Янги туғилган чақалоқлар, болалар ва катталарда генетик касалликларни аниқлашда инновацион ёндашувлар жорий этилади
2022-11-07 | Жамият
Ўзбекистон Республикасининг Хитой Халқ Республикасидаги элчихонаси кўмагида Инновацион ривожланиш вазирлиги ва клиник диагностика ҳамда генетика соҳасида дунёда етакчи бўлган BGI халқаро компанияси ўртасида янги туғилган чақалоқлар, болаларда ва катталарда генетик касалликларни аниқлаш, шунингдек, оилани режалаштиришда инновацион ёндашувларни жорий этиш мақсадида ўзаро англашув меморандуми имзоланди.
Тадбир доирасида кам учрайдиган ва етарлича ўрганилмаган касалликларни неонатал скрининг қилиш, шунингдек аҳоли учун турли генетик тестларни ўтказиш, Даун, Эдварс, Патау каби касалликларни эрта аниқлаш учун ҳомиладор аёлларни ноинвазив текширувдан ўтказиш масалаларини ривожлантиришни ўз олдига мақсад қилган BGI Genomics қўшма корхонаси расман очилиш маросими ҳам бўлиб ўтди.
«Genscreen» компаниясининг инвесторларидан бири бўлган BGI компанияси 1999 йилда Пекин геномика институти негизида инсон геномини ўқиш бўйича халқаро илмий лойиҳада иштирок этиш мақсадид ташкил этилган бўлиб, 23 йиллик фаолияти давомида Осиё ва жаҳондаги етакчи илмий ва тиббий компанияга айланди. BGI сўнгги 7 йил давомида Nature Index рейтингида Осиё-Тинч океани минтақасида илм-фан ва ҳаёт соҳасида фаолият юритувчи корпорациялар ўртасида 1-ўринни эгаллаб келмоқда. Унинг асосий фаолияти лаборатория диагностикаси, генетика ва микробиология соҳасидаги хизматлардир. Хитой Халқ Республикаси ҳукумати билан ҳамкорлик давомида BGI 10 миллиондан ортиқ инвазив бўлмаган пренатал тест ва 1,5 миллиондан ортиқ неонатал скрининг тестларини ўтказди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 07.09.2019 йилдаги ПҚ-4440-сон «Кам учрайдиган (орфан) ва бошқа ирсий-генетик касалликларга чалинган болаларга тиббий ва ижтимоий ёрдам кўрсатишни янада яхшилаш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорига мувофиқ янги туғилган чақалоқлар ва болаларни неонатал ва генетик текширувдан ўтказишни таъминлаш вазифаси илгари сурилди.
- Мазкур қарор ижросини таъминлаш мақсадида Инновацион ривожланиш вазирлиги BGI компанияси билан ҳамкорликда «Genscreen» қўшма корхонаси ташкил қилиниб, янги туғилган чақалоқлар, болалар ва уларнинг ота-оналарини неонатал ҳамда генетик скрининг қилиш учун юқори технологияли ва замонавий диагностика ускуналари билан жиҳозланган лаборатория биноси ташкил этилади, - деди инновацион ривожланиш вазир ўринбосари Шахло Турдиқулова. - Genscreen томонидан жиҳозланган лаборатория базаси йилига 1 миллиондан ортиқ орфан касалликларини текшириш имконини беради ва бу Ўзбекистон Республикасининг ушбу турдаги тадқиқотларга бўлган эҳтиёжини тўлиқ қондириш имконини беради.
Янги туғилган чақалоқларни скрининг қилишдан ташқари, Genscreen ирсий, онкологик, генетик ва клиник касалликларга генетик текширув хизматларини тақдим этади, уларнинг диагностикаси ҳозирда мураккаб жараён ва оддий аҳоли учун тақдим этилмаган. Ҳорижий инвесторлар томонидан 5 млн АҚШ доллари миқдорида инвестиция маблағлари олиб кирилмоқда.

Будут внедряться инновационные подходы для раннего выявления генетических нарушений у новорожденных, детей и взрослого населения
2022-11-07 | Общество
Текущего года при содействии посольства Республики Узбекистан в Китайской Народной Республике между Министерством инновационного развития Республики Узбекистан и международной компанией BGI – мирового лидера в области клинической диагностики и генетики подписан Меморандум о взаимопонимании в целях внедрения в республике Узбекистан инновационных подходов для раннего выявления генетических нарушений у новорожденных, детей и взрослого населения, а также при планировании семьи.
В рамках подписания Меморандума состоялась церемония открытия совместного предприятия «Genscreen» с клиническим подразделением компании BGI - BGI Genomics. Компания Genscreen будет заниматься развитием и проведением неонатального скрининга орфанных заболеваний, а также предоставлением различных генетических тестов для населения и местных лабораторий, включая Неинвазивное Пренатальное Тестирование (НИПТ) беременных для ранней диагностики синдромов Дауна, Эдвардса и Патау и Предимплантационное Генетическое Тестирование (ПГТ) на выявление хромосомных патологий у эмбрионов при процедуре ЭКО.
Компания BGI, один из двух инвесторов компании «Genscreen», была создана в 1999 году на базе Пекинского Института Геномики для участия в международном научном проекте по расшифровке генома человека. За 23 года деятельности компания BGI превратилась в ведущую научную и медицинскую компанию в Азии и мире. Согласно рейтингу Nature Index журнала Nature, который описывает вклад компаний или организаций в мировую научную деятельность на основе ведущих публикаций и разработок, компания BGI на протяжении последних 7 лет занимает 1 место в Азиатско-Тихоокеанском регионе среди корпораций, работающих в области наук о жизни. Основными направлениями деятельности компании BGI являются услуги в области лабораторной диагностики, генетики и микробиологии. За время сотрудничества с правительством Китайской Народной Республики компания BGI выполнила более 10 млн тестов в области неинвазивного пренатального тестирования (НИПТ) и более 1,5 млн тестов в области неонатального скрининга.
- В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 07.09.2019 г. № ПП-4440 «О МЕРАХ ПО ДАЛЬНЕЙШЕМУ УЛУЧШЕНИЮ МЕДИЦИНСКОЙ И СОЦИАЛЬНОЙ ПОМОЩИ ДЕТЯМ С РЕДКИМИ (ОРФАННЫМИ) И ДРУГИМИ НАСЛЕДСТВЕННО-ГЕНЕТИЧЕСКИМИ ЗАБОЛЕВАНИЯМИ» перед государством стоит задача обеспечения всеобъемлющего неонатального и генетического тестирования новорожденных и детей, - отметила заместитель министра инновационного развития Шахло Турдикулова. - В целях исполнения данного постановления Министерство инновационного развития совместно с компанией BGI открыло совместное предприятие «Genscreen», которое создаст лабораторную базу, оснащенную высокотехнологичным и современным диагностическим оборудованием, для проведения неонатального и генетического скрининга новорожденных, детей и их родителей.
Лабораторная база, оснащенная компанией «Genscreen», позволит проводить более 1 миллиона тестов на орфанные заболевания в год, что полностью удовлетворит потребность Республики Узбекистан в данном виде исследований. Помимо скрининга новорожденных «Genscreen» будет предоставлять услуги генетического тестирования в области наследственных, онкологических, генетических и клинических заболеваний, диагностика которых в данный момент трудновыполнима и недоступна для широких слоев населения. Инвесторы вносят средства в размере 5 млн долларов США в виде новых технологий и оборудования.