МОМИҲ вазирлар конференцияси: Яшил, барқарор ва инклюзив ривожланиш учун ҳамкорлик
Шу йилнинг 24 ноябрь куни видеоконференция тарзида Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик (МОМИҲ) дастурининг 21-Вазирлар конференцияси бўлиб ўтди.
Конференцияни Хитой молия вазири Лю Кун ва Осиё тараққиёт банки Президенти Масатсугу Асакава қутлов сўзлари билан очиб берди.
Конференцияда Озарбайжон Республикаси, Грузия, Қозоғистон, Қирғизистон, ХХР, Мўғулистон, Покистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон делегациялари иштирок этди.
Дастурий ҳужжатлар муҳокамасида, шунингдек, Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Европа иқтисодий комиссияси юқори даражадаги делегатлар қатнашди.
Ўрта ва узоқ муддатли истиқболда ўсишнинг янги нуқталари ва минтақавий ривожланиш драйверларидан фойдаланишга асосланган минтақада иқтисодий ҳамкорликнинг янги моделини шакллантириш долзарблиги қайд этилди.
Конференция давомида «МОМИҲнинг 2023-2025 йилларга мўлжалланган пандемиядан кейинги яшил, барқарор ва инклюзив тикланиш Режаси», «МОМИҲ минтақасида қишлоқ хўжалигини ривожлантириш ва озиқ – овқат хавфсизлиги бўйича ҳамкорликнинг ҳадли дастури», «Яшил энергия Альянси»нинг концепцияси ва «Иқлим ўзгариши бўйича лойиҳаолди тадқиқот ўтказиш доирасида минтақавий ҳамкорлик ва интеграция» масалалари келишилди.
Спикерлар МОМИҲ иқтисодий ва молиявий барқарорликка эришиш, савдо-иқтисодий муносабатларни ривожлантириш, инфратузилмавий, транспорт ва иқтисодий ўзаро боғлиқликни кенгайтириш бўйича умумий ёндашувларни биргаликда ишлаб чиқиш платформаси сифатида юқори салоҳиятга эга эканлиги тўғрисида якдил фикрлар билдирдилар.
Маълумот учун: 2022 йилнинг январь-октабр ойларида Ўзбекистон Республикаси экспортининг қарийб 36 фоизи МОМИҲ дастурида иштирок этувчи давлатлар бозорларига тўғри келди.

Министерская конференция ЦАРЭС: сотрудничество в целях зелёного, устойчивого и инклюзивного развития
2022-11-24 | Экономика
24 ноября т.г. в формате видеоконференции состоялась 21-я Министерская конференция программы Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества (ЦАРЭС).
Конференцию с вступительным словом открыли Министр финансов КНР Лю Кунь и Президент Азиатского банка развития Масацугу Асакава.
В работе конференции приняли участие делегации Республики Азербайджан, Грузии, Казахстана, КНР, Кыргызстана, Монголии, Пакистана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана.
В обсуждении программных документов приняли участие делегаты высокого уровня Всемирного банка, Азиатского банка развития, Азиатского банка инфраструктурных инвестиций, Организации экономического сотрудничества, Европейской экономической комиссии ООН и другие.
Отмечена актуальность формирования новой модели экономического взаимодействия, основанного на задействовании новых точек роста и драйверов развития на средне- и долгосрочную перспективу.
В ходе конференции согласованы «Пост-пандемический план ЦАРЭС для зеленого, устойчивого и инклюзивного восстановления (2023 – 2025г.г), «Рамочная программа сотрудничества в области сельскохозяйственного развития и продовольственной безопасности в регионе ЦАРЭС», концепция «Альянса зеленой энергетики», а также «Региональное сотрудничество и интеграция в рамках предпроектного исследования по изменению климата».
Спикеры единодушны в том, что ЦАРЭС как платформа совместной выработки общих подходов по достижению экономической и финансовой стабильности, развития торгово-экономических отношений, расширения инфраструктурной, транспортной и экономической взаимосвязанности имеет высокий потенциал.
Для справки: в январе-октябре 2022 года около 36% экспорта Республики Узбекистан пришлось на долю стран-участниц программы ЦАРЭС.