2022-11-18 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 17 ноябрь санасида Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Норқулов Жаҳон банки вакиллари билан учрашув ўтказди.
Учрашувда меҳмонлар томонидан Жаҳон банкининг инфратузилма секторининг минтақавий директори Чарльз Корме, Глобал энергия амалиёти раҳбари Судешна Гҳош Банержи, Глобал транспорт амалиёти раҳбари Карла Гонсалес, минтақавий ҳамкорлик тадбирлари координатори Дмитрий Петрин, Инфратузилма дастури раҳбари Антонио Нунес, энергетика бўйича етакчи мутахассис Мануэл ва бошқалар вакиллар иштирок этдилар.
Шунингдек, учрашувда Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигининг Яшил иқтисодиётни ривожлантириш департаменти директори Ўткиржон Холбадалов, Ёқилғи-энергетика ва кимё саноатини ривожлантириш бошқармаси бошлиғи Қувончбек Мустафоев, Йўл-транспорт инфратузилмасини ривожлантириш бошқармаси бошлиғи Рустам Наримов ҳамда Халқаро ҳамкорликни ривожлантириш ва протокол хизмати департаменти директори Шухрат Маткаримов иштирок этдилар.
Учрашув давомида иқтисодий ўсиш, «яшил» иқтисодиётни ривожлантириш ва «яшил» ўсишни таъминлаш, Мамлакат Иқлими ва Ривожланиш Ҳисоботи (CCоунтрй Cлимате анд Девелопмент Репорт)ни ишлаб чиқиш, энергетика соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, иқтисодоётни декарбонизациялаш бўйича узоқ-муддатли стратегияни ишлаб чиқиш, хусусан, энергетика соҳасини декарбонизация қилиш, шунингдек, соҳада рақамлаштириш жараёнларини жадаллаштириш, инфратузилмасини яхшилаш масалалари муҳокама қилинди.
Маълумот учун: 3–4 ноябрь кунлари Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган II Ўзбекистон халқаро иқтисодий форумида Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ва Жаҳон банки «Ўзбекистонда «яшил» иқтисодиёт сари» номли янги қўшма ҳисоботнинг хулосалари ва тавсияларини тақдим этишди.
Жаҳон банки Ўзбекистон ҳукуматини иқтисодий ўзгаришларда ҳамда иқлим ўзгаришига чидамлиликни ошириш ва барқарорликни кучайтириш стратегик устувор йўналишларини белгилашда қўллаб-қувватлайди. «Яшил», инклюзив ва барқарор ўсиш, яқинда қабул қилинган 2022–2026-молиявий йилларга мўлжалланган Мамлакат билан ҳамкорлик дастури мақсадлари орасида асосий устун ҳисобланади.
Мамлакат билан ҳамкорлик дастури 2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистонни ривожлантириш стратегиясини амалга оширишга ўз ҳиссасини қўшади, бунда бошқа устувор ислоҳотлар қаторида «яшил» иқтисодиётга ўтиш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, энергия ва сув самарадорлигини ошириш, ерлар деградациясининг олдини олиш ва бошқа ислоҳотлардир. (Батафсил)
Шу билан бирга, учрашувда томонлар энергияни тақсимлаш йўналишидаги амалга ошириладиган ислоҳотлар, энергетика бозорлари, энергия барқарорлигини таъминлаш, амалга оширилаётган лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш юзасидан фикр алмашдилар.

Meeting with representatives of the World Bank
November 17 this year, the First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan Ilkhom Norkulov held a meeting with representatives of the World Bank.
Charles Korme, Regional Director, World Bank Infrastructure Sector, Sudeshna Ghosh Banerjee, Head of Global Energy Practice, Carla Gonzalez, Head of Global Transport Practice, Dmitry Petrin, Regional Cooperation Activities Coordinator, Antonio Nunez, Head of Infrastructure Program, Manuel, Lead Energy Expert, and other representatives were among the guests at the meeting.
The meeting was also attended by the director of the Department for the Development of the Green Economy of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction Ortkirjon Kholbadalov, the head of the Department for the Development of the Fuel, Energy and Chemical Industry Kuvonchbek Mustafoev, the head of the Department of Roads. The event was attended by Rustam Narimov and the director of the Department for the Development of International Cooperation and protocol service Shukhrat Matkarimov.
During the meeting, issues of economic growth, the development of a “green” economy and ensuring “green” growth, the development of a Country Climate and Development Report, ongoing reforms in the energy sector, the development of a long-term strategy for decarbonizing the economy, in particular, decarbonization were discussed. energy sector, as well as accelerating the processes of digitization of the industry, improving infrastructure.
For reference: The Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan and the World Bank presented the conclusions and recommendations of a new joint report “Towards a Green Economy in Uzbekistan” at the II International Economic Forum of Uzbekistan, held in Samarkand on November 3-4.
The World Bank is supporting the government of Uzbekistan in its economic transformation and in setting strategic priorities for building climate resilience and enhancing stability. Green, Inclusive and Sustainable Growth is a key element of the recently adopted Country Partnership Program 2022-2026.
The country cooperation program contributes to the implementation of the New Development Strategy of Uzbekistan for 2022-2026, which includes, among other priority reforms, the transition to a green economy, environmental protection, energy efficiency and water conservation, prevention of land degradation and other reforms. (More)
At the same time, at the meeting, the parties exchanged views on reforming energy distribution, energy markets, ensuring energy stability and supporting ongoing projects.