Ўзбекистон - САП: инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш йўлида
Жорий йилнинг 28 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – Инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев Саудия Арабистони Подшоҳлиги инвестициялар вазири Холид ал-Фалиҳ билан видеоконференсалоқа орқали учрашув ўтказди.
Йиғилишда Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил август ойида Саудия Арабистони Подшоҳлигига ташрифи чоғида имзоланган инвестициявий битимларни амалга оширишнинг жорий ҳолати ва уни жадаллаштириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Музокараларда икки давлатнинг тегишли вазирлик ва идоралари, тармоқ бирлашмалари раҳбарлари ҳам иштирок этди.
Томонлар кўп қиррали икки томонлама муносабатлар кун тартибини кўриб чиқиб, мавжуд ижобий динамика икки давлат раҳбарияти ўртасидаги ишончли муносабатларга асосланганлигини таъкидладилар. Шу нуқтаи назардан эришилган келишувларни сифатли ва ўз вақтида амалга ошириш мақсадида ҳамкорликни фаоллаштиришга тайёрлик билдирилди.
Энергетика соҳасида сармоявий ҳамкорликнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди. Ҳозирда ACWA Power компанияси умумий қиймати 4 миллиард доллардан ортиқ ва қуввати 4,1 ГВт дан ортиқ бўлган 5 та лойиҳани амалга оширмоқда. Лойиҳаларни жорий этишни жадаллаштириш бўйича аниқ чора-тадбирлар кўриш, шунингдек, қайта тикланадиган ва водород энергетикасини ривожлантиришни ўз ичига олган 10 миллиард долларлик янги инвестиция дастурини ишлаб чиқишни маромига етказиш бўйича келишувга эришилди.
1 миллиард 310 миллион долларлик МТП технологияси асосида метанолдан пропилен ишлаб чиқаришни ташкил этишни назарда тутган ҳолда кимё тармоғида инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича ишларнинг бориши кўриб чиқилди. Жорий йилнинг декабрь ойида лойиҳанинг техник ва технологик параметрларини ишлаб чиқишни жадаллаштириш мақсадида Саудия Арабистони компаниялари делегациясининг ташриф буюриши режалаштирилди.
Тиббиёт ва фармацевтика соҳасидаги ишлар ҳам худди шундай конструктив руҳда муҳокама қилинди. Томонлар Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятидаги 5 та шифохонани реконструкция қилиш, Ал-Ҳабиб тиббиёт академиясини ташкил этиш ва фармацевтика ишлаб чиқаришини йўлга қўйиш ҳақида фикр алмашдилар. Саудия томони барча тайёргарлик жараёнларини амалга ошириш ва лойиҳа ҳужжатларини шакллантиришни тезлаштириш мақсадида мутахассислар гуруҳини юборишга тайёрлигини билдирди.
Мулоқот чоғида қишлоқ хўжалиги соҳасидаги лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш истиқболлари ҳам кўриб чиқилди. Иқлим шароити ва тупроқ сифатини ўрганиш бўйича чора-тадбирлар келишиб олинди. Таҳлил натижаларига кўра, Навоий ва Тошкент вилоятларида 1,8 минг гектардан ортиқ майдонда «Al Rajhi International» ва «Ajlan & Bros» компаниялари мутахассислари томонидан илғор тажриба ва технологиялардан фойдаланган ҳолда ишлар бошлаб юборилади.
Томонлар Саудия Арабистони Давлат инвестиция жамғармаси билан Ўзбекистон Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси ўртасида қўшма инвестиция лойиҳаларини биргаликда молиялаштириш тўғрисида Битим тузиш, шунингдек, Саудия Арабистони Давлат инвестиция жамғармаси кўмагида Ўзбекистонда Indexга асосланган акциядорлик жамғармасини ташкил этиш истиқболларини муҳокама қилдилар.
Афғонистонда минтақавий аҳамиятга эга инфратузилмавий лойиҳаларни, жумладан, Ўзбекистон-Афғонистон-Покистон темир йўл линияси ва Surxon-Puli-Xumri электр тармоғини қуришни амалга оширишга Саудия Арабистони сармояларини жалб қилиш имкониятлари алоҳида кўриб чиқилди.
Учрашув якунлари бўйича томонлар муҳокама қилинган барча лойиҳаларни ўз вақтида ҳаётга татбиқ этиш ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтиришга содиқлигини билдирдилар.

Узбекистан – КСА: курс на расширение инвестиционного сотрудничества
28 ноября текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев в формате видеоконференцсвязи провёл встречу с министром инвестиций Королевства Саудовская Аравия Халидом аль-Фалихом.
На встрече были обсуждены текущее состояние и меры по ускорению реализации инвестиционных соглашений, подписанных в ходе визита Главы государства Шавката Мирзиёева в Королевство Саудовская Аравия в августе этого года.
В переговорах также приняли участие руководители профильных министерств и ведомств, отраслевых объединений двух стран.
Рассматривая поветску многоплановых двусторонних отношений стороны подчеркнули, что имеющаяся положительная динамика основана на доверительных отношениях между руководством двух государств. В этом контексте выражена готовность к активизации сотрудничества с целью качественной и своевременной реализации достигнутых соглашений.
Были обсуждены практические аспекты инвестиционного сотрудничества в сфере энергетики. В настоящее время компанией ACWA Power реализуются 5 проектов общей стоимостью более 4 млрд долларов и проектной мощностью свыше 4,1 ГВт. Достигнута договоренность принять конкретные меры для ускорения реализации осуществляемых проектов, а также завершению разработки новой инвестиционной программы на 10 млрд долларов, включающей в себя развитие возобновляемой и водородной энергетики.
Рассмотрен ход работ по реализации инвестиционных проектов в химической сфере, имея в виду организацию производства пропилена из метанола по технологии МТР на 1,31 млрд долларов. В декабре текущего года планируется визит делегации саудовских компаний для ускорения разработки технико-технологических параметров проекта.
В аналогичном конструктивном ключе обсужден ход работ в медицинской и фармацевтической отраслях. Речь шла о реконструкции 5 больниц в Ташкенте и Ташкентской области, создании медицинской Академии Аль-Хабиб и налаживании производства фармацевтической продукции. Саудовская сторона выразила готовность направить группу специалистов в целях ускорения проведения всех подготовительных процедур и составления проектной документации.
В ходе диалога рассмотрены также перспективы совместной реализации проектов в сфере сельского хозяйства. Согласованы меры по изучению климатических условий и качества почвы. По итогам анализа будут запущены работы на территории площадью свыше 1,8 тыс. гектаров в Навоийской и Ташкентской областях с применением передового опыта и технологий экспертами компаний Al Rajhi International и Ajlan & Bros.
Стороны обсудили перспективы заключения Соглашения между Государственным инвестиционным фондом Саудовской Аравии и Фондом реконструкции и развития Узбекистана о софинансировании совместных инвестиционных проектов, а также создания Индексного фонда акций в Узбекистане при содействии Государственного инвестиционного фонда Саудовской Аравии.
В отдельном порядке рассмотрена возможность привлечения инвестиций Саудовской Аравии в реализацию инфраструктурных проектов регионального значения на территории Афганистана, в том числе в строительство железнодорожной линии Узбекистан – Афганистан – Пакистан и ЛЭП Сурхон – Пули-Хумри.
По итогам встречи стороны выразили твёрдую приверженность своевременной практической реализации всех обсужденных проектов и дальнейшему расширению взаимовыгодного сотрудничества.