Тадбиркорлар учун қулайликларни ошириш чоралари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёевга тадбиркорлик фаолиятини соддалаштириш бўйича қилинаётган ишлар ҳақида ахборот берилди.
Тадбиркорликни ривожлантириш давлатимиз иқтисодий сиёсатининг устувор йўналиши. Бу борада яратилаётган шароитлар туфайли ишбилармонлар кўпайиб бормоқда. Мамлакатимиз ялпи ички маҳсулотининг ярмидан кўпи кичик бизнес субъектлари томонидан ишлаб чиқарилмоқда. Экспортда ҳам уларнинг ўрни юқори.
Бугунги кунда бизнесни тартибга солувчи 6 мингдан ортиқ меъёрий-ҳуқуқий ва 40 мингта техник ҳужжатлар мавжуд. Айрим эски талаблар янги маҳсулотлар, технологиялар ва хизматларни жорий этишни қийинлаштирмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Тадбиркорлик фаолиятини давлат томонидан тартибга солишни соддалаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонида Тараққиёт стратегиясини “Инсон қадрини улуғлаш ва фаол маҳалла йили”да амалга оширишга оид давлат дастурига мувофиқ тадбиркорларнинг замонавий фаолият юритишига тўсқинлик қилаётган талаблар қайта кўриб чиқилиб, бир қатор енгилликлар жорий қилинди.
Хусусан, тадбиркорликни давлат томонидан тартибга солиш воситаларини аниқ белгиланди. Булар давлат рўйхатидан ўтказиш, лицензиялаш ва рухсат бериш, техник тартибга солиш, тариф ва нотариф тартибга солиш, мажбурий суғурта, давлат назорати, рақобатни ҳимоя қилиш, жавобгарлик ўрнатиш кабилардир.
Таҳлиллардан келиб чиқиб, кўплаб тартиб-таомиллар ҳам қисқартирилди. Масалан, тадбиркорлик субъектининг устав фонди камайтирилаётганида кредиторларни ёзма равишда хабардор қилиш, электр энергияси ортиқча истеъмол қилинганида уни узиб қўйиш, якка тартибдаги тадбиркор томонидан ёлланган ходимларни солиқ органларида алоҳида ҳисобга қўйиш каби жараёнлар кўп оворагарчиликка сабаб бўлаяпти. 2023 йил 1 январдан бундай мажбурий талаблар бекор қилинади.
Шунингдек, тадбиркорлик соҳасидаги мажбурий талабларнинг ягона реестрини шакллантириш мўлжалланган. У икки босқичда қилиниб, 2025 йил 1 июлдан тўлиқ ишга туширилади. Бу реестрга киритилмаган талаблар бўйича тадбиркорга нисбатан жавобгарлик белгилаш тақиқланади.
Президентимиз шу йил 22 август куни бўлган тадбиркорлар билан очиқ мулоқотда соҳани рақамлаштириш, ҳужжатларни қоғоз шаклида сақлашни камайтириш бўйича кўрсатмалар берган эди.
Илгари амал қилган тартибга кўра, юридик шахснинг иш ҳақлари ва бошқа даромадлари, улар бўйича ҳисобланган солиқ суммалари тўғрисидаги ҳужжатлар 75 йил давомида қоғоз ҳолида сақланиши керак эди. Янги фармон билан маълумотлар солиқ идоралари базасида борлиги учун уларни қоғозда сақлаш бекор қилинди. Шунингдек, тадбиркорлик субъектлари ўзларининг ички бухгалтерия бирламчи ҳужжатларини ахборот тизимлари орқали тузганда, уларни қоғоз шаклида юритишдан озод этилмоқда. Бу ўзгаришлар натижасида 587 мингта корхона қоғозбозликдан қутулиб, иши енгиллашади.
Шунингдек, 2023 йил 1 январдан бошлаб солиқ органларига молиявий ҳисоботларни ҳар чоракда тақдим қилиш, 9 хил статистика ҳисоботларини топшириш амалиёти бекор қилинди.
Давлатимиз раҳбари мутасаддиларнинг ахборотини тинглаб, ушбу фармон ижросини самарали ташкил этиш, мамлакатимизда тадбиркорлик фаолиятини юритишни соддалаштириш, қулай бизнес муҳитини яратиш ишларини изчил давом эттиришга кўрсатма берди.

Обсуждены меры по упрощению ведения предпринимательской деятельности
Президенту Шавкату Мирзиёеву представлена информация о проводимой работе по упрощению предпринимательской деятельности.
Развитие предпринимательства является приоритетным направлением экономической политики нашей страны. Благодаря созданным в связи с этим условиям количество предпринимателей увеличивается. Более половины национального валового внутреннего продукта создается субъектами малого предпринимательства. Они имеют высокую долю и в экспорте.
На сегодняшний день существует более 6 тысяч нормативных и 40 тысяч технических документов, упорядочивающих деятельность бизнеса. Некоторые устаревшие требования затрудняют внедрение новых продуктов, технологий и услуг.
Указом Президента Республики Узбекистан “О мерах по упрощению государственного регулирования предпринимательской деятельности”, в соответствии с Государственной программой по реализации Стратегии развития в «Год обеспечения интересов человека и развития махалли», пересмотрены требования, препятствующие деятельности предпринимателей в современных условиях, введен ряд послаблений.
В частности, четко определены средства государственного регулирования предпринимательства. Это государственная регистрация, лицензирование, разрешительные процедуры, техническое, тарифное и нетарифное регулирование, обязательное страхование, государственный контроль, защита конкуренции, установление ответственности.
На основе анализа сокращены многие процедуры. Например, такие процессы, как письменное уведомление кредиторов при уменьшении уставного капитала хозяйствующего субъекта, приостановление подачи электроэнергии при потреблении сверх объемов, постановка работников, нанятых индивидуальными предпринимателями, на отдельный учет в налоговых органах доставляют немало хлопот. Эти обязательные требования будут отменены с 1 января 2023 года.
Также, предусмотрено создание Единого реестра обязательных требований в сфере предпринимательства. Реестр будет формироваться в два этапа и полностью запущен с 1 июля 2025 года. Будет запрещено привлекать предпринимателей к ответственности по требованиям, не включенным в этот реестр.
В ходе открытого диалога с предпринимателями 22 августа текущего года Президент дал поручения по цифровизации и сокращению бумажного документооборота в сфере.
Согласно действовавшему ранее порядку, документы о заработной плате и иных доходах юридического лица, а также исчисленных по ним налогам должны были храниться в бумажной форме в течение 75 лет. Но поскольку эти данные имеются и в базе данных налоговых органов, новым указом отменено требование о хранении их в бумажном виде. Также субъекты предпринимательства будут освобождены от ведения в бумажной форме внутренних первичных документов бухгалтерского учета, если они передаются через информационные системы. В результате этих изменений снизится бюрократическая нагрузка и облегчится работа 587 тысяч предприятий.
Кроме того, с 1 января 2023 года отменяется практика представления в налоговые органы ежеквартальной финансовой отчетности и 9 различных статистических отчетов.
Заслушав информацию ответственных лиц, глава государства поручил организовать эффективное исполнение указа, а также последовательно продолжить работу по упрощению ведения предпринимательской деятельности и созданию в стране максимально комфортной бизнес-среды.