворением отмечено, что благодаря регулярному и плодотворному диалогу на высшем уровне узбекско-азербайджанские отношения стратегического партнерства и многопланового сотрудничества динамично развиваются по всем направлениям.
Так, с начала этого года товарооборот вырос на 50 процентов. Ведется практическая реализация проектов кооперации, в том числе в энергетической сфере, по расширению производства автомобилей, созданию хлопково-текстильных и шелководческих кластеров, выпуску строительных материалов и другой продукции.
Для поддержки перспективных проектов кооперации создается совместный инвестиционный фонд.
Главы государств подчеркнули важность наращивания портфеля прямых торговых контрактов и долгосрочных инвестиционных соглашений.
Особо отмечено, что в эти дни в городе Баку пребывает делегация Республики Узбекистан для согласования мер по ускорению реализации проектов сотрудничества.
Телефонный разговор Президентов Узбекистана и Азербайджана прошел в традиционно тёплой, открытой и дружеской атмосфере.