Миллий авиакомпанияни трансформация қилишга оид таклифлар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 14 декабрь куни “Uzbekistan airways” акциядорлик жамиятини трансформация қилишга оид таклифлар тақдимоти билан танишди.
Давлатимиз раҳбарининг 2021 йил 30 апрелдаги қарорида фуқаро авиацияси корхоналарини трансформация қилиш бўйича вазифалар белгиланган эди. Бу борада илғор хорижий тажриба ўрганилмоқда, етук консультантлар жалб этилмоқда.
Хусусан, “Uzbekistan airways” акциядорлик жамиятини ислоҳ қилиш бўйича туркиялик мутахассис Илкер Айжи жамоаси билан иш олиб борилмоқда. У “Турк ҳаво йўллари” авиакомпаниясини бошқарган кезда уни минтақавий даражадан глобал миқёсга муваффақиятли олиб чиққан.
Бугун “Uzbekistan airways” олдига ҳам шундай вазифа қўйилган. Мамлакатимизнинг географик жойлашуви ва соҳа инфратузилмасидан оқилона фойдаланиб, уни халқаро транспорт хабига айлантириш кўзда тутилган.
Тақдимотда давлатимиз раҳбарига “Ўзбекистон ҳаво йўллари”ни трансформация қилиш ва ривожлантириш бўйича ишлаб чиқилган стратегия ҳақида ахборот берилди.
Унга мувофиқ, авиакомпанияга халқаро тажриба асосида корпоратив бошқарув тизимини жорий этиш, ҳаво кемаларини кўпайтириш, хизматлар сифатини ошириш ва юк ташиш тармоғини кенгайтириш чоралари кўрилади. Хорижий инвесторларни жалб этган ҳолда авиакомпанияни жаҳон стандартлари асосида хусусийлаштириш ишлари якунига етказилади.
Булардан кўзланган асосий мақсад “Ўзбекистон ҳаво йўллари”ни етакчи минтақавий авиакомпанияга айлантириш, шунингдек, аҳолининг маҳаллий ва халқаро йўналишларда арзон нархларда ҳаракатланишини таъминлашдан иборатдир.
Президентимиз бу режаларни маъқуллаб, унинг ижросига тезроқ киришиш кераклигини таъкидлади.
– Бу соҳада ўн йилга кечикканмиз. Авиакомпания эскича услубда ишлаяпти, йўловчилар хизмат сифатидан рози эмас. Агар иқтисодиётимизни, туризмни ривожлантирамиз десак, яккаю ягона йўлимиз шу, – деди Шавкат Мирзиёев.
Авиакомпанияда лойиҳа офиси тузиб, транформация жараёнини мувофиқлаштириб бориш бўйича тавсиялар берилди.

Proposals for the transformation of the national airline considered
On December 14, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of proposals for the transformation of Uzbekistan Airways JSC.
The resolution of the President of Uzbekistan of April 30, 2021, defines the tasks for the transformation of civil aviation enterprises. Advanced foreign experience is studied, and experienced consultants are involved in this process.
To reform Uzbekistan Airways, the interaction was established with the team of Turkish specialist Ilker Ayci, the former Chairman of Turkish Airlines, under whose leadership it turned from a regional into a global player in the passenger air transportation market.
Today, Uzbekistan Airways faces similar tasks. It is planned to turn the country into an international transport hub, effectively using its geographical position and aviation infrastructure.
During the presentation, the Head of the state was informed about the developed strategy for the transformation and development of the national air carrier.
In accordance with it, measures will be taken to introduce a corporate governance system based on international experience in the airline, increase the aircraft fleet, improve the quality of service and expand the cargo transportation network. The privatization of the airline will be completed with the involvement of foreign investors based on world standards.
The main goal is to turn Uzbekistan Airways into a leading regional airline, as well as to provide flights accessible to the population on domestic and international routes.
The President approved these plans and stressed that they must be implemented as soon as possible.
“We are late in this area for ten years. The airline operates in the old way. Passengers are dissatisfied with the quality of service. This is our only way if we want to develop our economy and tourism”, Shavkat Mirziyoyev said.
Recommendations were given on the creation of a project office in the airline and coordination of the transformation process.