13 млн АҚШ долларига тенг экологик тоза қишлоқ хўжалиги техникаси платформасини яратиш лойиҳаси амалга оширилади
2022-11-15 | Иқтисодиёт
Инновацион ривожланиш вазирлиги, "UzTEST" маркази, Чирчиқ шаҳар ҳокимлиги вакилларидан иборат делегация Корея республикасида ишчи сафарда бўлиб турибди.
14 ноябрь куни сафар доирасида "Ўзбекистон учун экологик тоза қишлоқ хўжалиги техникаси платформасини яратиш" лойиҳасининг бош режасини ишлаб чиқиш бўйича маслаҳат учрашуви бўлиб ўтди. Унда Корея томондан Корея машинасозлик саноати ассоциацияси (KOAMI), Jeonbuk Technopark вакиллари иштирок этди.
Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан музокараларда Илм-фанни молиялаштириш ва инновацияларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси ижрочи директори Бунёджон Охунов, Илм-фан ва инновацион фаолиятга инвестицияларни жалб қилиш бошқармаси бошлиғи Умиджон Ҳошимов ва бош мутахассиси Фарходжон Қудратов, шунингдек Сурхондарё вилоят инновацион ривожланиш ҳудудий бошқармаси бошлиғи Шерхон Кичкилов қатнашди.
"Ўзбекистон учун экологик тоза қишлоқ хўжалиги техникаси платформасини яратиш" лойиҳаси Корея юқори технологиялар институти (KIAT) томонидан амалга оширилиб, унинг умумий қиймати 13 млн. АҚШ дол.га тенг. Шундан 10 млн. АҚШ доллари Жанубий Кореянинг ODA дастури беғараз кўмаги асосида, 3,0 млн АҚШ дол. "Ўзавтосаноат" АЖ томонидан молиялаштирилмоқда.
Ушбу лойиҳа доирасида R&D тадқиқот маркази фаолиятини йўлга қўйиш ва Ўзбекистонда қишлоқ хўжалиги техникаларини экологик тоза сиқилган табиий ёқилғисига ўтказиш кўзда тутилган. Учрашувда марказ фаолиятини йўлга қўйиш бўйича музокаралар олиб борилди.
СТГ-4 газ балонли ускуналарнинг замановий авлоди бўлиб, двигатель учун хавфсиз, кам ҳаражатли ҳамда газ балоннинг ишлашига ҳайдовчининг аралашувини минимал талаб этувчи ускуна ҳисобланади.
Ушбу лойиҳа доирасида R&D-тадқиқот маркази фаолиятини йўлга қўйиш ва Ўзбекистонда қишлоқ хўжалиги техникаларини экологик тоза сиқилган табиий газ ёқилғисига ўтказиш кўзда тутилган.

Будет реализован проект по созданию платформы экологически чистой сельскохозяйственной техники стоимостью 13 млн долларов США
Делегация в составе представителей Министерства инновационного развития, центра "UzTEST" и хокимията города Чирчик находится с рабочей поездкой в Республике Корея. 14 ноября в рамках поездки состоялось консультационное совещание по разработке мастер-плана проекта «Создание платформы экологически чистой сельскохозяйственной техники для Узбекистана».
С корейской стороны в нем приняли участие представители Корейской ассоциации машиностроительной промышленности (KOAMI) и Технопарка Jeonbuk. От Министерства инновационного развития во встрече приняли участие исполнительный директор Фонда поддержки науки и инноваций Бунёджон Охунов, начальник управления привлечения инвестиций в науку и инновационную деятельность Умиджон Хошимов и главный специалист Фарходжон Кудратов, а также начальник регионального управления инновационного развития Сурхандарьинской области Шерхон Кичкилов.
Проект «Создание платформы экологически чистой сельскохозяйственной техники для Узбекистана» реализуется Корейским институтом высоких технологий (KIAT) и его общая стоимость составляет 13 млн дол. США, из них 10 млн. финансируются на основе программы безвозмездной помощи Южной Кореи ODA, 3,0 млн дол. США - АО «Узавтосаноат».
В рамках проекта планируется создание в Узбекистане R&D центра и перевод сельскохозяйственной техники на экологически чистое природное топливо. На встрече состоялись переговоры о налаживании деятельности центра.
СПГ-4 – современное поколение газобаллонного оборудования, которое безопасно для двигателя, имеет низкую стоимость и требует минимального вмешательства водителя в работу газобаллонного оборудования.
В рамках проекта планируется создание R&D центров и перевод сельскохозяйственной техники Узбекистана на экологически чистое топливо на сжиженном природном газе.