Осиё тараққиёт банки вакиллари билан учрашув
Жорий йилнинг 23 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Норқулов Осиё тараққиёт банки бош иқтисодчиси Алберт Парк билан учрашув ўтказди.
Учрашувда Осиё тараққиёт банки катта иқтисодчиси Бегзод Жалилов, Прогнозлаштириш ва макроиқтисодий тадқиқотлар институти директори Умид Обидхўжаев, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Халқаро ҳамкорликни ривожлантириш ва протокол хизмати департаменти директори Шуҳрат Маткаримов ҳамда бошқа масъул вакиллар иштирок этдилар.
Учрашув давомида мамлакатимизда олиб борилаётган иқтисодий ислоҳотлар, макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш, камбағалликни қисқартириш, иқлим ўзгариши таъсирларини камайтириш ва юмшатиш, яшил ва инклузив иқтисодий ўсиш, рақамли иқтисодиётга ўтиш жараёнларини жадаллаштириш, инсон капиталини ривожлантириш, хусусан, таълим соҳасида амалга оширилаётган ишлар, меҳнат бозорига юқори салоҳиятга эга бўлган, рақобатбардош кадрларни тайёрлаш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, учрашувда томонлар ижтимоий ҳимоя тизимини такомиллаштириш, энергия самарадорлигига эришиш, иқтисодий-ижтимоий соҳалар инфратузилмасини ривожлантириш, хусусийлаштириш жараёнлари, амалга оширилаётган давлат-хусусий шериклик лойиҳалари, технологик самарадорликни ошириш, иқтисодий ўсиш соҳасида ўзаро ҳамкорлик юзасидан фикр алмашдилар.
Учрашув сўнгида томонлар ўзаро ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантириш ҳамда кенгайтиришга келишиб олдилар.

2022-11-24 | Экономика
23 ноября текущего года первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан Илхом Норкулов провел встречу с главным экономистом Азиатского банка развития Альбертом Парком.
На встрече приняли участие старший экономист Азиатского банка развития Бегзод Джалилов, директор Института прогнозирования и макроэкономических исследований Умид Абидходжаев, директор Департамента развития международного сотрудничества и службы протокола Министерства экономического развития и сокращения бедности Шухрат Маткаримов и другие ответственные представители.
В ходе встречи обсуждались экономические реформы, проводимые в стране, обеспечение макроэкономической стабильности, сокращение бедности, сокращение и смягчение последствий изменения климата, зеленый и инклюзивный экономический рост, ускорение процессов перехода к цифровой экономике, развитие человеческого капитала, в частности, в сфере образования, подготовка конкурентоспособных кадров с высоким потенциалом для рынка труда.
Также на встрече стороны обменялись мнениями по совершенствованию системы социальной защиты, достижению энергоэффективности, развитию инфраструктуры экономико-социальной сферы, процессам приватизации, реализуемым проектам государственно-частного партнерства, повышению технологической эффективности, взаимодействию в сфере экономического роста.