Осиё тараққиёт банки вакиллари билан учрашув
Жорий йилнинг 23 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Норқулов Осиё тараққиёт банки бош иқтисодчиси Алберт Парк билан учрашув ўтказди.
Учрашувда Осиё тараққиёт банки катта иқтисодчиси Бегзод Жалилов, Прогнозлаштириш ва макроиқтисодий тадқиқотлар институти директори Умид Обидхўжаев, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Халқаро ҳамкорликни ривожлантириш ва протокол хизмати департаменти директори Шуҳрат Маткаримов ҳамда бошқа масъул вакиллар иштирок этдилар.
Учрашув давомида мамлакатимизда олиб борилаётган иқтисодий ислоҳотлар, макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш, камбағалликни қисқартириш, иқлим ўзгариши таъсирларини камайтириш ва юмшатиш, яшил ва инклузив иқтисодий ўсиш, рақамли иқтисодиётга ўтиш жараёнларини жадаллаштириш, инсон капиталини ривожлантириш, хусусан, таълим соҳасида амалга оширилаётган ишлар, меҳнат бозорига юқори салоҳиятга эга бўлган, рақобатбардош кадрларни тайёрлаш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, учрашувда томонлар ижтимоий ҳимоя тизимини такомиллаштириш, энергия самарадорлигига эришиш, иқтисодий-ижтимоий соҳалар инфратузилмасини ривожлантириш, хусусийлаштириш жараёнлари, амалга оширилаётган давлат-хусусий шериклик лойиҳалари, технологик самарадорликни ошириш, иқтисодий ўсиш соҳасида ўзаро ҳамкорлик юзасидан фикр алмашдилар.
Учрашув сўнгида томонлар ўзаро ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантириш ҳамда кенгайтиришга келишиб олдилар.

Meeting with representatives of the Asian Development Bank
On November 23 this year, the First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan Ilkhom Norkulov held a meeting with the Chief Economist of the Asian Development Bank Albert Park.
The meeting was attended by Senior Economist of the Asian Development Bank Begzod Jalilov, Director of the Institute for Forecasting and Macroeconomic Research Umid Abidkhojaev, Director of the Department for the Development of International Cooperation and the Protocol Service of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction Shukhrat Matkarimov and other responsible representatives.
The meeting discussed economic reforms in the country, ensuring macroeconomic stability, reducing poverty, reducing and mitigating the effects of climate change, green and inclusive economic growth, accelerating the transition to a digital economy, developing human capital, in particular in the field of education, preparing competitive personnel with high potential for the labor market.
Also at the meeting, the parties exchanged views on improving the social protection system, achieving energy efficiency, developing the infrastructure of the economic and social sphere, privatization processes, ongoing public-private partnership projects, improving technological efficiency and relations in the field of economic growth.