ШҲТга аъзо давлатлар Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг мажлисига доир
Жорий йилнинг 1 ноябрь куни Тошкент шаҳрида Бош вазир Aбдулла Aрипов бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг видеоконференцалоқа форматидаги мажлисида иштирок этди.
Йиғилишга Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши Бош вазири Ли Кэцян раислик қилди. Тадбирда Қозоғистон, Қирғизистон, Россия ва Тожикистон ҳукумат раҳбарлари, Ҳиндистон ва Покистондан ташқи ишлар вазирлари, кузатувчи мақомидаги давлатлар - Беларус, Эрон ва Мўғулистон Бош вазирлари ҳамда фахрий меҳмон сифатида Туркманистон Вазирлар Маҳкаси раисининг ўринбосари иштирок этди.
Учрашувда ташкилотга аъзо мамлакатлар ҳукумат раҳбарлари жорий йил 15-16 сентябрь кунлари Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарларининг саммити якунлари ижроси юзасидан атрофлича фикр алмашди.
ШҲТ доирасидаги ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди. Савдо-иқтисодий, сармоявий ва маданий-гуманитар соҳаларда, жумладан, ташкилот фаолиятини ҳозирги босқичда такомиллаштириш нуқтаи назаридан ҳамкорликни чуқурлаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Йиғилишда ШҲТ Бош котиби, ташкилотнинг Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси директори ҳам иштирок этди.

О заседании Совета глав правительств государств-членов ШОС
1 ноября 2022 года в г.Ташкенте делегация Узбекистана во главе с премьер-министром Абдуллой Ариповым приняла участие в заседании Совета глав правительств государств-членов Шанхайской организации сотрудничества в формате видеоконференции.
Заседание прошло под председательством премьера Госсовета КНР Ли Кэцяна. В мероприятии также приняли участие главы правительств Казахстана, Кыргызстана, России и Таджикистана. Индия и Пакистан были представлены министрами иностранных дел. К работе СГП ШОС также подключились государства-наблюдатели Белоруссия, Иран и Монголия. По приглашению председательствующего в заседании принял участие Туркменистан.
В ходе заседания состоялся обстоятельный обмен мнениями с главами правительств стран-участниц организации по вопросам реализации итогов саммита глав стран ШОС в Самарканде 16 сентября текущего года.
Рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития взаимодействия в рамках ШОС. Особое внимание было уделено углублению сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах, в том числе в контексте совершенствования деятельности организации на современном этапе.
Во встрече приняли участие генеральный секретарь ШОС, директор Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры организации.