Қишлоқ хўжалигини мeханизациялашнинг инновацион йўналишлари таҳлил қилинди
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлигида вазирликнинг бошқарма бошлиқлари, етакчи мутахассислари ва Қишлоқ хўжалигини механизациялаш илмий-тадқиқот институти олимлари иштирокида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Қишлоқ хўжалигини механизациялаш фани ва амалиётининг инновацион йўналишларига бағишланган давра суҳбатида соҳага оид илмий ишланмаларни амалиётга жорий этишда маркетинг механизмларидан кенг фойдаланиш, фан ва техника ютуқларини истеъмолчиларга қисқа фурсатда етказиш учун ҳудудий дала кўргазмалари, фермер ва механизаторлар иштирокида ўқув семинарларини ташкил этиш масалалари муҳокама этилди.
Тадбирда Қишлоқ хўжалигини механизациялаш илмий-тадқиқот институти директорининг илмий ишлар ва инновациялар бўйича ўринбосари Муҳаммад Тошболтаев олимлар томонидан пахтачилик, ғаллачилик, сабзавотчилик, боғдорчилик, чорвачилик, деҳқон хўжаликлари ва томорқа учун яратилган янги машиналар ва уларни «Чирчиқ қишлоқ хўжалиги машинасозлик кластери» да саноат усулида ишлаб чиқаришнинг зарурати ҳақида мулоҳазаларини билдирди.
Бугунги кунда фермер хўжаликлари ва агрокластерларни тежамкор, ҳамёнбоб, рақамли бошқариладиган технологиялар билан таъминлаш давр талаби. Бу ўз навбатида янги техникаларни лойиҳалаштириш, намуналарни яратиш ва дала синовларидан ўтказиш ишларини тизимли йўлга қўйишни тақозо этади.
Тадбир сўнггида халқаро грантларни жалб қилиш орқали машиналарнинг экспортбоплигини таъминлаш, соҳада «фан-ишлаб чиқариш» интеграциясини янада мустаҳкамлаш муҳимлиги таъкидланди.

Анализ инновационных направлений сельскохозяйственной механизации
В Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан состоялся круглый стол с участием руководителей ведомств, ведущих специалистов и ученых Научно-исследоватлетского института механизации сельского хозяйства.
На круглом столе обсуждалось использование маркетинговых механизмов при внедрении отраслевых научных разработок по инновационным направлениям в науке и практике механизации сельского хозяйства. Говорили о региональных выездных выставках научно-технических достижений, при участии фермеров и механизаторов. А также обсуждался вопрос организации обучающих семинаров.
На мероприятии заместитель директора НИИ механизации сельского хозяйства по научной работе и инновациям Мухаммад Ташболтаев представил созданные учеными новые машины для хлопководства, зерноводства, овощеводства, садоводства, животноводства, фермерских и приусадебных хозяйств, а также прокомментировал необходимость их промышленного производства в «Чирчикском кластере сельскохозяйственного машиностроения».
Сегодня обеспечение ферм и агрокластеров экономически эффективными, доступными технологиями с цифровым управлением является актуальной потребностью. Это, в свою очередь, требует планомерного осуществления проектирования новой техники, создания образцов и проведения полевых испытаний.
В завершение мероприятия была подчеркнута важность обеспечения экспортоориентированности машин за счет привлечения международных грантов, дальнейшего усиления интеграции «науки и производства» в сфере.