Илмий-техникавий ва инновацион соҳалардаги ҳамкорлик бўйича давлатлараро кенгашининг 31-йиғилиши бўлиб ўтди
2022-12-06 | Инновация
Илмий-техникавий ва инновацион соҳалардаги ҳамкорлик бўйича давлатлараро кенгашининг 31-мажлиси гибрид (онлайн ва оффлайн) форматда ўтказилди.
Мажлис Беларус Республикаси Фан ва технологиялар давлат қўмитаси томонидан МДҲ Ижроия қўмитаси билан ҳамкорликда ташкил этилди. Унда МДҲга аъзо давлатлар: Беларус Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Қирғизистон Республикаси, Россия Федерацияси, Тожикистон Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси, шунингдек, МДҲ Ижроия қўмитаси ва Фанлар академияларининг Халқаро уюшмаси вакиллари иштирок этди. Ўзбекистон томонидан Инновацион ривожланиш вазирлиги Илмий ва инновацион фаолиятга оид дастурларни шакллантириш ва мониторинг қилиш бошқарма бошлиғи Шуҳрат Отажонов иштирок этди.
Мажлисда Кенгашга аъзо МДҲ мамлакатларида илмий-техник, технологик ва инновацион соҳаларда олиб борилган ишлар ҳолати, МДҲга аъзо давлатларнинг 2030 йилгача бўлган даврга мўлжалланган инновацион ҳамкорлик Давлатлараро дастурини амалга ошириш доирасида технологик танловлар ўтказиш тартиби лойиҳасини тайёрлаш, МДҲга аъзо мамлакатларнинг илмий-техникавий ва технологик ҳамкорлиги концепцияси ва уни амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар режаси каби масалалар кўриб чиқилди.
Ш.Отажонов айни пайтда Ўзбекистонда академик, олий ўқув юрти ва саноат профилидаги муассасалардан 300 дан зиёди илмий-тадқиқот ишлари билан шуғулланиб, уларда 40 мингга яқин олимлар меҳнат қилаётганини айтиб ўтди.
Хорижлик ҳамкорлар билан ҳамкорликда мақсадли лойиҳалар, хусусан, 100 дан ортиқ қўшма илмий лойиҳалар амалга оширилмоқда. Қўшма илмий лойиҳаларни амалга ошириш бўйича ҳамкор давлатлар қаторида Хитой, Ҳиндистон, Япония, Россия, Беларус, Германия, Туркия, Венгрия ва бошқаларни қайд этиш мумкин.
Илғор хорижий тажрибадан келиб чиқиб, Ўзбекистонда илмий-тадқиқот ишларига давлат буюртмасини шакллантиришнинг янги механизми жорий этилгани қайд этилди. Айни пайтда умумий қиймати 100 миллион АҚШ долларидан зиёд илмий лойиҳалар амалга оширилмоқда. Илмий ва инновацион фаолият натижаларини тижоратлаштиришнинг янги механизмлари жорий этилмоқда. 300 дан ортиқ ишланмалар асосида умумий қиймати 15 миллион доллардан ортиқ илмий ҳажмдор маҳсулотлар ишлаб чиқарилди.
Илмий-техникавий ва инновацион соҳалардаги ҳамкорлик бўйича давлатлараро кенгашининг навбатдаги 32-йиғилиши 2023 йилнинг апрель ойида ўтказилиши кутилмоқда.

Состоялось 31-е заседании Межгосударственного совета по сотрудничеству в научно-технической и инновационной сферах
2022-12-06 | Инновация
1 декабря 2022 года в гибридном режиме на площадке Исполнительного комитета СНГ (г. Минск, ул. Кирова, д.17) состоялось очередное, 31-е заседание Межгосударственного совета по сотрудничеству в научно-технической и инновационной сферах (МС НТИ).
Заседание было организовано Государственным комитетом по науке и технологиям Республики Беларусь совместно с Исполнительным комитетом СНГ.
В заседании приняли участие представители государств – участников СНГ: Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации, Республики Таджикистан и Республики Узбекистан, а также Исполнительного комитета СНГ и Международной ассоциации академий наук. В работе заседания также принял участие начальник управления формированием и мониторингом государственных программ научно-инновационной деятельности Министерства инновационного развития Шухрат Отажонов.
Ш.Отажонов отметил, что в настоящее время в Узбекистане научно-исследовательской деятельностью заняты более 300 учреждений академического, вузовского и отраслевого профиля, в которых трудятся около 40 тысяч ученых. Реализуются адресные проекты и проекты совместно с зарубежными партнерами. В частности, реализуются более 100 научно-исследовательских совместных проектов. В числе стран-партнеров по реализации совместных исследовательских проектов участвуют такие страны, как Китай, Индия, Япония, Россия, Беларусь, Германия, Турция, Венгрия и др. На основе передового мирового опыта внедрен новый механизм формирования государственного заказа на проведение научно-исследовательских работ.
В настоящее время реализуются около тыс. научных проектов на общую сумму более 100 млн долл. Реализуются новые механизмы коммерциализации результатов научной и инновационной деятельности. На основе более 300 разработок и произведено наукоемкой продукции на сумму более 15 млн долл.
В ходе заседания участники обменялись актуальной информацией о состоянии дел в государствах – участниках СНГ в научно-технической, технологической и инновационной сферах. Участники заседания подробно рассмотрели вопросы, связанные с реализацией Межгосударственной программы инновационного сотрудничества государств – участников СНГ на период до 2030 года.
Особое внимание было уделено деятельности центров коммерциализации инноваций государств – участников СНГ и необходимости дальнейшего развития данного направления. Очередное, 32-е заседание МС НТИ намечено провести в апреле 2023 года.