Ўзбекистон жануби-шарқий йўналишда савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтирмоқда
Жорий йилнинг 19 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев раислигида видеоконференция шаклида Хитой билан савдо-иқтисодий ҳамкорлик, Ишчи гуруҳнинг Покистон ва Сингапурга бўлажак ташрифларининг ҳамда Қозоғистон Республикаси Президенти Қосим-Жомарт Тоқаевнинг жорий йил 21-22 декабрь кунлари Ўзбекистон Республикасига давлат ташрифининг ташкилий ва мазмун жиҳатидан юқори даражада ўтказиш масалалари муҳокамасига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилишда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, Ўзбекистоннинг ушбу мамлакатлардаги дипломатик ваколатхоналари раҳбарлари иштирок этди.
Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши Бош вазирининг ўринбосари Ху Чунхуанинг жорий йил декабрь ойида амалга оширган ташрифи якунлари бўйича тасдиқланган «Йўл харитаси» бажарилиши муҳокама қилинди. Ҳужжатда Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш, хусусан, ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини 10 миллиард долларга етказиш, 500 миллион доллар миқдорида грант маблағлари ва тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар жалб этиш, транспорт-логистика алоқаларини ривожлантириш, ҳудудлараро ҳамкорлик масалалари ўрин олган. Шунингдек, «Йўл харитаси» муқобил энергетика, тоғ-кон саноатини ривожлантириш бўйича қўшма лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш, Ўзбекистон-Хитой агроинновацион паркини ташкил этиш ва қишлоқ хўжалиги соҳасида қўшма лойиҳаларни ҳаётга татбиқ этиш, Хитой тажрибаси асосида камбағалликни қисқартириш бўйича чора-тадбирларни кўришни ва бошқа вазифаларни назарда тутади. «Йўл харитаси»да белгиланган вазифаларнинг ўз вақтида ва сифатли бажарилишини таъминлаш юзасидан масъул раҳбарларга мақсадли топшириқлар берилди.
Йиғилишда Ишчи гуруҳнинг Покистон Ислом Республикасига бўлажак ташрифи кун тартибининг истиқболли йўналишлари ҳам таҳлил қилинди. Хусусан, Покистон томони билан денгиз портларидан биргаликда фойдаланиш, икки давлат ўртасидаги рейслар сонини кўпайтириш, юк ташувчилар учун виза режими ва божхона тартиб-қоидаларини енгиллаштириш, мева ва сабзавотларни қайта ишлаш ва экспорт қилиш бўйича қўшма корхоналар яратиш, Тошкент ва Исломобод шаҳарларида саноат маҳсулотларининг ўзаро ярмаркаларини ташкил этиш масалалари бўйича ҳамкорликни фаоллаштириш вазифалари топширилди.
Мутасадди раҳбарларга электротехника, кимё, фармацевтика маҳсулотлари ишлаб чиқариш бўйича Ўзбекистон-Покистон қўшма саноат кооперацияси лойиҳаларини, тўқимачилик, туризм, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ва бошқа соҳаларда ҳудудлараро ҳамкорлик доирасидаги қатор лойиҳаларни амалга оширишни жадаллаштириш бўйича топшириқлар берилди.
Ишчи гуруҳнинг Сингапурга ташрифига тайёргарлик кўриш доирасида ҳамкорлик йўналишларини кенгайтириш ва қишлоқ хўжалиги, энергетика, машинасозлик, кимё ва тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқариш, транспорт ва логистика, ахборот технологиялари, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш имкониятлари ўрганилди.
Хусусан, Тошкент вилоятида замонавий логистика маркази, Андижон вилоятида қуруқ порт (логистика марказини) барпо этиш, мамлакатимиз аэропортларини модернизация қилиш лойиҳасини биргаликда амалга ошириш юзасидан кўрсатмалар берилди. Худди шундай тарзда тиббиёт ходимларининг тажриба алмашиши ва малакасини ошириш, фармацевтика маҳсулотларини ўзаро етказиб бериш, икки мамлакат олий ўқув юртлари ўртасида ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ва Сингапур ўртасидаги сармоявий ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари алоҳида ўрганилди. Тегишли раҳбарларга икки давлатнинг етакчи компаниялари вакиллари иштирокида Ўзбекистон-Сингапур қўшма инвестиция компанияси, Миллий инвестиция жамғармаси, Ишбилармонлар кенгаши ва Тадбиркорлар уюшмасини ташкил этиш бўйича ишларни фаоллаштириш топширилди.
Шунингдек, учрашув чоғида Қозоғистон Республикаси Президенти Қосим-Жомарт Тўқаевнинг жорий йил 21-22 декабрь кунлари Ўзбекистон Республикасига бўлажак давлат ташрифига тайёргарлик кўриш масалалари муҳокама қилинди.
Йиғилиш якуни бўйича масъул раҳбарларга Ишчи гуруҳнинг барча режа ва вазифаларини сифатли ва ўз вақтида бажариш ҳамда олий даражадаги ташрифнинг иқтисодий кун тартибини кенгайтириш юзасидан тегишли топшириқлар берилди.

Узбекистан расширяет торгово-экономические связи в юго-восточном направлении
19 декабря текущего года под председательством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева в формате видеоконференции состоялось совещание, посвящённое обсуждению торгово-экономического сотрудничества с КНР, организационных и содержательных аспектов предстоящих визитов Рабочей группы в Пакистан и Сингапур, а также государственного визита Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева в Республику Узбекистан 21-22 декабря текущего года.
В совещании приняли участие руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, дипломатических миссий Узбекистана в указанных странах.
Был обсужден ход реализации «Дорожной карты», утверждённой по итогам визита заместителя Премьер-министра Государственного совета Китайской Народной Республики Ху Чуньхуа в декабре этого года. Документ включает в себя меры по развитию торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и КНР, в частности, увеличению объёмов взаимной торговли до 10 млрд долларов, привлечению грантового финансирования в объёме 500 млн долларов и прямых иностранных инвестиций, развитию транспортно-логистической взаимосвязанности и межрегионального сотрудничества. «Дорожная карта» также подразумевает совместную реализацию проектов в сфере развития альтернативной энергетики, добычи полезных ископаемых, создание узбекско-китайского агро-инновационного парка и реализацию совместных проектов в сфере сельского хозяйства, принятие мер по сокращению бедности на основе китайского опыта и другие задачи. Ответственным руководителям были даны адресные поручения по обеспечению своевременного и качественного исполнения задач, указанных в «Дорожной карте».
В ходе совещания также проанализированы перспективные направления повестки дня предстоящего визита Рабочей группы в Исламскую Республику Пакистан. В частности, поручено активизировать взаимодействие с пакистанской стороной по вопросам совместного использования морских портов, увеличения количества авиарейсов между двумя странами, облегчения визового режима и таможенных процедур для грузоперевозчиков, создания совместных предприятий по переработке и экспорту плодоовощной продукции, организации на взаимной основе ярмарок промышленной продукции в Ташкенте и Исламабаде.
Ответственным руководителям поставлены задачи по ускорению реализации совместных узбекско-пакистанских проектов промышленной кооперации в сфере производства электротехнической, химической, фармацевтической продукции, ряда проектов в рамках межрегионального взаимодействия в текстильной, туристической отраслях, производстве строительных материалов.
В рамках подготовки визита Рабочей группы в Сингапур изучены возможности по расширению направлений сотрудничества и реализации совместных проектов в сельском хозяйстве, энергетике, машиностроении, производстве химической и текстильной продукции, транспорте и логистике, IT, культурно-гуманитарной сфере и других направлениях.
В частности, даны поручения по проработке совместной реализации проекта по строительству современного логистического центра в Ташкентской области, сухого порта (логистического хаба) в Андижанской области, модернизации аэропортов страны. В аналогичном ключе рассмотрены перспективы реализации проектов по обмену опытом и повышению квалификации медицинских работников, взаимным поставкам фармацевтической продукции и налаживанию сотрудничества между ВУЗами двух стран.
В отдельном порядке изучены возможности по развитию инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и Сингапуром. Соответствующим руководителям даны поручения активизировать работу по созданию узбекско-сингапурской Совместной инвестиционной компании, Национального инвестиционного фонда, Делового совета и Ассоциации предпринимателей с участием представителей ведущих компаний двух стран.
Также в ходе совещания были обсуждены вопросы подготовки к предстоящему государственному визиту Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева в Республику Узбекистан 21-22 декабря текущего года.
По итогам совещания ответственным руководителям даны поручения по качественной и своевременной реализации всех намеченных планов Рабочих групп и задач в части расширения экономической повестки визита на высшем уровне.