Хитойнинг CNCEC корпорацияси Ўзбекистонда фаолиятини кенгайтиришни режалаштирмоқда
Жорий йилнинг 3 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаевнинг Хитой Миллий кимё муҳандислик корпорацияси партия қўмитаси котиби ўринбосари, бош директори ва бошқарув кенгаши аъзоси Вен Ган билан Хитой корпорацияси билан ҳамкорликни кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилишга бағишланган учрашуви бўлиб ўтди.
Икки томонлама савдонинг ўсиши 2021 йилда 7,4 миллиард доллардан ошгани ҳамда жорий йилнинг январь-сентябрь ойларида 6,8 миллиард долларга етгани таъкидланди. Ушбу факт, ҳар икки мамлакатда ишлаб чиқариш ва экспорт фаолиятини амалга ошириш, шу жумладан хорижий инвесторларнинг фаолияти учун қулай шарт-шароитлар яратилганидан далолатдир.
Томонлар инвестициялар ва замонавий технологияларни жалб қилиш соҳасида икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантиришнинг ўсиб борувчи хусусиятини таъкидладилар. Сўз нефт-газ, кимё саноати, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, фармацвтика, аграр сектор, енгил саноатда лойиҳаларни амалга ошириш ҳақида бормоқда, бу эса, ўз навбатида, Ўзбекистон иқтисодиётини технологик жиҳатдан модернизация қилиш ва диверсификациялашни жадаллаштиришга ёрдам беради.
Корпорациянинг "яшил" энергетика, транспорт, инфратузилмавий ривожланиш ва бошқа соҳаларда қўшма лойиҳаларни амалга оширишда иштирок этиш истиқболлари кўриб чиқилди.
Учрашув якунида томонлар жорий келишувларни амалга ошириш ва ҳамкорликнинг янги йўналишларини ишлаб чиқиш бўйича ишларни давом эттиришга ўзаро қизиқиш билдирдилар.

Китайская CNCEC планирует расширить присутствие в Узбекистане
3 ноября текущего года состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Жамшида Ходжаева с заместителем секретаря парткома, генеральным директором и членом правления China National Chemical Engineering Corporation Вень Ганом, посвящённая обсуждению перспектив расширения партнерства с китайской корпорацией.
Был подчёркнут рост объемов двусторонней торговли, превысивший 7,4 млрд долларов в 2021 году, и достигнувший 6,8 млрд долларов в период с января по сентябрь текущего года. Данный факт, отмечено, – является отражением созданных в обеих странах благоприятных условий для осуществления производственной и экспортной деятельности, в том числе, иностранными инвесторами.
Стороны подчеркнули динамичный характер развития сотрудничества между двумя странами в сфере инвестиций и привлечения современных технологий. Речь о реализации проектов в нефтегазовой, химической отраслях, производстве строительных материалов, фармацевтике, аграрном секторе, легкой промышленности, что, в свою очередь, способствует ускорению технологической модернизации и диверсификации узбекской экономики.
Рассмотрены перспективы участия корпорации в реализации совместных проектов в таких сферах, как «зелёная» энергетика, транспорт, инфраструктурное развитие и другие.
По итогам встречи стороны высказали взаимный интерес в продолжении работы по реализации текущих договорённостей и выработке новых направлений партнерства.