Молия вазирлиги ҳузуридаги Ўқув марказида “Бюджет саводхонлиги” ҳафталиги ташкил этилди.
“Ёшлар – юқори марралар” платформаси доирасида ўтказилган ҳафталикнинг дастлабки кунида иштирокчиларга Ўзбекистон Республикаси солиқ сиёсатининг асосий йўналишлари ва бюджет жараёнидаги ислоҳотлар кенг ёритиб берилди.
Ҳафталикнинг иккинчи кунида капитал бозорини ривожлантириш ҳамда ташаббусли бюджетлаштиришни ривожлантириш бўйича батафсил маълумот берилди. Жамоатчилик фикри асосида шакллантирилган тадбирлар юзасидан лойиҳаларни тақдим этиш, танлаш ва овоз бериш босқичларини ўз ичига олган амалий машғулот талабаларда катта таассурот қолдирди.
Тадбирнинг учинчи куни ҳам юқори ишчанлик руҳида давом этди. Талабаларга давлат харидларидаги ўзгаришлар, давлат қарзи ҳолати ва динамикаси бўйича атрофлича маълумот берилди. Амалий машғулотлар оралиғида “blis” ўйинлар ўтказилиб, талабаларнинг назарий билимлари синовдан ўтказилди.
Мазкур тадбирларни онлайн тарзда юртимиздаги олий ўқув юртларининг 100 дан зиёд талабалари ҳам қизиқиш билан кузатиб боришди.  Интерфаол усуллар асосида ва кўтаринки кайфиятда ўтказилган бюджет саводхонлиги ҳафталиги якунида иштирокчиларга Молия вазирлигининг махсус сертификатлари топширилди.
Аҳамиятли жиҳати, ҳафталик давомида ёшлардан амалиёт жараёнларини такомиллаштиришга қаратилган таклифлар қабул қилинди. Мазкур таклифлар Молия вазирлиги мутахассислари томонидан таҳлил қилиниб, “Ёшлар − юқори марралар” платформаси доирасида кенг муҳокама этилади.

Повысилась бюджетная грамотность молодежи.
В первый день недели, проведенной в рамках платформы ”молодежь – высокие вехи", участникам были широко освещены основные направления налоговой политики Республики Узбекистан и реформы в бюджетном процессе.
Во второй день недели была предоставлена подробная информация о развитии рынка капитала и развитии инициативного бюджетирования. Практическое занятие, включавшее этапы презентации, отбора и голосования проектов по мероприятиям, сформированным на основе общественного мнения, произвело большое впечатление на студентов.
Третий день мероприятия также продолжился в духе высокого трудоголизма. Студенты были подробно проинформированы об изменениях в сфере государственных закупок, состоянии и динамике государственного долга. В перерыве между практическими занятиями проводились игры “блиц", и проверялись теоретические знания студентов.
Более 100 студентов высших учебных заведений нашей страны также с интересом наблюдали за этими событиями онлайн.
В конце Недели бюджетной грамотности, которая проходила на основе интерактивных методов и в приподнятом настроении, участникам были вручены специальные сертификаты Министерства финансов.
Важным аспектом стало принятие предложений, направленных на улучшение процессов практики, от молодых людей в течение недели. Эти предложения будут проанализированы специалистами Министерства финансов и широко обсуждены в рамках платформы ”молодежь − высокие высоты".