C.A.T. Science Accelerator 4.0 илмий стартаплар акселераторининг Демо куни ўтказилди
Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Илғор технологиялар марказида C.A.T. Science Accelerator 4.0 илмий стартаплар акселераторининг Demo куни ўтказилди.
Тадбирни Инновацион ривожланиш вазир ўринбосари Шахло Турдиқулова очиб берди. Акселератор 4 йилдан бери ўтказиб келинади. Тадбирда 13 та стартап ўз лойиҳаларини тақдим этди. Ҳар бир жамоага тақдимот учун 5 дақиқа ва ҳайъат аъзоларининг саволларига жавоб бериш учун 5 дақиқа вақт берилди. Шунингдек жамоаларнинг аксарияти ўз ишланмаларининг прототипларини ҳам тақдим этди. Анъанага кўра совринлар икки номинация бўйича топширилди:
ҳакамлар ҳайъатининг версияси бўйича энг яхши лойиҳалар;
акселератор менторлари ва акселерация платформасининг версияси бўйича энг яхши лойиҳалар.
Ҳакамлар танлаган энг яхши лойиҳалар:
Eko Bubble — кир ювиш кукунини органик компонентлардан ишлаб чиқариш
Lucky Step: Diabetic Shoes — диабетик оёқ кафтига эга беморлар учун табиий материаллардан тайёрланган ортопедик пойабзал
Doc-Soap — шифобахш хусусиятларга эга совунни ишлаб чиқариш.
Юқоридаги ғолиб лойиҳаларнинг ғар бири 100 млн сўмдан пул маблағини олади.
Акселератор менторлари танлаган энг яхши лойиҳалар:
Star&Coch — кохлеар имплантлар, эшитиш ва нутқ қобилияти бузилган болалар учун дастурий таъминотни ишлаб чиқиш
Tile MosaiC — қайта ишланган пластикдан плиткалар ишлаб чиқариш
Қайд этиб ўтамиз, ҳар бир финалчи-лойиҳа Инновацион ривожланиш вазирлигининг стартаплар учун грантлар танловига ариза беришни режалаштирмоқда. Битирувчиларимизга омад тилаймиз!

Состоялся Демо День акселератора научных стартапов C.A.T. Science Accelerator 4.0.
В Центре передовых технологий при Министерстве инновационного развития прошел Демо День акселератора научных стартапов C.A.T. Science Accelerator 4.0.
Мероприятие открыла Шахло Уткуровна Турдикулова, заместитель министра инновационного развития Республики Узбекистан.
Акселератор проходит уже 4й год, и в субботу свои проекты представили 13 стартапов. Каждой команде выделялось 5 минут на презентацию и 5 минут для ответов на вопросы жюри. Многие команды также представили прототипы своих разработок.
По традиции акселератора призы вручены по двум номинациям:
лучшие проекты по версии жюри;
лучшие проекты по версии менторов акселератора и акселерационной платформы.
По версии жюри:
Eko Bubble — производство стирального порошка из органических компонентов
Lucky Step: Diabetic Shoes — ортопедическая обувь из натуральных материалов для пациентов с диабетической стопой
Doc-Soap — производство мыла с лечебными свойствами.
Каждый из этих трех проектов-победителей получит финансирование по 100 млн. сумов.
Лучшие проекты по версии менторов акселератора:
Star&Coch — кохлеарные импланты, разработка программного обеспечения для детей с нарушениями слуха и речи
Tile MosaiC — производство плитки из переработанного пластика
Каждый из проектов-финалистов также планирует подавать заявку на конкурс грантов для стартапов от Министерства инновационного развития.