Италия Элчиси билан инвеститсиявий ҳамкорликни кенгайтириш имкониятлари муҳокама қилинди
2022 йил 1 декабр куни Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Фурқат Сидиков Италиянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Агостино Пинна билан учрашув ўказди.
Савдо-иқтисодий соҳадаги Ўзбекистон-Италия ҳамкорлигининг амалий жиҳатлари ҳамда икки мамлакат ўртасидаги иқтисодий дипломатияни чуқурлаштириш, унинг барча мумкин бўлган воситаларидан фойдаланган ҳолда муҳокама қилинди.
Савдони ривожлантириш, экспорт ҳажмини ошириш ва инвестициявий ҳамкорликнинг янги йўллари ва имкониятларини излаш бўйича икки томонлама саъй-ҳаракатларнинг аҳамияти қайд этилди. Элчи ўзбекистонлик ҳамкорлар билан бизнес алоқаларини ўрнатиш бўйича Италия бизнесининг қизиқиши ортиб бораётганини маълум қилди.
Ўзбек маҳсулотларини Италияга экспорт қилиш ҳажмини ошириш учун, биринчи навбатда, GSP+ Европа Иттифоқи преференцияларни тизими доирасида товарларни сертификатлаш ва стандартлаштириш, Ўзбекистонда саноат тармоқлари учун кадрлар тайёрлаш соҳасида малака ошириш ва тажриба алмашиш учун италиялик мутахассисларни жалб қилиш бўйича ҳамкорликни кучайтириш зарурлиги таъкидланди.

С Послом Италии обсуждены возможности расширения инвестиционного сотрудничества
1 декабря 2022 года состоялась встреча Первого заместителя министра иностранных дел Фурката Сидикова с Чрезвычайным и Полномочным послом италии в Узбекистане Агостино Пинна.
Обсуждены практические аспекты узбекско-итальянского сотрудничества в торгово-экономической сфере и углубления экономической дипломатии между двумя странами, используя все возможные ее инструменты.
Отмечена важность двусторонних усилий для поиска новых путей и возможностей развития торговли, увеличения объема экспорта и инвестиционного сотрудничества. Посол заявил о растущем интересе итальянского бизнеса по налаживанию деловых связей с узбекскими партнерами.
Подчеркнута необходимость усиления взаимодействия для увеличения объемов экспорта узбекской продукции в Италию, прежде всего в рамках системы преференций ГСП+ ЕС, сертификации и стандартизации товаров, привлечения итальянских экспертов для повышения квалификации и обмена опытом в области подготовки кадров для отраслей промышленности в Узбекистане.