Сенатнинг ўттиз бешинчи ялпи мажлисида Ўзбекистон Республикасининг «Аудиторлик фаолияти тўғрисида»ги Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш масаласи кўриб чиқилди
2022-11-21 | Иқтисодиёт
2022 йилнинг 18–19 ноябрь кунлари Сенатнинг ўттиз бешинчи ялпи мажлиси бўлиб ўтди. Мажлисда «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги Қонуни кўриб чиқилди.
Мазкур Қонун билан «Аудиторлик фаолияти тўғрисида»ги ва «Масъулияти чекланган ҳамда қўшимча масъулиятли жамиятлар тўғрисида»ги Қонунларга ҳам ўзгартиш ва қўшимчалар киритилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 4 августдаги ПҚ–5210-сон қарори билан аудиторларни сертификатлаш тизимини такомиллаштириш ва Молия вазирлигининг аудиторларни сертификатлаштириш билан боғлиқ функциялари аудиторларнинг республика жамоат бирлашмаларига ўтказилиши билан «Аудиторлик фаолияти тўғрисида»ги Қонуннинг 13 та моддасига тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар киритилмоқда.
Бундан ташқари, «Аудиторлик фаолияти тўғрисида»ги Қонуннинг 3 та моддасига халқаро тажриба ва амалиётдан келиб чиққан ҳолда ўзгартириш ва қўшимчалар киритилмоқда.
Шунингдек, «Масъулияти чекланган ҳамда қўшимча масъулиятли жамиятлар тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг 46-моддасидан мажбурий аудиторлик текширувдан ўтказиш нормасини чиқариб ташлаш таклиф этилмоқда.
Қонунни ишлаб чиқишда илғор хорижий давлатларнинг ижобий тажрибаси таҳлил қилинган бўлиб, унинг қабул қилиниши тадбиркорлик субъектлари фаолиятининг ҳуқуқини кафолатлашга, улар фаолиятига асоссиз аралашувга чек қўйишга ҳамда мамлакатимизда аудиторлик хизматлари бозорини янада ривожлантиришига хизмат қилади.

На тридцать пятом пленарном заседании Сената были рассмотрены изменения и дополнения в Закон Республики Узбекистан «Об аудиторской деятельности»
2022-11-21 | Экономика
18-19 ноября 2022 года состоялось тридцать пятое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса.
На заседании среди прочих был рассмотрен закон “О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан”. Согласно ему было предложено внести изменения и дополнения в Законы “Об аудиторской деятельности” и “Об обществах с ограниченной и дополнительной ответственностью”.
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 4 августа 2021 года №ПП-5210 была усовершенствована система сертификации аудиторов и связанные с этим функции переданы от Министерства финансов республиканским общественным объединениям аудиторов. Исходя из этого предложены изменения и дополнения в статей 13 Закона «Об аудиторской деятельности». Кроме того, в 3 его статьи предложено внести изменения и дополнения, основанные на международном опыте и практике.
Также было предложено исключить из статьи 46 Закона Республики Узбекистан "Об обществах с ограниченной ответственностью и дополнительной ответственностью" норму о прохождении обязательной аудиторской проверки.
При разработке Закона анализировался положительный опыт передовых зарубежных стран. Его принятие усилит правовые гарантии деятельности хозяйствующих субъектов, позволит прекратить необоснованное вмешательство в их деятельность и обеспечить дальнейшее развитие рынка аудиторских услуг в нашей стране.