Мамлакат чемпионатининг очилиш маросимида жаҳонда тенгсиз бўлган ёш боксчиларимиз тақдирланишди
Пойтахтимиздаги “Юнусобод” спорт мажмуасида бокс бўйича катталар ўртасидаги Ўзбекистон чемпионати старт олди. Кундузги беллашувлардан сўнг мусобақанинг расмий очилиш маросими ўтказилди. Тадбирда Адҳам Икрамов бошчилигидаги Спортни ривожлантириш вазирлиги мутасаддилари, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари, мамлакат бокс федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Сакен Полатов, МОҚ раиси ўринбосарлари Равшан Ирматов ва Азизжон Камилов иштирок этишди.
Расмийлар мусобақани очиқ деб эълон қилишар экан, Президентимизнинг эътибори билан сўнгги йилларда ўзбек бокси дунёда ўз ўрнига эга бўлиб бораётгани, чарм қўлқоп усталаримизнинг Осиё ва жаҳон чемпионатларида қўлга киритаётган улкан ютуқларини алоҳида эътироф этишди. Хусусан, ноябрь ойида Испанияда ўтган ёшлар ўртасидаги дунё биринчилигида ҳамюртларимиз 5 та олтин, 3 та кумуш ва 2 та бронза медаллари билан умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни эгаллашди. Маросим давомида ушбу мусобақа қаҳрамонлари тақдирланишди.
Беллашувларга тўхталадиган бўлсак, жанглар кутилганидек шиддатли ва муросасиз руҳда ўтмоқда. Баҳсларни баҳолаб боришда хорижлик ҳакамларнинг иштирок этаётгани ғолибни аниқлашда адолатли меъзонларга амал қилинаётганидан далолат беради. Бугунги жанглар орасида Токио-2020 Олимпиадаси чемпиони Баҳодир Жалолов ҳам иштирок этиб, катта қийинчиликсиз кейинги босқич йўлланмасини қўлга киритди. Мусобақа тафсилотлари билан келгуси хабарларда маълум қиламиз.

На церемонии открытия чемпионата Узбекистана по боксу были отменены молодые мастера кожаной перчатки
2022-12-09 | Спорт
В спортивном комплексе "Юнусабад" стартовал чемпионат республики по боксу среди взрослых. Некоторое время назад состоялась официальная церемония открытия соревнований. В мероприятии приняли участие представители Министерства развития спорта во главе с Адхамом Икрамовым, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета, первый заместитель председателя Федерации бокса страны Сакен Полатов, заместители председателя НОК Равшан Ирматов и Азизжон Камилов.
Официальные лица на открытии турнира отметили огромное внимание Президента, уделяемое за последние годы. Благодаря этому отечественные мастера кожаной перчатки показывают довольно высокие результаты на чемпионатах Азии и мира. В частности, в ноябре на молодёжном первенстве планеты в Испании наши соотечественники заняли первое место в общекомандном зачёте с 5 золотыми, 3 серебряными и 2 бронзовыми медалями. Во время церемонии были награждены герои этого ЧМ.
Что касается соревнований, то бои проходят в бескомпромиссной и захватывающей борьбе. Тот факт, что на состязаниях судят иностранные специалисты, свидетельствует о том, что при определении победителя соблюдаются справедливые критерии. Также сегодня на ринг поднялся и Олимпийский чемпион Токио-2020 Баходир Жалолов, который без особого труда завоевал путёвку в следующий этап чемпионата. С подробностями республиканского первенства мы сообщим в следующих материалах.