Академик Абдумавлон Абдуллаев вафоти муносабати билан ҳамдардлик
Академик Абдуллаев Абдумавлон Абдуллаевич Ўзбекистон илм-фани оғир жудоликка учради. Ўзбекистонда генетика соҳасининг етакчи намояндаси, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси академиги Абдуллаев Абдумавлон Абдуллаевич 2022 йилнинг 8 декабрь куни 92 ёшида вафот этди.
А.Абдуллаев 1930 йилнинг 13 июлида Наманган вилоятида туғилди. 1952 йили Ўрта Осиё давлат университетини тугатиб, меҳнат фаолиятини Ўсимликшунослик илмий текшириш институти Ўрта Осиё тажриба станция кичик илмий ходими лавозимида бошлади. 1961 йилда номзодлик, 1973 йилда докторлик диссертациясини ҳимоя қилди. 1995 йилда Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг ҳақиқий аъзоси этиб сайланди.
Истеъдодли олим ўзининг қарийб 70 йиллик илмий фаолияти давомида Фанлар академиясида фидойилик билан меҳнат қилди. Генетика ва ўсимликлар экспериментал биологияси институти кичик, катта илмий ходими, лаборатория мудири, директори, ЎзРФА Президиумининг қишлоқ хўжалиги фанлари бўлими раиси ҳамда умрининг сўнгги кунларигача институти бош илмий ходими лавозимида самарали фаолият кўрсатиб, илм-фан ривожига муносиб ҳисса қўшди.
А.Абдуллаев илмий фаолияти давомида ғўза генетикасининг фундаментал асосларини ривожлантиришга улкан ҳисса қўшди. Олим яратган илмий мактаб асосида ғўзанинг бир қатор янги навлари кашф этилди ҳамда генетика селекциясида ғўзанинг ёввойи турларидан фойдали донорлар сифатида фойдаланиш имконияти яратилди. Мамлакатимиз пахтачилик илм-фани ривожининг фундаментал асоси ва миллий бойлиги бўлган ғўза генлари коллекциясининг асосчиларидан биридир.
У 600 дан ортиқ илмий ишлар, жумладан 10 дан ортиқ монографиялар муаллифи. Илмий мақолаларининг 300 дан ортиғи халқаро нуфузли журналларда чоп этилган.
Жонкуяр устоз сифатида кўплаб ёшларга илм-фан сирларидан сабоқ берган заҳматкаш олимнинг бевосита раҳбарлигида 20 дан ортиқ фан доктори ва 40 га яқин фан номзодлари тайёрланган.
Академик А.Абдуллаевнинг мамлакатимиз илм-фанини ривожлантириш борасидаги хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди. У “Ўзбекистонда хизмат кўрсатган фан арбоби” (1980), “Меҳнат шуҳрати” ордени (2003) “Ўзбекистон Республикаси давлат мукофоти” (2011) билан мукофотланган эди.
Атоқли олим, меҳрибон устоз, камтарин инсон Абдумавлон Абдуллаевнинг хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

Соболезнования в связи с кончиной академика Абдумавлона Абдуллаева
Академик Абдумавлон Абдуллаевич Абдуллаев Наука Узбекистана понесла тяжелую утрату. 8 декабря 2022 года в возрасте 92 лет скончался выдающийся ученый-генетик Узбекистана, академик Академии наук Республики Узбекистан Абдумавлон Абдуллаевич Абдуллаев.
А.Абдуллаев родился 13 июля 1930 года в Наманганской области. Закончив в 1952 году Среднеазиатский государственный университет, начал трудовую деятельность младшим научным сотрудником Среднеазиатской опытной станции Научно-исследовательского института растениеводства. В 1961 году защитил кандидатскую, в 1973 году – докторскую диссертацию. В 1995 году был избран действительным членом Академии наук Республики Узбекистан.
Талантливый ученый на протяжении почти 70-летней научной деятельности самоотверженно трудился в Академии наук. Осуществляя эффективную деятельность в качестве младшего, старшего научного сотрудника, заведующего лабораторией и директора Института генетики и экспериментальной биологии растений, председателя отдела сельскохозяйственных наук Президиума АНРУз, затем проработав старшим научным сотрудником института вплоть до последних дней своей жизни, он внес достойный вклад в развитие науки.
А.Абдуллаев сыграл колоссальную роль в развитии фундаментальных основ генетики хлопчатника. Созданная ученым научная школа послужила изобретению ряда новых сортов хлопчатника и создала возможность для использования его диких сортов в качестве полезных доноров при генетической селекции этой культуры. Он был одним из основателей коллекции генов хлопчатника, которая является фундаментальной базой для развития отечественной науки о хлопчатнике и национальным достоянием нашей страны.
Ученый написал более 600 научных работ, в том числе свыше 10 монографий. Более 300 его научных статей опубликованы в престижных международных журналах.
Под непосредственным руководством А.Абдуллаева, помимо научной работы активно занимавшегося обучением молодого поколения ученых, были подготовлены более 20 докторов наук и около 40 кандидатов наук.
Заслуги академика А.Абдуллаева в развитии науки нашей страны были достойно оценены государством. Ему было присвоено звание “Заслуженный деятель науки Узбекистана” (1980), он награжден орденом “Меҳнат шуҳрати” (2003) и Государственной премией Республики Узбекистан (2011).
Память о выдающемся ученом, заботливом наставнике, скромном человеке Абдумавлоне Абдуллаеве навсегда сохранится в наших сердцах.